Tarihten Anekdotlarla Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi

Tahsin Ünal, 'Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi' kitabını baştan sona kadar Osmanlı tarihinden alınan kısa, öz ve ibret verici, bazen güldüren ve bazen düşündüren anekdotları bir araya getirerek oluşturmuş. Mustafa Kesici yazdı.

Tarihten Anekdotlarla Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi

Mürekkebin deryasında, kitapların dünyasında dolaşmak, sahhaflarda eski zaman hazineleriyle vakit geçirmek ne güzeldir. Tabii bundan zevk alabilene!.. Tozlu rafların arasından bir kitap seçmek, bir hazine kapısı açar gibi, heyecanla onun kapağını açmak ve meçhul bir âleme kanatlanmak ne büyük bir hâdisedir. Pek tabii kitaba ve okumaya meftun olabilene!..

İşte bendeniz de birkaç ay evvel ikinci el kitap satan bir dükkânda vakit geçirirken Tahsin Ünal’ın Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi adlı bir kitabı ile karşılaştım. Dükkan sahibinden kitabın güncel baskısı olmadığını öğrendim. Elimdeki 1975 tarihli nüsha ise Nur Yayınları’na aitti. Seveceğim bir kitap bulmuş olmanın süruruyla hemen kitabı satın alıp dükkândan çıktım.

Evvela yazarla başlayalım. Tahsin Ünal bugün pek bilinen bir isim değildir. Bu sebeple müsaadenizle kitapla alakalı kanaatlerimi ifadeden önce sizlere yazarı hakkında bilgi vermek isterim.

Tarih doktoru, asker, siyasetçi ve yazar

Dr. Tahsin Ünal, 25 Nisan 1920’de Karaman’ın Akçaşehir kasabasında dünyaya gelmiş, ilk ve ortaokulu Karaman’da okumuş, 1939’da Konya Lisesi’nin edebiyat kolundan mezun olup 1940 yılında askerî öğrenci olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Tarih tahsiline başlamış ve eğitimini Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde tamamlamış. 1945 yılında Karaman’ın tanınmış müderrislerinden Mahmut Fevzi Erdoğdu hocanın kızı Fatma Kevser hanımla evlenmiş ve bu evlilikten 4 çocuğu dünyaya gelmiş. 1947 yılında Kuleli Askeri Lisesi tarih öğretmenliğine atanmış, 1952 yılında Ankara Kara Harp Okulu'nda göreve başlamış ve 1974 yılında albay rütbesiyle bu görevden emekli olmuş.

Tarih dalında doktorasını yapmış olan Tahsin Ünal daha sonra Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu ile Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nde inkılap tarihi öğretmenliği yapmış. Emekli olduktan sonra siyasete atılmış, MHP ve MÇP’de genel idare kurulu üyeliği ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş.

Genç yaştan itibaren makale ve kitap yazmaya başlayan Dr. Tahsin Ünal’ın 24 adet yayınlanmış eseri bulunmakta. 17 Temmuz 1988 yılında Hac vazifesini ifa ederken kalp krizi sonucu Mekke’de vefat eden Tahsin Ünal’ın mezarı o mübarek beldede defnedilmiş. Tahsin Ünal işbu Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi adlı kitap haricinde Türk Siyasi Tarihi, Fatih ve Fetih, Şehitler ve Gaziler, IV. Murat ve Bağdat Seferi (doktora tezi), Harp Okulu Tarihi, II. Viyana Kuşatması Işığında Mağlubiyetimizin Gizli Sebepleri, Karamanoğulları Tarihi, Türkler ve İslamiyet, Tarih ve Milliyetçilik gibi pek çok eser bırakmış. Bu eserler bugün Berikan Yayınevi tarafından basılmakta. Tahsin Ünal’ı daha yakınan tanımak isteyenler için Ali Güler ve Suat Yıldırım Dr. Tahsin Ünal Hayatı ve Eserleri adlı bir kitap hazırlamış.

Muhabbetle kaleme alınmış bir tarih kitabı

Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi ismini taşıyan bu eser baştan sona kadar Osmanlı tarihinden alınan kısa, öz ve ibret verici, bazen güldüren ve bazen düşündüren anekdotların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Bu anekdotlar kitapta kuruluş, yükseliş, duraklama, gerileme, tanzimat ve meşrutiyet devirleri olmak üzere tasnif edilmiş ve kitaba bu anekdotların alındığı bibliyografyanın bir kısmı liste halinde alınmış. Doğrusu bu eser tarihle akademik olarak bağ kuranlara değil, hassaten zevk almak yahut tarihe şahsî bir alaka ve muhabbet duyanlara hitap ediyor.

Mazinin o bazen esrarengiz bazen büyüleyici çoğu zaman ihtişamlı ikliminde dolaşmayı seven insanlar için tam bir başucu kitabı olan bu eseri bilhassa çocuklarına tarihi sevdirmek isteyenlere tavsiye ederim. Bir de bazen izahı güç hadiseleri basit anekdotlar ile en bilgisiz bir insanın bile anlayabileceği bir seviyede ifade etmek isteyecek olanlara da hararetle tavsiye ederim. İşte o bazen güldüren bazen düşündüren anekdotlarından birisi:

Uyanırsa o da gider

“II. A. Hamit zamanında gümrük emini olan Hasan Fehmi Paşa bilgili, faziletli ve aynı zamanda sabırlı, cesur bir devlet adamı idi. Bugün olduğu gibi o devirde de memuriyet yegâne geçim vasıtası olduğu için lüzumsuz birçok memur alınırdı. Bunların çoğu, iş olmadığı için, vazifelerine gelmezler. Fakat ay başında maaş almak için daireye uğrarlardı.

Hasan Fehmi Paşa bir gün ani bir baskın yaparak daireleri teftiş etti. Fakat odalarda kimse yoktu, hemen her oda bomboştu. Yanındakilere ‘Bu ne rezalet, memur vazifesinin başında bulunmazsa, halkın işini kim görür. Tabiî, bugün git yarın gel, diye söylenerek mektubî kalem odasına girdi. Kâtib, masanın üzerine yatmış, horul horul uyuyordu. Yanındakilerden biri kâtibi uyandırmak için atılınca paşa adamın kolundan tuttu. Parmağını ağzına götürecek, ‘Suuus!.. Aman dokunmayın, uyanırsa o da gider’ dedi.”

Mesela Meşrutiyet devrinden iktibas edilen bu anekdot âvâm ağzıyla “o koca Osmanlı Devleti acaba nasıl yıkıldı?” sualine en güzel bir cevap değil  mi? Tembellik!... Kitapta Osmanlı Devletinin farklı zamanlarına ait böyle onlarca anekdot var.

Tarih, yüzü gülmez, asık suratlı bir ihtiyar değildir

Son olarak kitaba yazdığı önsözde kendi eserini “Tarih, yüzü gülmez, asık suratlı bir ihtiyar değildir. Aksine insanı bazan güldüren bazan düşündüren fakat mutlaka güzel güzel fıkralar anlatan hoşsohbet, nur yüzlü bir ihtiyar dededir. İnsan bin yıl yaşamaz ama, ihtiyar tarihi okuyan bin yıl yaşamış gibi bilgi, kültür, tefekkür ve tecrübe sahibi olur. Okumaya arzedilen bu küçük anekdotlar, dergi ve gazetelerden değil, bibliyoğrafyada bir kısmının ismi yazılı olan ilk kaynaklardan alınmıştır. Ve yirmi senelik bir okumanın mahsulünden bir kısımdır.” şeklinde takdim eden Tahsin Ünal’ın uzun zamandır gözlerden ırak olan bu eserini Sebil Yayınevi birkaç ay evvel tekrar neşretmiş. Bu kitabı yeniden bizlere ulaştırdığı için Sebil Yayınevi’ne teşekkür eder, Osmanlı tarihinden alınan anekdotlardan oluşan bu kitabı bütün tarih meraklılarına hararetle tavsiye ederim.

Ecdadın fazilet mücadelesine katılmak dileği ile…

Tahsin Ünal, Osmanlılarda Fazilet Mücadelesi, Sebil Yayınları.

Mustafa Kesici

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2016 Çarşamba 13:28 Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 17:05
banner25
YORUM EKLE

banner26