Son dönem Osmanlı ahlak terbiyecileri kimler?

'Son Dönem Osmanlı Ahlak Terbiyecileri Ve Ahlak Terbiyesi' kitabı, bir ilmi toplantının kitaplaştırılması neticesinde ortaya çıkmış. Toplantıda 12 tebliğ sunulmuş. Furkan Çimen yazdı.

Son dönem Osmanlı ahlak terbiyecileri kimler?

https://www.ktpkitabevi.com/urun/son-dnem-osmanli-ahlak-terbiyecileri-ve-ahlak-ter-121260017İslami İlimler Araştırma Vakfı tarafından hazırlanan ve Ensar Neşriyat’ın “Tartışmalı İlmi Toplantılar” dizisinden bir kitap olan “Son Dönem Osmanlı Ahlak Terbiyecileri Ve Ahlak Terbiyesi” kitabı, 6-7 Aralık 2014 tarihlerinde Düzce Üniversitesi ve Düzce Müftülüğü tarafından düzenlenen bir ilmi toplantının kitaplaştırılması neticesinde orataya çıkmış. Toplantıda 12 tebliğ sunulmuş. Tebliğler, Kınalızade Ali Efendi’den Ahmet Mithat Efendi’ye, Ali Seydi Bey’den Ali Kemal İkdamcı’ya kadar 12 isme dair sunulmuş.

Programın organizatörlüğünü ve kitabın editörlüğünü yapan Prof. Dr. M. Faruk Bayraktar, kendine ayrılan konuşma bölümünde şunlara dikkat çekiyor: “Değerler Eğitimi ilkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim kademelerinde çeşitli derslerde öğrencilere kazandırılmaya çalışılıyor. Ve bu konu hakkında çeşitli sempozyumlar düzenleniyor. Yüce Allah Kur’an’da ‘Şüphesiz sen, en yüce ahlak üzeresin’ buyurarak ahlak kavramına yer vermiş ve Kainat Efendimiz Hz. Muhammed hadislerinde de ahlak kavramına yer vermiştir. Son zamanlarda değerler eğitimi projemizde daha çok Batılı âlimlere yer veriyorken Kur’an ve Hadis’e de aynı derecede değerler eğitimi projesine yer vermek istiyoruz. İşte toplantımızın asıl amacı bu.”

Girişten de anlaşılabileceği gibi iki oturumda düzenlenen bu sempozyumun tebliğlerinin toplandığı kitap Osmanlı ahlak terbiyecilerinin görüşlerine dikkat çekiyor ve bir değerin değer olarak sayılabilmesinin yollarından birinin de Kur’an ve Sünnet’te o değerin bulunmasına bağlı olduğunu bizlere sunuyor.

Ahlak nedir?

Çoğumuzun bildiği üzere İslam ahlakçılarının ahlak konusunda temel kaynağı Kur’an ve sünnettir. Kur’an’da doğrudan veya dolaylı olarak ahlak konularını içeren pek çok ayet ve hadis literatüründe de birçok hadis mevcut olmakla birlikte, ayet ve hadislerin asıl gayesi insanın uygun ahlaki erdemle yetişmesini sağlamak ve kemale erişmesine yardımcı olmaktır.

Ahlak, sözlükte huy, seciye, tabiat, mizaç, karakter gibi, anlamlara gelen hulk veya huluk kelimesinin çoğuludur. Bir terim olarak ise, insanın iyi veya kötü olarak nitelendirebilmesine sebep olan manevi vasıfları, huyları ve bunların etkisiyle ortaya koyduğu iradeli davranışlarının bütününe verilen addır. Bu konuları inceleyen bilim dalına da ahlak adı verilir.

Ahlak, insanın nefsinin düzenlenmesini, bir nevi dizginlenmesini sağlayan bir ilimdir. Ahlak, kişinin manevi hastalıklardan korunmasına yardımcı olmakla birlikte bir şekilde kişiye bulaşan çirkin davranış varsa da bundan arınmasını sağlamaktadır.

Ahlak terbiyecileri kimler?

Ahlak kavramından ve ahlak ilminden bahseden bu eser genel anlamda ahlaki terbiyecilere düşen görevlerden de bahsetmektedir. Çünkü öğretim ne kadar mükemmel olursa olsun, eğitimde en ufak eksiklik günlük yaşantıda gayriahlaki davranışların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Düzenlenen ilmi toplantıda ahlak terbiyecisi olarak nitelendirilen kişiler, evde anne ve babayı, kreş eğitiminden üniversiteye kadar olan eğitimde kişinin eğitimcilerini kastetmektedir.

Eser bizlere iyi ahlakın temelini oluşturan etkenleri, nefsin temizlenmesini okura sunuyor. Eser aynı zamanda Allah’ın emirlerine saygı ve ilahi mesajı kavrayabilme yeteneğimizin her türlü hayrın ve ahlaki davranışın başı olduğu vurgusunu da yapmakta. Eserde 12 ismin hayatı ve kişiliği, ahlak algısı inceleniyor. Bunun yanında bugünün modern ahlak anlayışı, “Ahlak bize neyi öğretir? İyi işler, kötü işler ve vazife nedir?” gibi soruların cevapları da eserde sorgulanıyor.

Furkan Çimen yazdı

Yayın Tarihi: 30 Ocak 2016 Cumartesi 12:26 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 18:10
banner25
YORUM EKLE

banner26