“Şiirimin Şehirleri” çıkıyor!

Şiirimizin zirve isimlerinden Arif Ay'ın yeni şiir kitabı 'Şiirimin Şehirleri' raflarda yerini almak üzere.

“Şiirimin Şehirleri” çıkıyor!

Arif Ay’ın önümüzdeki günlerde Okur Kitaplığı tarafından yayımlanacak olan Şiirimin Şehirleri adlı kitabını sizin için okuduk.

Arif Ay’dan sarsıcı mısralar!Okur Kitaplığı

Arif Ay bu kitaptaki şiirleri Bağdat’ın yakılıp yıkıldığı, işgal edildiği günlerde yazmaya başladı. Kitaptaki şiirlerin ortak özelliği İslam’a başkentlik yapmış şehirlerin Bağdat’ın acısına ortak olmaları... Bu zirve şehirleri şiir diliyle ve konuşturarak Bağdat’la hemhâl kılan şair, böylece, bir taraftan İslâm medeniyetini de terennüm ettirmiş oldu.

Yazıldığı dönemin edebiyat dergilerinde “Bağdat’a Dönen Şiirler” üst başlığıyla yayınlanan ve oldukça ilgi çeken bu şiirlerin Şiirimin Şehirleri şeklinde ve daha kuşatıcı bir başlık altında toplanmasının sebebi, Arif Ay’ın hassasiyetini daha bir belirgin kılıyor. Zira, Şiirimin Şehirleri’nin diri şehirleri Bağdat’ın kardeşi, İslâm’ın abide şehirleridir.

İslam’ın abide şehirleri

Haydi bu şehirlerin isimlerini de verelim: İstanbul, Semerkand, Buhara, Şam, Kudüs, Mekke, Medine, Kahire, Bağdat… Bağdat’ta duralım, çünkü Bağdat’la birlikte Bağdatlı Anne ve Bağdatlı Çocuk da “konuşmaya” iştirak ediyor.

Ve… Bağdat’la aynı kaderi paylaşan Bosna ve Grozni için şair tarafından daha önceki dönemlerde yazılmış iki şiir de kitabın “Ek” bölümünde okura sunulmuş.

Şimdi sizler Şiirimin Şehirleri’nin bir an önce yayınlanmasını beklerken, biz, bu kitaptan küçük bir bölüm sunalım. Ç-alıntı bölümümüzden şiiri okuyabilirsiniz.

Cevat Akkanat haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Eylül 2011 Çarşamba 09:56 Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 12:44
banner25
YORUM EKLE

banner26