Seyyah olmak marifet gerektirir

Yedi İklim Dergisi yazarlarından Osman Bayraktar, yurt dışına yaptığı seyahatleri kendi üslubuyla kitaplaştırdı.

Seyyah olmak marifet gerektirir

Yolda olmayı seven, Yedi İklim Dergisi’nin usta yazarı Osman Bayraktar, yurt dışına yaptığı seyahatleri kendi üslubuyla kitaplaştırdı. Singapur’dan, Mekke’ye ayrıntıları kaçırmayan bir çift gözün, tüm edebi maharetini ortaya koyup kâğıda döktüğü gezi yazılarını okuyacaksınız bu kitapta.

Yolun hakkı olmaz mı?

Âkif Emre’nin tabiriyle avanakça bir şeydir turist olmak. Öyle ki bir tûrist, gezdiği yerleri eve dönüp fotoğraf makinasını açınca yeni fark etmiş olabilir. Ama seyyah olmak marifet ister. Ayrıntıyı görüp, keşfetmek ister seyyah. Yolun hakkı da bu olsa gerek.

Seyahatlerini bu düstûr ile geçirdiğini düşündüğümüz yazar Osman Bayraktar, kırsaldan ziyade kentleri gezmeyi sevdiğini, insan yapılarını görmeyi, kentlerin arka sokaklarına dalıp insan ilişkilerini ve düşünme biçimlerini keşfetmekten haz aldığının altını çiziyor.

Yazarın bu haz ile gezdiği ve yazdığı yerler Yol Hakkı ismiyle Eşik Yayınları’nda kitaplaşmış. Yazar Osman Bayraktar; Finlandiya, Malezya, Singapur, İspanya, Kazakistan, Avusturya, İngiltere, Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya’ya dair kâh bölgenin ahvali ile ilgili düşüncelerini, kâh gördüklerini, kâh göremediklerini, kimi zaman kıyası ile ve muhakkak kendi yorumu ile dökmüş kâğıda. Gezi yazılarının oluşturduğu kitabını ‘Yol Çağırdığında’ başlığı ile Mekke ve Medine notları ile taçlandırıyor.

Yazarın bedensel engelli annesini umreye götürme kararı ve orada yaşadıkları ayrıca okunmaya değer. 210 sayfa civarında olan bu eseri, Semerkand Yayınları’nın alt birimi olan Eşik Yayınları damgası ile Semerkand iletişim merkezlerinden temin edebilirsiniz.

 

Mehmet Bahadıroğlu haberdâr etti

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2011, 16:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEÇHULX
MEÇHULX - 10 yıl Önce

GÜZEEEL

fatih kapan
fatih kapan - 10 yıl Önce

Yol Çağırdığında. Ne kadar da güzel ve sıcak geliyor kalbe. Çağırınca gitmek, gidince hakkını vermek duası ile...

banner19

banner13

banner26