Sesim kulağıma hoş gelse!

Celal Fedai'nin yeni şiir kitabı çıktı: İç... Peki kitapta, şair okuruna nasıl sesleniyor?

Sesim kulağıma hoş gelse!

 Şiirlerini ve poetik yazılarını Hece Dergisi’nde yayınlayan Fedai’nin İç adlı şiir kitabı Mühür Kitaplığı’ndan çıktı.

İç, Celal Fedai
(+)

Celâl Fedai’nin, ismiyle müsemma celâlî bir tavrı var; bu da gerek şiirlerinde gerekse kimi düşüncelerinde oldukça âşikar... Pek çok şiirinde köklü ve anlamlı bir öfkeyle karışmış hüznü var onun. Mesela “İnsanın ömründe kendi kendinin faciası olma ihtimaline” işaret ettiği;  İsmet Özel’in, ‘Faciayı Yazmasaydım Yaza Yazık Olurdu’ şiirinden mütevellit ‘facianın ne olduğuna dair bir açıklık’ olduğunu belirttiği ‘Deli Dumrul Şairi Faciayı İşaret Ediyor!’ şiirinde bunu net bir şekilde görebilirsiniz:

İç’te sorgulama var

İç, şairin içten içe ayaklanması bir nevi... Bir taraftan ben-merkezci varoluşa, diğer taraftan siyasi meselelere karşın hiç de bulanık olmayan bir tavır şiirlerine hâkim. Bu yüzden zaman zaman köpüren bir ses duyar gibi silkeleniyorsunuz. Hatta sağır kalmanıza imkân bile yok! O derece etkileyici... Bu esnada kendinize döndürülüyorsunuz ve çatışma tam bu noktada başlıyor aslında. İçte, söylenişteki durulukla beraber, okurun yüzleşmelerine hareketlilik katan ironik bünye olağanüstü...

İskeletimde Asılı Meyveler’di, İç olarak değiştirdi

Neo-klasik tavrı benimseyen şairden öğrendiğimize göre, önceden kitabının ismi İskeletimde Asılı Meyveler’miş. Ressam dostu Erdoğan Zümrütoğlu’nun tavsiyesini yerinde bulup, eserin ismini İç olarak kararlaştırmış.

İç’teki ilk bölüm ‘İskeletimde Asılı Meyveler’ ve ilk şiirBuğdaya Güzelleme’... Bu bölümdeki şiirler kendi içinde sadeliği barındırıyor. Ayşe Şasa’yla, Cinuçen Tanrıkorur’un ‘Tarla Dönüşü’ bestesiyle, Cahit Zarifoğlu’yla, Hendrick Bloemaert’in ‘Kışa Dair Bir Alegori’ resmiyle ilişki kuran şiirleri mevcut.

Bir de sesim kulağıma hoş gelse…

Özellikle ‘İki Kere Gelmiş Geçmiş Ola’ şiirinde “Susacak ne çok şey var” diyerek okuru durağan bir hale büründürüp ardından eyleme geçiriyor. ‘Parmak İle Boyanmış Naat’ı ise defalarca okusanız doyamayacağınız kadar berrak... Böyle bir berrak söyleyiş de ‘İskeletimde Asılı Meyveler’ şiirinde var:

"
Anlıyorum bu dili, kelimeler de seviyor eğilip bükülüşlerini seviyorlar
ağzım kulağıma varacak bir de sesim kulağıma hoş gelse, ah bir hoş gelse

kulağımla duyduğuma artık kuşkum kalmadı, çekiç örs seslerinden terledim

sesim de yok ağzım dilim de... işte karı süpüren yel ile çekilip gidiyorum

 "

İç’te Eleştiri!

Kitabın ikinci bölümü ise, ‘Otu Çöpten Ayır’…  Bilhassa ‘Yeryüzünün Türkiyelileri İçin İkiyüzlü Para Tasarımı’ şiiri, kendisinin, “şair en iyi eleştirmendir” sözünü kuvvetle ispatlar nitelikte...

Şairlerin sadece şiirlerini değil, poetikalarını da okumalı…

Çoğu zaman şairlerin şiirlerini okumak yetmez. Poetikalarını da okuyarak, anlayarak ve kendi dünyamızda hesaplaşarak bağ kurmak gerekir. Şiirdeki post-modern algıyı her defasında eleştiren Fedai, Suyu Seveni Derin Batırın Irmağa kitabında “Uzaklaşmak İçin Şiire Yaklaşmak”, “Yaklaştıkça Şiirden Uzaklaşmak”, “Şiiri Konuşmak” bölümleriyle şiire ve şairin varlığına dair düşüncelerini, şiire ilişkin sürecini resmetmiştir. Bilhassa o kitabını okumadan ve neo-klasik duruşunu kavramadan şairin şiir perspektifini idrak etmek pek mümkün olamayabilir.

İç’te dönüş...

Şair ‘dönüş’ metaforunda bile ayrıştırmadan vazgeçmiyor. Şiirinde böylesine hassas... Velhasıl İç içimizde gömülü hakiki dönüşümüzü de keşfetmeyi sağlayacaktır umarım...

“Dön” denene dek dönüyor insan.
kimi topaç gibi kimi arşa çıkan tütün gibi.
 
(‘Dalmış Yoluma Giderken’ şiirinden)

Hatice Algın “İç’i içinizle okuyun” diyor

Yayın Tarihi: 03 Mayıs 2010 Pazartesi 16:23 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 01:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 12 yıl Önce

Celal Fedai bu cumartesi 19.30'da Ali Emiri Kültür Merkezi'nde olacakmış.

banner19

banner26