Sudan sebepler polisiye yazdırdı!

Su, hayatın kaynağı; dolayısıyla büyük savaşlara sebep olabilir. O halde sudan sebeple bir roman neden olmasın?

Sudan sebepler polisiye yazdırdı!
11463
Su   (+)

Su, hayatın kaynağı; dolayısıyla büyük savaşlara sebep olabilir

Kimileri için petrolden de altından da önemli bir doğal kaynak su… Hatta bazı bilim adamları ve komplo teorisyenleri –eğer olacaksa- üçüncü dünya savaşının su için yapılacağını bile yazdı, söyledi. Dilimizde önemsiz sebeplerle bir işi bozmak, aksatmak için kullandığımız deyimi yani “sudan sebepleri”  değiştirmemiz gerekiyor, sanırım.

Kaynak Yayınları tarafından yayınlanan Su (Sebahattin Ceylaner, Kasım 2009) adlı polisiye roman böyle bir meseleyi ele alıyor. Su, altından da petrolden de kıymetli yani… Arabalar, makineler insanın olmadığı yerde ne işe yarar ki! Şu halde insanın yaşam kaynağı –ki eskimeyen ifade ile ab-ı hayat demiş bu kudema- suyun ta kendisidir. Bir de işin enerji boyutu var: Su iki hidrojen bir oksijen elementinden oluşuyor ve hidrojen gibi bir enerji kaynağının kullanımı nelere kadirdir, sorusuna odaklanıyor.

11465Sebahattin Ceylaner’in kaleme aldığı Su; hayatın kaynağı olan su üzerine; suyun ayrıştırılması, hidrojen haline getirilmesi üzerine çalışmalar yapan bir profesörün, Sedat Kıvılcım’ın, varlığından birilerinin rahatsız olmasıyla başlıyor. Bu birileri, enerji tröstleri elbette! Profesör geleceğin enerji kaynağı olarak gördüğü su üzerine yaptığı çalışmalar yüzünden tam da çok önemli bir konferansa dakikalar kala ortadan kaybolur. Asistanının Kıvılcım2ın odasında kan izleri görmesiyle polise haber vermesi maceranın başladığının işaretleri…

196 sayfalık polisiye roman 80 bölümden oluşuyor; yani her bir iki sayfa… Kitabın bu özelliği bir roman için anlatımda derinleşememe sorununu ortaya çıkarsa da romandaki olayları takip etme, olaylar arasında bağlantı kurma adına fevkalade bir kolaylık sağlıyor.

11466Aslında Türkiye su kaynakları açsından oldukça zengin bir ülke, suyumuz üzerine dönen dolaplar hakkında kitaplar da yazıldı. Roman ilk ama… Bir başlangıç…

Popüler bir konu, bir ilk eser… Türe ilgisi olanlar için farklı bir tat olacaktır kuşkusuz. Polisiye roman türüne ilgim olmadığı halde kendini okutan bir kitap olduğu için iyi bir seçim olabilir.

Kim bilir; belki bir gün hayal bile edemeyeceğimiz enerjiye sahip oluruz!

 

Yılmaz Yılmaz sular seller gibi okudu, tavsiye etti

 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 11:01
YORUM EKLE

banner19

banner13