Siyah ile beyazın ötesindeki griyi keşfet

Yard.Doç.Dr.Mehmet Hişyar Korkusuz’un ‘Kamu Yönetiminde Stres Algısı’ adlı kitabında neler var..

Siyah ile beyazın ötesindeki griyi keşfet

İnsanlık tarihi kadar eski olan yönetim olgusu günümüzde, farklı bilimsel yaklaşımlarda çeşitli biçimlerde ifadesini bulan rasyonellik, etkililik ve verimlilik amaçlı yönetim düşüncesine evrilmiştir. Bu amaçların önünde ise güncel, çağa özgü bazı engellerin olduğu değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede günümüzün insanı ve yöneticisinin yaşam hedefleri karşısına adeta görünmez bir set gibi duran ‘stres’, artık üzerinde dikkatle durulması gereken bir gerçeklik olarak kabul edilmektedir. Özellikle ‘yöneticiler’ ile çağın hastalığı olarak ifadesini bulan ‘stres’ arasındaki ilişki gün geçtikçe daha ciddi akademik araştırmalara konu olmaktadır.

‘Stres’in yönetim ile olan ilişkisi multidisipliner bir yaklaşımla incelenmektestres

Yard.Doç.Dr.Mehmet Hişyar Korkusuz’un Kamu Yönetiminde Stres Algısı adıyla yayınlanan bilimsel çalışması, işte bu alanda ihtiyaç duyulan teorik ve pratik bilgiyi fazlasıyla karşılayacak gibi görünmektedir. Mülki idare amirlerinden yola çıkarak eksenini genişleten araştırma, yönetici ve stres ilişkisini çok boyutlu bir bilimsel yaklaşımla açıklamaktadır. Yazarın, tıp ve siyasal eğitimini ikmal etmiş olması ve de aynı zamanda profesyonel bir yönetici olması kitaba farklı bir akademik kapasite ve anlatım kabiliyeti katmaktadır.

Hayat Yayınları’nın yönetim kitapları arasında baskısı gerçekleştirilen kitabın birinci bölümünde, Türkiye’nin yönetim yapısı ve alan araştırmasının konusunu teşkil eden mülki idare amirlerinden kaymakamlar incelenmektedir. İkinci bölümde günümüzde insanların çok yaygın şekilde karşı karşıya kaldığı stres olgusuna farklı yönlerden bakılmakta ve ‘stres’in yönetim ile olan ilişkisi multidisipliner bir yaklaşımla incelenmektedir.

‘Stres’, bir sorunla başa çıkmanın öncelikle onu tanımaktan geçtiği düşüncesinden yola çıkılarak, tüm detaylarıyla açıklanmakta; konunun anlatımı, ilginç bazı araştırma sonuçları ve tıbbî açıklamalara da yer verilerek zenginleştirilmektedir. Bölüm kapsamında stres olgusuna bireysel ve örgütsel boyutlarıyla geniş bir perspektifte değinilmekte, gerek yöneticilere gerekse de işgörenlere günlük hayatta yararlı olabilecek özel bilgiler verilmektedir.

Siyah-beyaz yaklaşımların ötesine geçilerek ‘tılsımlı gri’ keşfedilebilecek

İlgili konuların örgülendiği ve alan araştırmasının neticelerinin yansıtıldığı üçüncü ve dördüncü bölümler bilhassa idarecilik görevi üstlenenler için çok çarpıcı bilgileri barındırmakta, yazarın kendisine has ifade tarzı ile teori-pratik bağı maharetle kurulmaktadır. Dikkatleri çeken bu bilgilerin belki de en etkili ve özgün olanı yazarın kendisine ait modellemesi olan “seesaw (tahterevalli) modeli”dir. Bu özgün model, yöneticilerin farklı etkiler altında ve aniden değişebilen koşullarda bireysel ve organizasyonel dengeyi sağlayarak yükselen bir başarı grafiği yakalamalarına katkı sağlayacak gibi görünmektedir.

Bu araştırma neticesinde, özelde bakıldığında siyasal-bürokratik kültürümüzdeki kesin/katı ayrımları ve kategorizasyonları ifade eden siyah-beyaz yaklaşımların ötesine geçilerek ‘tılsımlı gri’ keşfedilebilecek; daha geniş bir perspektiften bakıldığında ise yönetici konumundakiler ve insanımız yaşam hedeflerine hızla ilerlerken ‘stres’ unsurunun dizginlerini eline almayı daha iyi öğrenebilecektir.

Eser, başta kamu idarecileri olmak üzere tüm profesyonel yöneticilere ve daha geniş düşünüldüğünde modern dünyanın girift problemleriyle karşı karşıya kalan günümüz insanına hitap etmekte; sorunlara, derin analizlere dayanan sağlam ve akılcı çözümler sunmaktadır. Bu özelliklere sahip bir çalışmayı sizlere memnuniyetle tavsiye ederken, hayatınıza değer katan o kitaplar arasındaki yerini alacağına olan inancımı da paylaşmak isterim.

Ersoy Kutluk yazdı

Yayın Tarihi: 22 Ekim 2012 Pazartesi 17:27 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 11:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Can Uyan
Can Uyan - 8 yıl Önce

Güzel ve baki eserler maveranın bir göz kırpması şeklinde sessiz sedasız geliyor.Gürültüsüz,derin ve etkileyici .Teşekkürler hocam.sel.

Abdullah
Abdullah - 4 yıl Önce

Kamu iş yükünün altında bunalan yönetici profilinin bilinmeyenlerini gayet net ortaya koyuyor

banner26