Son dört sayıyla gelen değişim!

Mustafa Celep, İkindi Yağmuru'ndaki değişime eleştirel açıdan dikkat çekti.

Son dört sayıyla gelen değişim!

İki aylık edebiyat meşgalesi İkindi Yağmuru, 24. sayısına ulaştı. Beş yıllık bir dergicilik geçmişi var İkindi Yağmuru’nun. Bugün geldiği nokta itibariyle, derginin, ‘şiir kamusu’nda önemli ve hatırı sayılır bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Son dört sayıda önemli katılımlar-kopuşlar yaşanmasına rağmen, İkindi Yağmuru, istikrarlı yürüyüşünü kendinden emin bir vaziyette devam ettiriyor.

İkindi Yağmuru
İkindi Yağmuru
İkindi Yağmuru
Kapak görsellerini büyütmek için üzerini tıklayınız

Türk şiirinde ikibin kuşağına doğru

Hatırlarsanız Osman Özbahçe’nin çıkardığı Kökler dergisinde şiiri günü gününe takip eden, yakın okumalar yapan uzun yazılar yayınlanıyordu. Günümüz şiirinin mahiyetini kavramak bakımından emek yoğun çalışmalardı bunlar. Sonra Özbahçe bu yazıları Sağlam Şiir adlı kitabında bir araya getirdi. Tabii bunun öncesi de var. Öncesinde Hüseyin Cöntürk de benzer çalışmalara önayak oldu. Şimdilerde Kertenkele’den Ali Celep ve İkindi Yağmuru’ndan Ünsal Ünlü şiir eleştirisine ciddi katkılarda bulunuyorlar. Konumuz İkindi Yağmuru, eleştirmenimiz Ünsal Ünlü.

Ünlü, kendi kuşağının şairlerini çözümlüyor daha çok: “Türk Şiirinde İkibin Kuşağına Doğru” başlığını taşıyan eleştirel çalışma her bakımdan ufuk açıcı. Bir bakış açısı edinmeye çalışıyor Ünlü, bu yazılarda. Samimi olduğunu, ciddi emek sarf ettiğini söyleyebiliriz.

İkibin kuşağından kimler var?

Henüz üçüncü bölümünün yazıldığı bu dizi yazılarda Ünlü, ikibin kuşağının genel karakteristiğini çıkarma çabasında. Mustafa Akar, Furkan Çalışkan, İsmail Kılıçarslan, Zeynep Arkan, Yavuz Altınışık, Çağrı Gürel şiirleri bu yazı dizisinde yakın okumaya tâbi tutulmuş.

Şair masum olmalı, mazlum ya da zalim değil!

Ünsal Ünlü, bu çalışmasında -alçak gönüllü olmayı elden bırakmadan- kendi zaviyesinden şiiri ve şairi nasıl gördüğünün de ipuçlarını veriyor. Şairin masumiyetini onaylayabiliriz ancak içinde yer aldığımız dünyanın itizali karşısında tercihimizi mazlumlardan yana yapmanın kaçınılmaz olduğunu, artık zengin-yoksul ayrımında yoksuldan yana bir tutum sergilemenin daha ahlakî olduğunu söylemek durumundayız. Haklılığı savunmak ve haklılardan yana olmak temel tercihimizdir.

Sözün ve anlamın gücü

Ünsal ÜnlüDerginin son sayısında, şair Ünsal Ünlü’yle şiir anlayışı ve Okur Kitaplığı’na dair bir söyleşi gerçekleştirilmiş. Bu söyleşide Ünlü sözün gücüne inancını dile getiriyor. Teknoloji toplumunun bir özelliği de sözün gücünün varlığını tartışmalı hale getirmesidir diyebiliriz. Fiziğin üstünlüğünden bahsediyoruz artık. Maddenin manaya olan üstünlüğünden. Hâlâ sözün gücüne inanan şairler varsa takdir etmek lazım.

Son dört sayıyla gelen değişim

İkindi Yağmuru, son dört sayıyla ciddi bir değişim-dönüşüm yaşamıştır. Bir kuşak dergisidir artık İkindi Yağmuru. Katılımlar ve kopuşlarla beraber genelde Türk edebiyatına özelde Türk şiir eleştirisine hizmet etmeye ve yeni açılımlar getirmeye devam ediyor dergi. Edebiyat okuruna, İkindi Yağmuru’nun son dört sayısını edinmelerini öneririm,  şiirimizin nabız vuruşlarını duymaları için daha çok.

İletişim: ikindiyagmuru@gmail.com

Tel: 0216 553 33 73

 

Mustafa Celep haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2010, 00:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asiye
Asiye - 9 yıl Önce

Mustafa akar ve Furkan çalışkan yayınkuruluna girmişti biara ve dergi bayağı güzel değişti. ama sonra neden yayın kurulundan çıktılar anlamadım

Müste ARLI
Müste ARLI - 9 yıl Önce

Şimdi, efendim bunlar müstemenmişler. Müstemen olarak kalmak istemişler. Olur, mu öyle şey. Hangi müstemen daimi kalmış ki.Müstemen olarak kalınmaz, madem kalmak istiyorsunuz müstemenliğinizi bırakıp müstear bulun denmiş. Bu müste menler “yok biz müste arsız kalacağız.” deyince, müste arsız müstemenlere dergide yer yok denip gönderilmişler. Bu masalda burada bitmiş. Gökten üç elma düşmüş, masalı içindekiler onu da paylaşamayıp birbirlerini yemişler

gökhan
gökhan - 9 yıl Önce

ikindi yağmuru yoluna emin adımlarla devam ediyor. özellikle ünsal ünlü'nün yazıları dergiyi sürüklüyor gibi görünüyor. bir ara mustafa akar ve furkan çalışkan da vardı dergide. neden bir sayı sonra ayrıldılar bilmiyorum. dergi çıkaracaklarmış diye duydum bir ara fısıltı gazetesinden. doğru mu?

Vbağıl Hız = Vcisim - Vgözlemci
Vbağıl Hız = Vcisim - Vgözlemci - 9 yıl Önce

Ya hacı, İkindi Yağmuru'nu sürükleyen olarak lanse edilen isimler, bence önce isimlerini edebiyat ortamında daha fazla süründürmesinler.

Mustafa Akar ve Furkan Çalışkan'da yaraya merhem olamamış, yazık İkindi Yağmuru'na...

Oraya buraya sataşarak, sataşmaktan zevk alarak inşa olan bir edebiyat camiasından kaçmayı, Rabbim hepimize nasip etsin.
Arkadaş, hangi dergi ortamına girsek, her kafadan ayrı bir tel çıktığı gibi, o telde de bir küfür, bir kıskançlık hissediliyor.

Nereye bu gidiş

banner19

banner13