Şiirde neşve istersen dal kardeşim!

Tekke şiirinin ne olduğunu hissetmemiz için birbirinden güzel örneklerini Mustafa Özçelik toplamış.

Şiirde neşve istersen dal kardeşim!

 27388

Tekke şiiri, Türkçede tasavvufi neşvenin etkisinde Türklerin İslamiyeti kabulünün ardından meyvelerini boy veriyor. Allah merkezli evren algısının duygulanımlarının tezahürü şeklinde, insanlara edebî hazzı taşırmasıyla unutulmazlaşan tekke şiirini zannettiğimizden daha fazla büyüğümüz tekellüm etmiş. İçeriği, dertlerini ele alış biçimi ile kendi içinde, çizgisini bozmamak kaydı ile sürekli derinleşen bu şiir, farklı alanları da etkilemiş. Halk şiiri ve özellikle divan şiirinin tekke şairlerinden etkilendiği, bilinen bir gerçek.

Bu antolojide neler var?

Mustafa Özçelik’in 2005 yılında Lamure Yayınları’ndan çıkan Sufî Şiirler Antolojisi isimli kitap, bize tekke şiirini öncelikle açıklıyor. Dinî tasavvufî düşünceyi yaymak için başlayan bu edebiyatın Allah aşkı ve vahdet-i vücud düşüncesini işleme tarzlarından bahseden kitap, titiz bir çalışma sonucu ortaya çıkmış. Bunu, kitabın ikinci kısmında daha rahat anlıyoruz: Sufî şiir kategorisindeki önemli şiirler, yazarlarının ölüm ve doğum yılları ile beraber ikinci bölümde veriliyor. Bestelendiği hali ile bildiğimiz “cürmüm ile geldim sana” şiiri ile Kuddûsi, güzel bir seçki ile Yunus Emre, Erzurumlu İbrahim Hakkı ve bu alanda en bilinen isimlerden olan Mevlana gibi bir çok örnek kitapta mevcut. Örnekler verilirken, sadece bilindik isimler seçilmemiş elbet. İsmini hiç duymadığımız, fakat şiirleri ile ustalıklarını belli eden, yazarın tanımamızı istediği nadide eserlere de yer verilmiş.

Mustafa Özçelik’i takip etmeli..

Böyle güzel bir seçki hazırlayan Mustafa Özçelik’ten de bahsetmeden geçmeyelim. Mavera, Yediiklim, Birnokta, Dergah gibi birçok dergide şiirleri yayınlanan, çeşitli kurumlar tarafından birçok defa “yılın şairi” ödülünü almış olan Mustafa Özçelik, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Şiir, edebiyat ve tasavvuf alanlarının yanında, çocuk edebiyatından (kendi takip sürüvenimde “Gülçocuk” dergisindeki ürünlerinin ayrı bir yeri var) takip ettiğimiz bir şair ve yazar. Sufî Şiirler Antolojisi’nde de bahsettiği Yunus Emre üzerine son yıllarda özellikle yoğunlaşan Özçelik'ten kimbilir daha ne güzel eserler, çalışmalar okuyacağız. 

Allah sa'yini meşkur eylesin.

Sümeyye Karaarslan, sufî şiirleri okumayı tavsiye etti

GYY'nin notu: Sufi şiirler, tekke şiiri gibi isimlendirmeler laik TC'nin bölümlü kafaya sahip akademisyenlerinin bizlere yutturduğu bir zoka olduğunu fark etmekte fayda var. Bizim şiirimizde tekke, divan, halk şiiri gibi ayrımlarda bulunmak şiirimizi görmeyi değil, görememeyi doğuracak bir yaklaşımdır. Cemal Kurnaz'ın divan ve halk şiirinin müşreteklerine dair önemli çalışmasını konu ile ilgilenenlerin dikkate özellikle sunmak isterim.

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2011 Cumartesi 14:10 Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 17:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
sura bastas
sura bastas - 12 yıl Önce

kitabi internet disinda nerden bulabilirim yardimci olursaniz sevinirim...hayirli gunler

banner19

banner36