Tartışılacak yazılardan korkmamak lazım!

Cemal Şakar'ın verimleri Okur Kitaplığı bünyesinde kitaplaşmaya devam ediyor. Edebiyatın Sırça Kulesi Şakar'ın son kitabı.

Tartışılacak yazılardan korkmamak lazım!

Son birkaç sene içerisinde peş peşe yayımladığı kitaplarla birlikte Türk edebiyatında merkezi bir konuma yerleşen Cemal Şakar, verimlerini Okur Kitaplığı bünyesinde kitaplaştırmaya devam ediyor. Okur Kitaplığı’nda geçen yıl Yazının Gizledikleri isimli bir inceleme kitabı çıkaran, geçtiğimiz aylarda da ilk dört öykü kitabını Sel ve Kum başlığı altında sunan Cemal Şakar'ın, bugünlerde Edebiyatın Sırça Kulesi, isimli bir inceleme kitabı çıktı.

Ufuk açıcı bir kalemYazının Gizledikleri, Cemal Şakar

Cemal Şakar, günümüzün önemli öykücülerinden biri, bunun dışında ülkemizdeki en nitelikli Müslüman entelektüellerden de. Şakar, sadece öykü ve daha genel ifadeyle edebiyatın sorunları üzerinde durmuyor, edebiyatın din, kültür, siyaset vb. kavramlarla olan ilişkisini de sorgulayarak gerçek anlamda yeni sonuçlara varıyor ve ufuk açıcı kalemiyle de çağdaşlarına yeni düşünme yolları sağlıyor. Günün problemlerini masaya yatırarak Müslüman entelektüellerin bu problemlerle nasıl başa çıkabileceği üzerine çözüm önerilerinde bulunuyor, bu yönü ise, sahip olduğu yüksek ümmet bilincinden, Müslümanların açmazlarına çare üretebilme  endişesinden kaynaklanıyor. Cemal Şakar, bu yönleriyle Müslüman edebiyat için hayati öneme sahip birisi.

Kitaptan başlıklar

Cemal Şakar’ın son kitabı, Edebiyatın Sırça Kulesi de, aslında şimdiye kadar andığımız yönleriyle ilişkili konuları ele aldığı yazılarından mürekkep. Kitapta yer alan “Kutsal Sanatın Dünyeviliği”, “İlham: Gayba Uzatılan Merdiven”, “İdeoloji ve Sanat”, “Bir Tahakküm Aracı Olarak Seçkinci Sanat”, “Kapıkulu Sanatçılığı” gibi başlıkları anmak bu anlamda yeteri kadar fikir verici kanaatimizce.

Evet, anlaşıldığı üzere Cemal Şakar’ın ele aldığı konular birbiriyle ilişkili, yazarımız da kendisiyle  çelişmeden, kafa karışıklığı yaşamadan konuları derinlemesine irdeliyor ve kültürel bilgi kirliliğinin had safhada olduğu günümüzde, gerçekten ufuk açıcı, hayretler uyandırıcı çıkarımlarla  bulunuyor. Şunu söyleyelim, edebiyata ve düşünce  dünyamıza müdahale edecek, bizlerde aydınlanma yaratacak bir kitap bu. Entelektüel sorumluluk ve bu sorumluluğun kaynağı olan Müslümanlık bilinci nedeniyle Cemal Şakar’la Sezai Karakoç, Rasim Özdenören, İsmet Özel  ve Ebubekir Eroğlu gibi önceki dönem sanatçılarımız arasında bir yakınlık kurmak pek de yanlış sayılmaz.

Aykut Nasip Kelebek haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2011 Cuma 22:32 Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 13:13
banner25
YORUM EKLE

banner26