Şiirinin Kanatları Altında Yaşıyor Nurettin Durman

Nurettin Durman, şiire dair yazılarını 'Şiirin Kanatları Altında' adlı kitapta bir araya getirdi. Şairin şiir serencamına da ayna tutan bu kitap hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Şiirinin Kanatları Altında Yaşıyor Nurettin Durman

Şiire adanmış bir ömür. Dergiler, kitaplar, şiirler, anılar biriktirerek çoğaltılan bir hayat. Beylerbeyi’nin çınarı altında şiire eklenen dizelerin selamladığı İstanbul nefesli şair.

Nurettin Durman, şiirle beslediği ruhunu hâlâ yeni şiirler ekleyerek bereketlendirmeye devam ediyor. Bunca şiirden sonra ondan beklediğimiz şiir üzerine yazılar kitabı nihayet okuyucu ile buluştu. Şiirin emeğini çeken Durman’ın şiir üzerine yazacağı her satırın en az şiirleri kadar değerli olacağını çok iyi bildiğimden bu kitabı merakla bekleyenlerdendim.

Şiirin Kanatları Altında, Nisan 2018’de Çıra Yayınları arasından ulaştı okuyucuya. Yirmi yazı var kitapta. Durman’ın şiir dünyasının perdelerini aralayan, şiir yolculuğuna çıkmak isteyenlere yol ışığı olacak yirmi yazı.

Şiir, şair, şuur

Nurettin Durman’ın şiir üzerine denemelerini okuyunca aklıma gelen çağrışım; “farkında olmak”tı. Aslında her şeyin başına bu kavramı getirebiliriz. Farkında olarak işini yapan kişinin başarılı olmaması için hiçbir neden yok. Ayakları yere sağlam basan, attığı adımın farkında olan bir kişinin tuttuğu yol da onu doğruya götürecek bir rotaya sahiptir.

Nurettin Durman, şairin şiir yolculuğundaki yolunu tarif ederek başlıyor kitabına. Şiir ve şair iç içe bu anlatımda: “Mevcudiyetinin, varlık sebebinin alt yapısında neler var, kategoride neler muhafaza edilmekte, meçhul bir geminin meçhul bir denize açılması gibi meçhul mü? Kendi olmak başlı başına bir çile, bir idrak, bir şahsiyet sorunu, bir ayağa kalkma eylemi. Kendi olmak birçok şeyi ifade kolaylığı içinde bu çetin yolda olgunluğa ulaşmak…

Nurettin Durman’ın cümlelerini okurken sanki satır aralarından Necip Fazıl çıkacak ve en sert sesiyle, “Ben şairim, gaibi kurcalayan çilingir” diyecek diye bekleyip durdum. Cümleler o denli hikmetli, o denli hakikati işaret ediyor.

Şiirin bir boş zaman eğlencesi olmadığının vurgusu var kitapta. Neredeyse her yazı şiirin ruhunu biraz daha besliyor. Şairi şuura çağıran bir açık davet var kitapta. Hepsi farklı başlık ve konuda denemeler olsa da buluşulan nokta tek: “Şiir doğaldır ki bir dinin, bir ideolojinin, bir davanın yazılı ve bütüncül metni değildir. Ya şair! O, ya Rahman’ın yolunda olacaktır ya da şeytanın yolunda. Nihayet şairin de bir hayatı vardır kendisinin yaşadığı…

Yaşayan şiir, yaşayan şair

Günümüz şiiri ile ilgili kanaat ortaya koyanların birçoğu –edebiyat dünyasının içinde yer alsa bile- şiirin varlığından hoşnut olmayan ifadeler kullanmayı bir maharet sayarlar. “Şiir öldü, günümüzde şiir yok, şair yok, dergi yok…” gibi yoklar dünyasının bahçesini süsler dururlar. Bu kadar yok arasında söz sahibinin şiirler yazıyor olması, dergiler çıkarması da kara mizahla bile anlatılamayacak kadar uç noktada bir garabettir.

Nurettin Durman günümüz şiirinden umutlu bir şair. Kendisi de her ay birkaç dergide şiirler yayınlıyor. Edebiyat dünyasının içinden ses veriyor şiirimize. Şiirin varlığından ve geleceğinden umutlu olduğunu açıkça söylüyor Durman. Böyle şairlere, böyle yol göstericilere ihtiyacımız var: “Şiirin geçmiş görkemli zamanlarını düşündüğümüzde günümüz şiiri, içinde yaşadığımız zamanın şiirini biraz da iyi niyetle ele almak icap ediyor. Kötücül bir bakış ile bakılageldiğinde baştan işin sarpa saracağını da peşinen düşünmek gerek.

Şiirimizin geçmişiyle bugününün usta isimleri eşliğinde anlatımına da rastlıyoruz Durman’ın. Dönemler, isimler ve onların şiirimize etkisi örneklerle anlatılıyor. Mekke Dönemi şiiri de var kitapta; günümüz şiirinin temelini oluşturan Mehmet Âkif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu gibi isimler de.

Şiirin Kanatları Altında bir şiir inşa etmek isteyenler için Nurettin Durman yılların birikimini sunuyor okuyucularına. Yarınlara kalmak için şairlerin izleyecekleri yol haritasının ipuçlarını bulacaksınız sürdüğünüz izde:

Şiir ölmez. Şiir kendini başka bir tarz ile yaşatabilir pek âlâ. Bu defa belki de kendini daha da özetleyerek, daha da kısaltarak, daha da cazip hale getirerek insanlar arası gezintisine devam edebilir şiir.”

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 12 Haziran 2018 Salı 10:49 Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 17:21
YORUM EKLE

banner19

banner36