Sergül Vural içimizdeki sızıya neşter vuruyor

Bir şairin denemeleri okununca şiirle denemenin arasında olmanın ne kadar güzel bir hâl olduğu anlaşılıyor.

Sergül Vural içimizdeki sızıya neşter vuruyor

Sergül Vural’ın yeni kitabı Sızı, içinde çokça acılar ve kırılmalar barındıran bir kitap. Geniş zamanlardan yayılan bir hüznün ardına düşen yazar, yaşadığı, doğup büyüdüğü coğrafyadan başlayan bir acının dalga dalga yayılan halkasıyla ümmet için kaygılanan bir kalbin serzenişini dile getirmekte.

Kitabın adı Sızı ama kitabın içerisinde yoğun bir umut var. Baharı gözleyen, güzel günlerin özlemini çeken, yeniden doğuşu arzulayan bir kalbin kıpırtıları bir kelebek kanadında hayat buluyor. Secdede parlayan bir alın, bir kudretin önünde eğilen kalp, bir inancın ateşinde Meryem olmayı arzulayan duanın titreyişi belki de sızının kalpteki bulduğu yol olarak vücut buluyor.Sergül Vural

Yaşadığı şehrin yerlisi olmaktan hoşnut bir yazar

Kişinin yaşadığı yeri yazması iyidir. Adımladığı şehri, gölgesinde nefeslendiği ağacı, rüzgârıyla serinlediği dağı derdine şahit tutması iyidir. Şehirlerin yalnızlığından bahsedilir. Unutuluyor şehirler diyerek serzenişlerde bulunanlar çoktur. Yaşadığı şehri görmezden gelerek yaşayanlar çoktur. Sanki şehirde bir sığıntıdır, sanki şehrin içinde kaybolmuştur.

Sergül Vural,  Erciyes’in duruşuna, baharına, şairlere verdiği coşkusuna olan sevgisini sık sık dile getiriyor: “Boşuna bekleme kolay kaçmam; hem de yarışmam, ne yenmeyi severim, ne de yenilmeyi… Yüreğimin dağlarında kendimle hapis kalmışken Erciyes’in emzirdiği bir şair olmaktır dileğim…” Yaşadığı şehrin yerlisi olmaktan hoşnut bir yazar Sergül Vural. Doğduğu şehrin bir parçası olduğunu yazdıklarıyla perçinliyor.

Şairlere deneme yakışıyor

Şiire yakın bir tür var mı dense herhalde deneme diyenlerin sayısı epeyce fazladır. Şiirin öz kardeşi bile denebilir deneme için. Çünkü deneme şiirden beslenir çoğu kez. Bu yüzden şairler sık sık soluğu denemede alırlar.

Sergül Vural’ın denemeleri de bir şairin kaleminden çıktığını belli eden akıcı bir üsluba sahip. Şiiri çağrıştıran cümleler anlatımı diri tutan en somut örnekler. “susarsan, sabır çatlar yüzünde, kırk yerinden kırk parça…”

Sergül VuralSergül Vural, denemeleriyle de bir sevdanın kapısını açmaya çalışıyor. Hayat denen keşmekeşte çıkılacak ne kadar yokuş varsa geniş soluklar alarak yola düşmeye niyetli olduğunun işaretlerini veriyor.

Erciyes gibi bir serinliği varsa kişinin, bahar yavaş yavaş inerken yamaçlara, yazarın; “Yazmasan deli olacaktım.” dediği gibi,  kaleme sarılmanın vaktidir. İçimizde ne büyük sızılar vardır ve yol bulmak için bir rüzgâra –dağ rüzgârına- ihtiyaç vardır. Sergül Vural bu rüzgârı bulmuş bir yazar olarak kalbindeki sızıyı paylaşmış. Hem de aşk adıyla.

Mustafa Uçurum okudu, yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 12:11
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Alperen
Fatih Alperen - 7 yıl Önce

Sergül Hanımın şiir kitabını okudum.çok etkilendi.İçimdeki sızıyı harekete geçirdi.İstanbulda her kitapçıda olmasını isterim.Herkesin mutlaka okuması lazım.Hepimizin içindeki sızılara hitap ediyor.Mutlaka birşeyler bulur herkes.Tekrar tebrikler Sergül Hanım.yüreğinize sağlık.Allah nice daha güzel eserler vermenizi nasip etsin..Şiir,deneme ve özelliklede roman bekliyoruz.

Oğuzhan KÜÇÜKCİVRİZ
Oğuzhan KÜÇÜKCİVRİZ - 7 yıl Önce

...evet..marifet iltifata tabidir..ama sızın yuregınızın genışlıgı..hayata bakışınız..yazınızın muhteşemligi..evet gercekten etkıleyıcı..

AYSEL FINDIK
AYSEL FINDIK - 7 yıl Önce

"Seherlerin meleği mahmur sabahlara büyük bir heyecanla uyanır.Ezanlar okunurken gök kunnelerden,mavinin uyanışını sessizce izler penceresinde."zaman akıp giderken avuçlarımdan,bir dost sızı tutuşturdu ellerime.Aman ne sızı imiş derken,dalıp gittim,seherlerin meleği,serzeniş,gönül kahramanları,toprağı emziren dostluklar,derken binlerce manidar sözleri ile gönlümü dinlendirdi,seher yeli ile serinletti,akışkan dili ile dillendirdi,beni benden aldığınız için teşekkürler sevğili Sergül Vural.

banner19

banner13