banner17

Tanıtım değil; Kitap eleştiri dergisi!

Müfredat bir kitap eleştiri dergisi. En büyük farkı; kitap dergilerindeki gibi bayağı ve alışık eleştiriler içermemesi

Tanıtım değil; Kitap eleştiri dergisi!

Yolunuz açık, gönlünüz şen, ömrünüz sonsuz ve bereketli olsun. Hoş geldin Müfredat… 

İki hafta önceki İstanbul ziyaretlerimden birinde Asım Gültekin ağabeyin evine de akşamın geç bir saati de olsa misafir oldum. Asım Gültekin’in mabedinde hoş geldin bile denmeden epey bir süre bekletildim. E, huzur dedikleri bu olsa gerek. Kabul edilmek bir lütuf, soruya ve merhabaya muhatap olmak başka bir lütuf. Sevgili zevceleri Allah’tan imdadıma yetişti de önüme “bak” diye bırakılan yazılı kâğıtları ile konuşmam sona erdi. Şimdi, yazılı kağıdı ile konuşulur mu?, demeyin sakın. Eğer soruları soran Asım Gültekin ise o yazılı kâğıtları ile konuşulur, hele hele çizim sahibi biriyseniz iyi karikatürize edilir yazılanlar. O iş Cafcafçıların olsun biz derdimize/yazılı kâğıtlarına dönelim.

Müfredat Sayı: 1
(+)

Asım Gültekin tek soru sormuş. Soru şu: Bu zamana kadar ne öğrediyseniz yazınız?  Soruya bak. Abi, bu ne dedim? Soru işte, soru dedi. Vay be, fazlaca da kıskandım. Hele hele siz öğrencilerin verdikleri cevapları görecektiniz. Neler neler öğrenmiş o çocuklar? Bir sürü şeyden haberdar olmuşlar. Sayfalar dolusu maddeler halinde şunu biliyorum, bunu da biliyorum cümleleri.

İki kafadar…

Daktilo olsaydı adlarını kâğıda vurmak çok hoş olurdu: M. Fatih Kutan ve Abdullah Başaran. Birini tanıma yolundayım, diğerini ise tanımam. Duyumlarına göre gelenekselci bir ilahiyatçı. Ama iyi bir iş çıkardıkları kesin. Bir de güzel bir isim koymuşlar dergilerine: Müfredat. Derginin logosu için Dergâh dergisinden etkilenmişler mi bilmem ama ben de Dergâh’ın logosu intibaı oluştu. Göz bu yanılabilirim.

M. Fatih Kutanİyi etmişler. Güzel eylemişler ve böyle bir dergiye imza atmış iki kafadar. Severim böyle cins adamları. Kafa kafaya verip iş kotarmak. Hayata meydan okumak. Böyle bir arkadaşım oldu mu?, diye geçirdim içimden. Benimkiler hep yarı yolda koydu beni. Son olay da bunun tuzu biberi oldu. Fincancı katırlarını ürkütmemek adına, sus pus olmayı yeğledi. Ne yapalım bu da bizim kaderimiz.

Dergiyle ellerim şereflendiğinde adından mı nedir bilmem Asım Gültekin’in yazılı kağıdı geldi aklıma. Hatta şöyle bir kokladım kağıtları, Mehmet Temelli ağabey, hemen takıldı: Kağıt başka değil mi? Net falan hikaye gönlümüz her zaman kağıttan ve mürekkepten yana. Müfredat dışı işler yapıyor bu iki adam dedim. Müfredat dışı.

Abdullah BaşaranMüfredat dışı işler yapmak..

Okulsuz Toplum’u okuyanınız vardır. Ya da Türkiye’de eğitimle az çok ilişkiniz olduysa dayatılan bir müfredatın ruhumuzda ve bedenimizde açtığı zararı bilirsiniz. Tabiata aykırı bir müfredat.

Kapaktaki yazının bilinçli seçildiğine kanaat getirdim. Daryush Shayegan’ın  “Yaralı Bilinç” kitabı müfredatın bize ne demek istediğini iyi özetliyor bizce. Yaralı bilinçlere faydalı bilgiler sunuyor, onları başka dünyalardan haberdar ediyor, başka dünyalara kapılar aralıyor.

Okumanın hesabını gördüm ben Müfredat dergisinde. Önemli bir yere sahip olacağını hayal ediyorum, hayalden öte istiyorum.

Müfredat kendisini bir gelenekle açıklıyor. Bu bakımdan işin başından vefa duygusuna ne kadar önem verdiklerini gösteriyor.

Ümit bizlerin azığı. Bütün sıkıntılara rağmen hemen önünüze bir ümit nüvesi beliriveriyor. Bu bakımdan iki kafadarın dertlerini önemsiyor, bunun devamını diliyor, onlardan desteklerimizi esirgememiz gerektiğini düşünüyorum.

Yolunuz açık, gönlünüz şen, ömrünüz sonsuz ve bereketli olsun.

Hoş geldin Müfredat… 

 

Ahmet Topçu, bir ümit kaynağı daha bulduğu için yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2010, 13:45
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut balcı
mahmut balcı - 9 yıl Önce

her dergi bir heyecan ve kazanımdır.
bu anlamda her dergiyi önemserim.
özel bir amaç için değilde okuyucunun doğal dünyasına aşina olan dergileri daha fazla önemserim. müfredatın yolu açık olsun. mahmut balcı bireykitap

zeliha akkaya
zeliha akkaya - 9 yıl Önce

olacaaa buydu ! daha ne olsun :)

bir dost
bir dost - 9 yıl Önce

sevgili mehmet fatih, dost mahfillerden işittim de, bu çocuk çok konuşuyor da iş yapmaya gelince kayboluyor diye, meğer kayboluşunuz iş yapmak üzereymiş, anlaşıldı. müfredat kaybolduğunda ne işler çevirdiğinin kanıtı olsa gerek. Asım boşuna uğraşmamış seninle, tebrik ederim. müfredatta neler var, takip edeceğiz ha.

elifkaracan
elifkaracan - 9 yıl Önce

hayırlısı diyelim:)

Öznur TUNÇ
Öznur TUNÇ - 9 yıl Önce

aldım, gördüm ve tasdik ettim... Bir hayaldi. gerçekleşti. Olması olan yapıldı. Böyle olmalıydı. Oldu!

Hatice Algın
Hatice Algın - 9 yıl Önce

bu dergiyi çok seveceğim. şimdiden hissedebiliyorum..:) istanbul'a ulaşmasını bekliyorum merakla.
m. fatih kardeşim hayırlı ve uzun ömürlü olsun müfredat...

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 9 yıl Önce

teveccüh gösteren dostlara, yazarlara ve okurlara teşekkür ederim. müfredat, istanbul'da da kitabevlerinde yerini aldı. ağaç kitabevi, inkılap kitabevi, bisav, birey yayıncılık ve genç kitap kafe'de müfredat'ı bulabilirsiniz. birkaç adrese daha önümüzdeki günlerde bırakılacak. tam liste her daim bu adreste olacak:
http://mufredat.wordpress.com/dagitim/

sabri ünal
sabri ünal - 9 yıl Önce

müfredatın uzun soluklu olabilmesi içni elleri ve dilleri sıkı tutmak lazım...

banner19

banner13

banner20