Sözde ve mısrada 'öz' olanın ardına düşüyor

Kalender Yıldız'ın “Kuklacı” şiiri, hem teknik açıdan hem de içerik olarak şairinin yüzünü ağartacak bir şiir olarak gönüllerdeki yerini aldı.

Sözde ve mısrada 'öz' olanın ardına düşüyor

Kalender Yıldız’ın ilk kitabı Kuklacı, Sütun Yayınları arasından okuyucuya ulaştı. Yağmur, Türk Edebiyatı, Bizim Külliye, Mühür, Değirmen, İkindi Yağmuru, Ardıç, Berceste ve Sühan’da yazı ve şiirlerini yayınladıktan sonra şimdi de ilk kitabıyla okuyucu karşısına çıkan Kalender Yıldız’ın yer yer sert, yer yer lirizmin kalbini yoklayan şiirleri, onun dünyaya bakışının da aynası olacak nitelikte ipuçlarıyla dikkat çekiyor.

“Kuklacı”nın ödülü de var

Kalender Yıldız’ın “Kuklacı” adlı şiiri 2009 yılında Ümraniye Belediyesi’nin açtığı şiir yarışmasında birinci olmuştu. Bu tür yarışmalarda dereceye giren şiirlerin akıbetini kestirmek oldukça güçtür. Yarışmada dereceye girenlerin adları bazen yarışmadan hemen sonra unutulup gider. Bazıları için de bu tür yarışmalar oldukça bereketli bir çıkışa vesile olabilmekte. Kalender Yıldız, hem şair- yazar olarak, hem de yayınevi editörü olarak edebiyatın içinde olan bir isimdi. Özellikle Türk Edebiyatı’ndaki ve Yağmur dergisindeki şiirleriyle dikkat çekmekteydi. Birincilik elde ettiği yarışma, onun yolunu daha çok açan bir adım oldu. Çünkü “Kuklacı” şiiri, hem teknik açıdan hem de içerik olarak şairinin yüzünü ağartacak bir şiir olarak gönüllerdeki yerini aldı.Kalender Yıldız

Şair, en gür sedadan ve diriliş ruhunu esenliğe kavuşturmak istercesine, adeta “Bu kuklaların kukla olmadığı besbelli” diyerek haksızlık ve zorbalığın karşısındaki duruşunu netleştirerek şiirini söylemekten de çekinmiyor.

İhtilal şiirlerinde çok sert ifadeler var

Kuklacı’da Kalender Yıldız’ın öyle şiirleriyle karşılaşıyoruz ki, şairin isminin anlamı düşünüldüğünde oldukça sert duruyor bu şiirler. “İhtilal Hatırası” şiiri yakıp yıkıp geçen Eylül’e bir başkaldırı şiiri. Elbette Eylül’le bitmiyor acılar. “Soğuk ve fişlenmiş bir şubat” da yokluyor evlerin kapılarını. Hem de “Her şey vatan içindir hâlâ” diyenlere rağmen. “General” adlı şiir de yine apoletlerin gölgesinin bile nelere mâl olacağının hikâyesini anlatıyor. Yıldızlara sığınanların ışıltısının nerelere kadar ulaştığını bir emir gibi fısıldıyor şair.

İhtilalin adının bile hayatları alt üst ettiği bir gerçek. Kendi çevresinden başlayarak bir cendereye hapsolan insanların hazin hikâyesini yüzyıllar geçse de okuyanlar ve anlayanlar olacak.  O zamanları anlatan her cümle bir iç burkulması gibi dokunacak kalplere. Saklanan her gerçek gün gibi ortaya çıkacak haykırılan cümleler ile. Sessizlik büyük bir kayboluştur. Kalender Yıldız’ın kitabındaki sesi gür şiirler de bu bağlamda hakikatin bir belgesi gibi sözü ulaşması gereken menzile gönderen bir işaretçidir.

Şiirlere akıcı bir dil, lirik bir iç geçirme hâkim

Kalender Yıldız’ın üst perdeden hesap soran şiirlerinin yanında lirik kanat vuruşlarını andıran içli şiirleri de kitabın sayfaları arasında karşımıza çıkıyor. Şair, ne söylemesi gerektiğinin farkında olarak şiirlerini yazdığını hissettiriyor. Sözde ve mısrada “öz” olanın ardına düşüyor şair. Sözü uzatmadan ve yormadan, akıcı bir lisan-ı hâl ile şiirine ahenk veriyor. Bunun için bazen “Aksi Şiir” ile hayatı tersten okumaya davet ediyor herkesi, bazen de hayatta yarım bıraktığımız her şeye bir zeyl gibi “Eksik Şiir”in parçalarını hayattan dizelerle tamamlamaya çalışıyor. Hecenin ritmini kuşanarak ve serbest bir söyleyişle şiirlerini uyumlu bir çizgide birleştirebiliyor.

Kalender Yıldız’ın sorgulayıcı ve kalpleri yoklayıcı şiirleri hayata anlam katmak ve farkında olmak için hedefi olan şiirler olarak Kuklacı’nın davetiyle okuyucusunu bekliyor. Şair fark eden ve fark ettirendir sözünü bir imlâ gibi teyit eden bu şiirler, “suya yenik düşen bir gül” olmayı arzulayan şairin bir gönül dilekçesi olarak da kabul edilebilir.

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 11:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kalender yıldız
kalender yıldız - 6 yıl Önce

siteyi açar açmaz suretimle (ilk haber olduğu âna denk geldi)karşılaşınca şöyle bir irkiliverdim. bunca "dünya telaşı" içinde vakit ayırıp kuklacı hakkında yazı kaleme alarak bana hoş bir sürpriz yapan değerli dostum mustafa'ya teşekkür ederim. kalemine sağlık...

Ayhan Doğan
Ayhan Doğan - 6 yıl Önce

Kalender Yıldız ismine nerede tevafuk ettim hatırlamıyorum ama hardal tanesi bir anda gelip kalbimin orta yerine oturmuştu. Uzun süre internet sitelerinde şair hakkında bilgi aradım fakat bulamadım. Şiirlerine ulaşmaya çabaladım. Şimdi burada bu yazıyı okuyunca yüzüm aydınlandı. Kitap kelimenin gerçek anlamıyla başucumda olacak artık bulur bulmaz. Sağolun sevgili Uçurum. Helal olsun sevgili Yıldız.

banner19

banner13