Sufiliğe giden yolun rehberi

İçinde yaşadığımız zamanın bize göz ardı ettirdiği şeylerle tasavvufun çağımızda yaşayan bir örneğine dikkati çekiyor Gariplerin Kitabı.

Sufiliğe giden yolun rehberi

Ian Dallas, Gariplerin KitabıBir garip ölmüş diyeler, üç gün sonra duyalar.

Modern çağda yaşayan insanın çıkmazının derinlemesine ele alındığı bir kitap, Gariplerin Kitabı. Devlet Üniversitesi’nde Arşiv Yetkilisi olarak çalışmaya başlayan bir gencin profesörlerin bilgileri ve yaşam tarzları arasındaki uyumsuzluğu fark etmesiyle başlıyor hikâyemiz. Bu uyumsuzluğun üzerine gitmeye başladığında aşılmaz duvarlarla karşılaşıyor ilkin. Kahramanımız başta yaşadığı sıkıntıları psikoloji bilimine dayandırarak açıklamaya çalışıyor ama bu yeterli olmuyor elbette. Bu yetersizlik ve bilinen şeylerin tatmin etmeyişi onu bilginin hakikatini sorgulamaya itiyor. Her şeyin hakikatinde Allah’a (c.c) giden bir yol vardır sözünü ispatlarcasına çöllerden esrar tekkelerinden geçerek Allah’a ulaşıyor. 

Kitap, içinde yaşadığımız zamanın bize göz ardı ettirdiği şeylerle tasavvufun çağımızda yaşayan bir örneğine dikkat çekiyor.  Allah aşkını ve O’na imanın ne kadar büyük bir şey olduğunu gönülden anlatan ve aynı şekilde okuyanı da gönülden etkileyen bir üslupla; O’nu bulan neyi kaybetmiştir? O’nu kaybeden neyi bulmuştur? Sözünü kalbimize nakşediyor.

10217

10218

Neden garip?

Başladığımdan itibaren 'Neden garip?' sorusuna Yunus'un 'Bir garip ölmüş diyeler / Üç gün sonra duyalar / Soğuk su ile yuyalar / Şöyle garip bencileyin' mısrası zihnimde yankılanmasına karşılık olarak yazar kitabın sonunda “İslâmiyet garip olarak başlamıştır ve bir gün gelecek yine başladığı gibi garip hale dönecektir. Bu yüzden garipler mübarektir.”, “Garipler benim sünnetimden halkın bozduğunu doğrultan, halkın yıktığını yeniden yaşatandır.”   hadisleriyle sorumu cevaplıyordu.

Kitabın farklı bir tarafı da başladığında biten ve bittiğinde başlayan bir kitap olması.

Rabbi'm hepimizi Efendimiz'in müjdelediği gariplerden eylesin inşallah… 

Ian Dallas, Gariplerin Kitabı.

Cezmi Kadıoğlu garip bir halde yazdı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 17:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Müşerref Can
Müşerref Can - 11 yıl Önce

Kİtabın Türkçe çevirisi İsmet Özel 'e aittir.Hatırlatmak istedim.

bir
bir - 11 yıl Önce

Elinizdeki tüm kitapları bırakıp Garipleri Kitabını okuyun derim! Çünkü çıkılası serüvenlerin en derunisidir, kalbe iniştir özette! Gariplere selam olsun...

Salih Sonsuz
Salih Sonsuz - 11 yıl Önce

Modernizmden fukaraya kaçışın kitabıdır. Daha derinlemesine bir incelemeyi hakediyor.

karayaka
karayaka - 11 yıl Önce

"her arayan bulamaz ancak bulanlar yalnız arayanlardır"
bistamlı beyazid..

Rıza Görüş
Rıza Görüş - 11 yıl Önce

Lise yıllırında 3 defa okuduğum onlarca arkadaşa zorla okuttuğum bir kitap hala okumadıysanız ömrünüzün yarısı boşa gitmiştir bari öbür yarısı için bir şey yapın.

tunay vural
tunay vural - 11 yıl Önce

5/01/2010 da bu kitabın varlığından ve içeriğinden beni haberdar eden ve her iki e-mailime de bu haberi yollayan meçhul dostuma buradan teşekkürlerimi sunuyorum. mail spam da olduğu için ancak bugün farkedebildim.
kesinlikle okuyacağım.

tunay vural
tunay vural - 11 yıl Önce

bu kitabın varlığından ve içeriğinden bugün haberim oldu. kesinlikle hemen alıp okuyacağım.

Selman Karadeniz
Selman Karadeniz - 11 yıl Önce

Asıl sadece okursanız ömrünüzün tamamı boşa gider.
Okumakla kalmayın, siz de benzerini yaşayın!...


banner19

banner13

banner26