Şubat 2023'te yeni çıkanlar-1

Profil Kitap, Şubat ayını; edebiyat, biyografi ve felsefe alanında yayımladığı 3 yeni eserle selamlıyor.

Şubat 2023'te yeni çıkanlar-1

Yağız Gönüler

Eşikte Beklemek

Gül Alırım Gül Satarım’ın sevilen yazarı Yağız Gönüler’in ufuk açıcı yeni deneme kitabı Eşikte Beklemek, şubat ayında Profil Kitap’ta!

Gönüler yeni eserinde; beklemenin, üretmenin, “eşikte beklemenin” önemini ele alırken tarihin ve edebiyatın dehlizlerinde yol alıyor.

“Eşikte durulmaz, eşikte beklenir. Durmak, karar vermektir. Eşik, karar yeri değildir. Orada, verilecek karar beklenir. Eşiğin ötesinden gelecek karar, beklemeyi bilene ansızın gelir. Duran, zaten kararını kendi vermiştir. İnsan her yerde durabilir. Bir parkta, trafik ışığının altında, market kuyruğunda, otobüs durağında. Fakat insan her yerde bekleyemez. Bekleme yapma hakkını kullanacağı en nadide yer eşiktir. Bekleyen, arayandır. Bekleyen, aradığının ne olduğunu bilendir. Bekleyen, mutlaka ama mutlaka bulacak olandır. Çünkü bulma istîdadı olmasaydı, eşiğin ötesindeki onu eşiğine almazdı. Hakkıyla arayanlar Hakk’ı bulurlar, demişler. Kimler demiş? Vaktiyle eşikte bekleyenler. Zaten en güzelini de onlar söyler, durmayanlar ama bekleyenler.”

Deneme | 144 sayfa

Antony Flew

Eleştirel Düşünmenin Yolları

Yanılmışım Tanrı Varmış isimli kitabıyla oldukça ilgi gören Antony Flew'nun eleştirel düşünmeye dair kaleme aldığı eseri Profil Kitap etiketiyle şubat ayında raflardaki yerini alıyor.  Eleştirel Düşünmenin Yolları, fikri; muhataba açık, güçlü önermelerle ve çelişkiye yer vermeden iletmenin yollarını açıklayan, önemli bir eser...

Her gün farklı kanallardan elde ettiğimiz malumatı anlamlı kılmak ve akılcı bir zemine oturtmak istiyorsak, pratik akıl yürütme ve açık düşünme hepimiz için gereklidir. Politik, felsefi veya dinsel görüşleriniz ne olursa olsun önermelerinizi açıkça ifade edebiliyor, onları geçerli akıl yürütmelerle destekleyebiliyor ve bir hata yaptığınızda onu kabul edebiliyorsanız, insanlar sizi dinlemeye istekli olacaktır. Sonuçta, geçerli akıl yürütmelere dayalı delilleri geçersiz olanlarından, çelişik olan iddiaları karşıt olan iddialardan, kapalı olan ifadeleri belirsiz olan ifadelerden ayırt edebilmek; çelişme ile kendi kendiyle çelişme arasındaki farkı, aldatıcı ve yanlış olan ile doğru olan arasındaki ayrımı çabucak görebilmek, açık ve eleştirel düşünen insanı kalabalıktan ayırır. Ünlü filozof Antony Flew, Eleştirel Düşünmenin Yolları ile okuyucunun bunu başarmasına yardımcı olmaya çalışıyor; bizim zayıf akıl yürütmelerle, delillerle ve doğruyu bulmakla neden ilgilenmemiz gerektiği üzerinde duruyor. Dolayısıyla okuyucu bu kitabı okurken Flew'nun dikkat çektiği hususlar üzerinde yeterince düşünüp gerekli alıştırmaları yaptığında eleştirel düşünme ve tartışma için ihtiyaç duyduğu becerileri elde etmede ve eleştirel düşünmeyi engelleyen hatalardan, safsatalardan kaçınmada giderek daha iyi bir yere geldiğini görecektir.

Felsefe, Düşünce | 244 sayfa

Phil Jackson & Hugh Delehanty

On Bir Yüzük: Başarının Ruhu

Profil Kitap'ın merakla takip edilen spor kitaplığı On Bir Yüzük: Başarının Ruhu ile genişlemeye devam ediyor!

Feyyaz Şahin'in çevirdiği On Bir Yüzük: Başarının Ruhu, profesyonel basketbol tarihinde “en çok şampiyonluk kazanan antrenör” olarak tarihe geçen Phil Jackson’ın gerçek hikâyesini konu alıyor.

Chicago Bulls ve Los Angeles Lakers takımlarının başında olduğu dönemde 11 kez NBA şampiyonluğu kazanan Jackson, başarısının arkasında yatan sırları ve liderlik tarzını elinizdeki kitapta tüm samimiyetiyle açıklıyor.

Basketbol basını tarafından “Zen Ustası” (Zen master) lakabına layık görülen Jackson, kariyeri boyunca ilham veren bir koç oldu. Takımını başarıya götürürken oyuncularının egolarını, korku ve hırslarını kullanarak onları kışkırtmadı; aksine onların iyi yanlarını ortaya çıkarmak için mücadele etti. Kendine has liderlik tarzını hümanistik psikolojiden, Amerikan yerlilerinin kadim felsefesinden ve Zen meditasyonundan faydalanarak oluşturdu. Bu sayede özgürlük-otantiklik-diğerkâmlık sacayağında yükselen, takım çalışmasına dayalı yeni bir liderlik yaklaşımı geliştirdi ve profesyonel sporların hiper-rekabetçi dünyasını altüst etti.

Kuzey Dakotali bir papazın çocuğu olarak büyüyüp zamanımızın en yenilikçi liderlerinden ve oyunu değiştiren figürlerinden birine dönüşen Phil Jackson'ın anlattıklarından alacağımız çok ders var. Hayat tecrübesi ve öğretilerle dolu olan bu kitap, sporseverlerin yanı sıra başarılı insanların yaşam öykülerini okumayı sevenler için de eşsiz bir eser...

Spor, Biyografi | 360 sayfa

YORUM EKLE

banner36