Tarihi roman değil, bir dönemin biyografisi

Rafet Elçi’nin yeni kitabı Ahrar’da, bir taraftan Ubeydullah Ahrar ve onun tasavvufî geleneği anlatılırken, diğer taraftan dönemin önemli şahsiyetleri ve olayları tasvir ediliyor. Erol Dilaver yazdı..

Tarihi roman değil, bir dönemin biyografisi

Daha önce Şair adlı romanıyla adını duyuran Rafet Elçi’nin yeni kitabı Ahrar, Litera Yayınları tarafından basılarak satışa sunuldu. Eser, Hacegan tasavvuf geleneğinin kurucularından Ubeydulah Ahrar hazretlerinden ismini almış. Kitapta, bir taraftan Ubeydullah Ahrar ve onun tasavvufî geleneği anlatılırken, diğer taraftan dönemin önemli şahsiyetleri ve olayları tasvir ediliyor.

Nasıreddin Ubeydullah Ahrar, kaynaklarda Hacegan tasavvuf geleneğinin unutulmaz siması, büyük bir düşünür ve teşkilatçı” olarak geçiyor. Ahrar, kurduğu dev vakıf ve tarım örgütlenmesi ile asırlara yayılan bir tesirde bulunmuş. Timuroğulları arasındaki kanlı iç savaşları tek başına durduran, büyük bir huzur ve güven ortamı sağlayan, geniş bir coğrafyada kalabalık bir topluluğun insanca yaşamasını temin eden bu büyük dahi çeşitli dillerde sayısız teze konu olmuş. Rafet Elçi tarafından kaleme alınan bu roman, kanaatimizce zikri geçen tezlerin en büyüğüdür.

Savaşın sonucunu bile bile yenilen tarafı seçmek

Romanda Emir Timur, Yıldırım Bayezid, Mirza Şahruh’un şahsında dönemin siyaset kanun ve devlet anlayışı yine onların gözüyle anlatılıyor. Uluğ Bey, Kadızade Rumi ve Cemaleddin el Kaşi’nin gözünden dönemin ilim, ilerleme ve aydınlanması gösteriliyor.

Rafet Elçi, roman tarzında kaleme aldığı eserinde, Muhammed Parisa, Yakub-u Çerhi ve Şahı Nakşibend üzerinden dönemin irfan hayatı ile varlık, yokluk ve hakikat kavramlarını anlatıyor. Ubeydullah Ahrar üzerinden ise kitabın vermek istediği irfani mesajı ifade ediyor, isimleri ve sıfatları toplayıp yeniden tasnif ediyor, ta ki Hak ismi baş oluncaya kadar…

Roman, içinde yer alan tasvirleri açısından çok etkileyici metinlere sahip. Ankara savaşını okurken adeta kılıç seslerini ve kan kokusunu duyuyor, savaşta yerinizi alıyorsunuz. Kitabı okurken, bu savaşın sonucunu bile bile yenilen tarafı seçmek ilginç oldu benim açımdan.

Ahrar, dönemi öğrenmek ve zikri geçen ulvi şahsiyetleri daha yakından tanımak için zevkle okunulacak iyi bir kitap…

Erol Dilaver dikkatle okuyup, bizlere aktardı

Yayın Tarihi: 26 Ekim 2013 Cumartesi 14:12 Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:43
banner25
YORUM EKLE

banner26