Sıkı Eleştirmen: Osman Bayraktar

Eskimeyen eski kitaplar vardır; zamanın geçmesiyle tazeliğini yitirmeyen düşünceler de

Sıkı Eleştirmen: Osman Bayraktar

Sıkı Eleştirmen: Osman Bayraktar

 

 

Eskimeyen eski kitaplar vardır; zamanın geçmesiyle tazeliğini yitirmeyen düşünceler de…

Has edebiyat, zamana direnen, hatta zamanı aşan bir edebiyattır. Yazar da hâliyle geniş ve kuşatıcı bir bakış açısına sahip olduğu için geçerliliğini bu gün de koruyan bir düşünsel tavrın sürdürücüsü konumundadır.

 

Medeniyetimizin sıkı eleştirmeni olarak gördüğüm Osman Bayraktar"ın İzlek adlı kitabını, eskimeyen eski bir kitap tabirine en uygun bir örneklik şeklinde düşünmek mümkün.

 

Zihni parıltılarla yüklü şimşek çakan bir edebiyat adamı da, harf harf kelime kelime vazgeçilemez bir düşünce atlasının dokuyucusu olur bu konumda. Bayraktar , bu soy yazarlardan.

 

Bayraktar"a konum kazandıran; ele aldığı meselelere vukufiyeti , taşıdığı uygarlık merkezli bakış açısıdır. Bunu da Sezai Karakoç"a borçlu Bayraktar. Bu toprakların değerlerine sahip çıkan yazarlara yönelik yaklaşımı da medeniyet temelli bir yaklaşımdır.

İzlek"in ilk yazısı Necip Fazıl üzerine. Sonrasında "Sezai Karakoç"ta Zaman Kavramı ve Gelecek Sezgisi" adlı yazı da Karakoç üzerine çalışanlar için önemli tespitler barındırıyor.

Hakeza Aliya İzzetbegoviç, Ebubekir Eroğlu, Arif Ay, İbrahim Ünal Taşkın, Ramazan Dikmen, Hasan Aycın, Elmalılı Hamdi Yazır gibi bize ait bir sesi, bize has bir düşünceyi temsil eden edebiyat ve kültür adamlarına dair düştüğü notlar; yeni neslin üzerinde düşünmesini mümkün kılan, yeni nesle düşünsel kanallar açan esaslı notlar, önemli kayıtlardır. Bu yazıların hemen tümüne medeniyet bilinci hakimdir.

 

İzlek"te dikkatimi çeken, Bayraktar"ın ısrarla sahih çizgiyi sürdürüşü, gidilecek yönün ana karakterini işretleyişidir.

 

"Evet Diriliş bize medeniyet açısını sunuyor. Maceramız  Hz. Adem"le buluşuyor böylece. Coğrafyamız  geçmişte Müslümanların yaşadığı bütün topraklar. Bölünmüş bir ulusun yeniden bütünlenişi."

 

İzlek"te dikkatimi çeken bir diğer özellik de dini duyarlığa sahip Müslüman sanatçıların icra ettiği sanata dair ilkeleri belirgin kılmasıdır. Sanat ve edebiyatla uğraşan genç-olgun hemen herkesin üzerinde durmasını istediğim ilkelerdir bunlar:

 

"Sanatsal çabanın birinci koşulu içtenliktir.( samimiyet.M.C.) Kopyalama biçimsel olarak durumu kurtarsa da , içtenlik eksikliği yüzünden okuyucu yakalar onu. Kurmaca örgü esere bireyin katması gereken öznel kimyayı kaldırır ortadan."

 

Osman Bayraktar"ın İzlek kitabını, bu topraklarla bağı olan her okuryazara öneriyorum. Bu kitabın tez elden yeni baskısı yapılmalı. Eski ama eskimeyen kitapların ağırlığı asaleti bile yeniden basımının önemini belli ediyor zaten.

Mustafa Celep yazdı

 

İzlek, Osman Bayraktar.

 

 

  

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 16:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mıhcıoğlu
Mıhcıoğlu - 11 yıl Önce

Osman Bayraktar gibi Diriliş fikriyatı üzerine kafa yoran, Sezai Bey ile kavi münasebeti olan bir şahsın, "Gün Doğmadan" da olmaması ciddi bir eksiklikti; alakasız adamlar konuşacağına işin ehli adamlar fikir ifade etseler olmaz mıydı? Bir dahaki sefere inşallah diyelim... Selametle efendim...

banner19

banner13

banner26