Sosyal medyayı iyiliğe doğru kanatlandırdı

Hekimoğlu İsmail, yeni kitabı 'Genç Arkadaşıma Mektuplar'da, sosyal medyadan tanıştığı gençlerle gerçekleştirdiği yazışmaları bir araya getirmiş. Mustafa Uçurum yazdı.

Sosyal medyayı iyiliğe doğru kanatlandırdı

Yazarlığın, sadece yazma eylemi olmadığını bizlere öğreten, düşünceleri ve yön vermeleriyle bir neslin şekillenmesinde mimarlık rolünü üstlenen aksiyon insanlarımız vardır. Zor zamanda konuşan ve söylediği her söz ile zamana, mekâna anlam yükleyen bu yazarlarımız durup dinlenmeden son nefeslerine kadar Hak yolunda bu mücadelelerini sürdürmüşledir. Hekimoğlu İsmail; yıllar var ki yazdıklarıyla, anlattıklarıyla bu topraklarda bilinçli bir neslin yetişmesinde rol oynayan en önemli isimlerden biridir.

Sosyal medyayı doğru kullanmak

Eldeki kaynakları doğru kullanmak. Bu belki de en dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Kaynak sıkıntısı yaşamayan ve bolluk içinde hayat süren bir milletiz. Teknolojiden doğal kaynaklara kadar, her yanımız bizlere sunulan sonsuz imkânlarla donatılmış durumda. Önemli olan, bunları doğru kullanabilmekte.

Sosyal medya dediğimiz sanal âlem, en dikkatli kullanılması gereken imkânların başında geliyor. Uçsuz bucaksız bir âlemin karşısında kalan birey, kendini içinden çıkılmaz bir dünyada bulabiliyor. Bazen de dipsiz bir kuyuya düşmekle sınanabiliyor. Artık sosyal medya; yön veren, gündem belirleyen, hayatlara müdahale eden bir dünya olarak içimizdekini yerini çok güçlü bir şekilde aldı.

Hekimoğlu İsmail’in yeni kitabı “Genç Arkadaşıma Mektuplar” okununca insan şu cümleyi kurma gereğini hissediyor: “Sen nelere kadirsin sosyal medya.”

Yazarların okurlarıyla özellikle sosyal medya üzerinden iletişime geçtiği pek vaki değildir. Bunun adına iş yoğunluğu, her yere yetişememek tarzında hafifletici sebepler denebilmesinin yanında, kibir gibi bir itici unsurun da olduğu göz ardı edilemez. Fakat Hekimoğlu İsmail, yine kendine yakışanı yaparak, bu kez de sosyal medyayı bir mektep gibi kullanmış. Yıllar var ki, onun yazdıkları bir rehber gibi insanlara yol göstermeyi hedeflemiş çok önemli başyapıtlarken, artık usta yazarı sanal dünyada da faydalı işler yaparken görebilmekteyiz.

Hekimoğlu İsmail, sosyal medyayı çok sık kullanan yazarlarımızdan. İçindeki öğretme, faydalı olma azmi onu hiçbir yoldan geri çeviremedi. Mahkumiyetler, sağlık sorunları, yayıncılık alanında yüklendiği misyon düşünülecek olursa, onun her yere yetişiyor olmasını, bir çağ dervişi tanımlamasıyla açıklayabiliriz. Sosyal medyadan görüştüğü gençlerle iletişime geçen Hekimoğlu İsmail, onlardan gelen cevaplardan yola çıkarak kendisi de gençlerle yazışmaya başlar. Bu yazışmalar sonunda ortaya tarifsiz güzellikler çıkar.

Ayşe, Betül, Kamil, Ali

Hekimoğlu İsmail “e posta” yoluyla ya da sosyal medyadan birçok kişiyle iletişime geçer. Onlarla hayata dair sohbetler yapar. Bu gençlerden dördü ile daha fazla yazışmaya başlar. İstanbul’dan Ayşe, Bursa’dan Betül, Denizli’den Kamil ve Almanya’dan Ali kitabın başkahramanlarıdır. Hekimoğlu İsmail’in bu dört gençle yaptığı yazışmalar, kitabın temelini oluşturur. Hepsinin ayrı sorunları, hayattan çok farklı beklentileri vardır. Karşılarında Hekimoğlu İsmail gibi bir deryayı bulmanın mutluluğuyla, kalplerini sonuna kadar açan bu gençler, yaşam denen döngünün içinde kendilerine ışık tutacak fikirlerin ustasıyla uzun uzun hasbihal ederler. Hekimoğlu İsmail ki yılların deneyimi, ustası olarak gençlerle ayrı ayrı ilgilenir. Bıkmadan, büyük bir titizlikle onların gönül dünyalarını çözmeye çalışır. Bundan da son derece büyük bir mutluluk duyar. Bu kitapla ilgili yaptığı açıklamada da bunu çok net olarak ifade ediyor yazar. Gençlerin dertleriyle hemhal oldukça, onlara fayda sağladıkça kendi dertlerinin hafiflediğini söylüyor. “Ümitlerini, sevgilerini yüreğimde hissettim. Kendi evlatlarıma seslenir gibi, yol gösterir gibi konuştum onlarla. Şimdi mektuplarım sizin için.”

Hekimoğlu İsmail bildiğimiz gibi

Ülke genelinde daha çok “Minyeli Abdullah” romanıyla tanınsa da, Hekimoğlu İsmail’in yazdığı her cümle, ülke insanının kendine gelmesini sağlayacak derslerle doludur. “Derdimi Seviyorum”, “Bir Millet Uyanıyor”, “Her Şey Allah’ı Anlatıyor”, “Neye Nasıl İnanırım?”, “Müslüman ve Para” gibi kitaplarıyla bizlere Müslümanca yaşam üzerine notlar sunan Hekimoğlu İsmail, şimdi de merkeze aldığı dört gençle yaptığı yazışmalardan yola çıkarak azimli olmak, kendini güçlü kılmak, kendini tanımak gibi meseleler üzerinden bizlere seslenmeye devam ediyor.

Kim demiş “mektup öldü!” diye bu kitaptan sonra… Çağın gereklerini bizim hizmetimize doğru adapte edersek, “Genç Arkadaşıma Mektuplar” gibi bir eser eninde sonunda ortaya çıkar. Yeter ki teknolojiye esir olmayalım. Yeter ki kalbimiz iyilik için sonuna kadar açık olsun.

Mustafa Uçurum yazdı.

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2014 Salı 12:48 Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 17:29
banner25
YORUM EKLE

banner26