Şeyh Efendinin Politik Sırları: Mahlûkata hizmet, mahlûkata şefkat ve bir de adalet…

"Nerede mahlûkata bir şefkat gerekiyorsa ben oradayım. Yüreğimin bir ucu Türkistan’da, bir ucu Keşmir’de benim... Bahar aylarında yolda gördüğüm salyangozları bile, insanlar tarafından ezilmesin diye toplar, yol kenarına koyarım. Bir de adalet... Adaletten hiç şaşmam ben... Haksız olanlar en yakınımdakiler bile olsa, adaletin terazisini hiç eğip bükmem… Adaletin gereğini yaparım...”

Şeyh Efendinin Politik Sırları: Mahlûkata hizmet, mahlûkata şefkat ve bir de adalet…

Şeyh Efendinin Politik Sırları: Mistik Hikâyeler

Hüseyin Yürük, "Şeyh Efendinin Politik Sırları: Mistik Hikâyeler" kitabında yeryüzünde izler bırakmış sûfilerin hayatlarından işaretler topluyor. Yazar, çalışmasını kitabında şu sözleri ile aktarıyor: "Karadeniz’de bir sahil beldesinde geçen çocukluğum, Gümüşhanevi mektebinin takipçilerinden Abdi Efendi ve Hacı Ali Efendi’den feyz almış, Sivaslı İsmail Hakkı Toprak Efendiden ders almış babamın, kimi zaman esrarengiz sûfi menkıbe anlatımlarını dinlemekle geçti. Yıllar sonra İstanbul’a geldiğimde bu kez yaşayan tasavvuf büyüklerini dinlemek, onlardan feyz almak nasip oldu. Hüseyin Vassâf in Sefine-i Evliyâ-i Ebrar gibi eserleriyle yeryüzünde nice izler bırakmış sûfilerin hayatlarından işaretler topladım. İşte bu eser, tüm bu Evliya-i Kiramın hayat hikâyelerinden alınmış feyz ve ilhamların bir gül demeti oldu. Umarız bu eserle onların ruhaniyetleri de birer Fatiha’ya vesile olur."

Yüzdeki işaretler

          Doğu Türkistan İslam Cumhuriyet’inin Kurucusu

          Şeyh Alihan Töre Sağuni’nin Aziz Hatırasına...

Emekli olunca hem bilgi vereyim hem de duasını alayım diye Şeyh Efendi’nin Fatih Sofular’da bir ara sokaktaki dergâhına gittim. Halimi arz ettim, hal hatır sordum, duasını aldım. Şeyh Efendi bana çeşitli konularda nasihat etti, tavsiyelerde bulundu.

Müsaade istedim, tam kapıdan çıkarken arkamdan sesleniverdi: “Artık sen daha müsaitsin. Bu Ramazan’da ne yapıyorsun?” dedi.

Gerisin geriye döndüm. Ne diyeceğimi şaşırdım kaldım. Aklıma bir şey gelmedi, heyecanlandım. Bu sorunun ardında ne olduğunu anlamaya çalışırken Şeyh Efendi imdadıma yetişti.

“Sen bu yıl itikâfa giriver.” dedi.

Emir büyük yerdendi. Boynumu büktüm. “Olur efendim, gireyim” dedim.

Şeyh Efendi’nin yüzü ruhani bir hale ile aydınlandı. “İyi ama dikkat et! Yüzlere bak, yüzleri takip et, yüzdeki işaretleri bul.” dedi.

Boynumu büktüm. “Olur Efendim” dedim, ayrıldım.

Dergâhın haziresinde, Osmanlı döneminden kalma mezarların olduğu yola gelince kendime geldim. Şeyh Efendi birkaç defa buradan yürürken etrafındakilere “Sakın bu zatları ölü zannetmeyin. Bunlar yaşayan birçok diriden daha çok diridirler. Hepsi birbirinden kıymetli şahıslardır.” derdi.

Şeyh Efendi bana esrarengiz bir görev vermişti. İtikâfa girecektim ve yüzlerdeki işaretleri bulacaktım.

“Haydi hayırlısı” diye içimden geçirdim. Eskiden beri Çamlıca’daki bir Taş Mescitte ihvanlar itikâfa giriyordu. “Orada itikâfa gireyim.” dedim.

Ramazan’ın son 10 günü gelince Çamlıca’daki Taş Mescide gittim. İkindi namazının ardından artık mescitten çıkmayarak hulusu kalp ile itikâfa başladım.

İlk dakikaların ardından, itikâf çavuşu duruma vaziyet edip bizi birbirimizle tanıştırdı. Anadolu’daki çeşitli vilayetlerden gelmiş 40 civarında ihvanla birlikteydik. Mutekiflerin çoğu, eli tespihli, keskin bakışlı, beyaz sakallı yaşlı amcalar idi. Bir de Konya’dan geldiğini söyleyen, seyrekçe sakallı, Türkistan simalı, Konya şivesiyle konuşan 40 yaşlarında bir avukat... Dedeleri yıllar önce Türkistan’dan Konya’nın bu ilçesine hicret etmişler.

Kendini “avukat” diye tanıttı ama adamda pek avukat yüzü yoktu...

İtikâfa girenlerin her birinin yüzünde farklı bir asalet vardı. Ama ondaki durum farklıydı. Onun yüzünde bir değişik sima vardı. Sanki bir işaret taşıyor gibiydi.

Birkaç gün hem ibadetime baktım hem de uzaktan uzağa onun hallerini takip ettim. Baktım, ihvana hizmeti seviyor. Büyüklere saygıda çok özenli.

İftar ve sahur sofralarını o kuruyor, o topluyor, bulaşıkları da o yıkıyor. İtikâf çavuşunun teşviki üzerine, herkes kendinden ve tasavvufi müşahedatından bir şey anlattığı zamanlarda o susuyor. Mahcup bir şekilde boynunu büküyor ve susuyor.

Yüzünde bir değişik halleri var... Bir asalet, bir vakaret...

Bir akşam iftar sonrası, “Şeyh Efendinin kastettiği kişi bu olsa gerek!” diyerek onunla yakından tanışayım dedim.

Kısa hoşbeşten sonra “Senin yüzünde bir başkalık var.” dedim.

Sanki yakalanmış bir adam gibi fena canı sıkıldı. Boynunu büktü.

Sonra omuz silkerek “Ne olabilir ki yüzümde? Az önce abdest aldım, ondandır.” dedi

Ben ısrar ettim. “Hayır, sende başka bir hal var.” dedim. Yine çaresiz bir halde boynunu büktü.

Neden sonra biraz kekeleyerek “Sürekli abdestli olmaya çalışıyorum, ondandır.” dedi.

Baktım, olacak gibi değil. Şifreyi çözmek için son şansımı kullanayım dedim.

“Efendi Hazretleri ‘İtikâfta yüzleri takip et’ dedi. Senin yüzünde bir işaret var.” dedim.

Birden fena heyecanlandı. Boynunu büktü, gözleri nemlendi. Köşeye sıkışmış insanların çaresizliği içerisinde, sanki bir sırrını itiraf ediyor gibi başladı anlatmaya.

“Benim babam Sivas’taki İhramcızade Hazretlerine müntesip idi. Zaman zaman ilçemizdeki ihvanıyla bir araya gelir, Hatm-i Hâcegân yaparlardı. Ben hukuk fakültesi öğrencisi iken yaz tatilinde ilçemize geldiğimde babam bir gün bana, ‘Bir arkadaşımız hasta, Onu seninle birlikte ziyaret edelim.’ dedi. Babamla onun ihvan arkadaşını ziyarete gittik. Adam, hasta yatağında oturmuş bir şekilde bizi karşıladı. Fakat sanki hasta değildi. Hasta yatağında bir arslan gibi heybetliydi. Hele yüzü bambaşkaydı. Onun yüzünde; Hz. Ebu Bekir’in sadakati, Hz. Ömer’in adalet ve celadeti, Hz. Osman’ın sükûneti, Hz. Ali’nin şecaati vardı. Ben o gün bugün o kişinin yüzünün tesir altındayım.”

Konyalı derviş avukat sustu... Sanki “Bu kadar yeter. Daha fazla kurcalama…” der gibi boynunu büktü.

Ben “İyi ama sonra” diye ısrar ettim.

Çaresiz gözlerle yüzüme bakarak ve Yaradan’a sığınarak tekrar anlatmaya başladı.

“O kadar ki, o dervişin yüzü o gün sanki bana geçti, gittiğim her yerde beni takip etti... Yeni avukat olmuştum. Belediyenin avukatı olarak işe başlamıştım. Bir gün Adliyede duruşmaya gittim. Adliye koridorunda duruşma sıramı beklerken yanıma bir adam geldi. ‘Ben davamı sana vermek istiyorum. Benim davama girer misin? Beni hep aldattılar. Uzaktan baktım senin yüzünde bir başkalık var.’ dedi. Ben ona ‘Kusura bakma. Ben kurum avukatıyım. Senin davana bakamam.’ dedim. Bir gün bir başka şehre ağabeyimi ziyarete gitmiştim. Ağabeyimle evin yakınındaki bir camiye akşam namazını kılmaya gittik. Namazı kıldıran imam, namazdan sonra yanıma gelip ‘Sende başka bir yüz var’ dediydi. Bir gün şehrimize gelen bir üstadın sohbetine gittim. O üstad sohbetin bir yerinde bana doğru dönerek ‘Bu konuyu bilse bilse şu sufi yüzlü genç bilebilir.’ dedi.

Aradan yıllar geçti. Ben ilçemizdeki belediye meclisine üye oldum. Daha ilk gün tanışırken Meclis Başkanımız bana ‘Sende avukat yüzü yok’ dedi. Mecliste üye iken bizim arkadaşlar her partili ile sıkı fıkı görüşürlerdi. Ben görüşemezdim. Bazı öbür partililerin oturduğu tarafa dahi dönemezdim. Çünkü yüzlerine bakamazdım...”

Bütün bunları anlatırken dizüstü oturmuş vaziyetteydi. Bir an biraz kendine gelir gibi oldu. Rahatladı. Bağdaş kurdu. Tatlı bir tebessüm ile gülümseyerek ilave etti: “Sonradan bu iş bizim çocuğa da geçti. Ona bizim ilçenin meclis albümünü gösterdim. Her birinin partisinin adını elimle gizledim. Bizim küçük evlat her birinin yüzünden hangi partiden olduğunu bana söyledi.” dedi.

Sustu, yüzüme baktı. Çaresiz bir şekilde son cümlesini sarf etti. “O dervişin yüzü, o gün sanki benim yüzüme geçti.” dedi.

Bir sırrı ortaya çıkmış olanların mahzunluğu ile kalktı. Tam yanımdan ayrılacaktı ki elini tuttum. Göz göze geldik.

“Peki, aziz kardeşim! Sen bu yüzü nasıl koruyorsun?” dedim.

Ben Konyalı dervişin “Artık bu kez fazla uzattın?” demesinden korkarken ummadığım bir şey oldu. İki eliyle ellerimi tutarak, bir gökyüzü derinliğindeki gözlerini gözlerime dikerek, bir ruhani sırrı verircesine tane tane ve sanki bir şiir okurcasına ahenkle konuştu: Mahlûkata hizmet, mahlûkata şefkat ve bir de adalet…

Benim şaşkınlığıma aldırmadan devam etti: “Evliyanın büyüklerinden Gümüşhanevi Hazretleri ‘Ben bu yolda bütün mertebe kazananlarda hizmeti görüyorum’ demiş. Ben de nerede mahlûkata bir hizmet görsem koşarım.

Nerede mahlûkata bir şefkat gerekiyorsa ben oradayım. Yüreğimin bir ucu Türkistan’da, bir ucu Keşmir’de benim... Bahar aylarında yolda gördüğüm salyangozları bile, insanlar tarafından ezilmesin diye toplar, yol kenarına koyarım. Bir de adalet... Adaletten hiç şaşmam ben... Haksız olanlar en yakınımdakiler bile olsa, adaletin terazisini hiç eğip bükmem… Adaletin gereğini yaparım.”

YORUM EKLE