Seniha hangi yaraya yaslanmıştı öyle!

Kemal Sayar'ın içimizi sarıp sarmalayan bir kitabı Otoyol Uykusu. Ne çok sevilmişti o kitap.

Seniha hangi yaraya yaslanmıştı öyle!

 

Her akşam işten eve giderken kullandığımız yol bizde ne çok iz bırakmıştır. Şarkılar bırakmıştır, şiirler, birkaç kahraman ismi, dalıp dalıp gitmeler, bir uyku sıcaklığı… Aklımızdan çıkmayacak bir isim bırakmıştır. Selma, mesela. Beyaz şahin içindeki bir çift siyah göz Selma. Kalbine düşenin içindeki  kuşların susmadığı Selma…

Otoyol Uykusuna tutuldum...Otoyol Uykusu, Kemal Sayar

Otoyolda ilerlerken neler gelmez ki insanın aklına. Hele bir de uzun süre otoyolda seyredenlerde görülen otoyol uykusuna tutulmuşsanız… O an yaşadıklarınız gerçek mi, yoksa bir rüya mı her şey, hiç bilemezsiniz. Selma mesela. Selma nereden çıktı da karıştı böyle hayatınızın her anına? Ani bir fren sesi, bir çift siyah göz, bir gülümseyiş… Sonra o gülümseyişin  derin okyanusunda diplere çekilirken siz, o çoktan gazlayıp gitmiştir. Bütün Selmalar bir rüyadan ibarettir.

‘Senihâ menekşelerin suyunu unutma’

Kemal Sayar, insanı bir ‘Otoyol Uykusu’na sürüklerken aslında kalbi pek çok noktasından dürtüyor. ‘Senihâ menekşelerin suyunu unutma.’ diye seslenirken yazar anneniz mutfaktan sizi çağırıyor sanıyorsunuz. Senihâ bir ömür boyu içindeki yaraya yaslanarak ağlayabilir mi? Bir yaraya yaslanmak ne demektir, bir anneden ‘Benim senin gibi bir evladım yok’ sözünü duymak… Senihâ dile gelse şimdi burada, dile gelse de içindeki yaraların ellerine gözlerine varana dek her yerini sarıp sarmaladığını bir anlatsa…

Nurseli Abla beni anla

Senihâ’nın kalbine dokunup yanmışken Nurseli Abla çıkıyor Otoyol Uykusu’nda karşınıza. Onun için bir şey yapamadığımıza üzüldüğümüz Nurseli Abla. Evlerinin perdelerinin onu hiç göstermediği Nurseli Abla. Elini tutamayanların bir uçurumdan düştüğü durmadan düştüğü Nurseli Abla. Bizi anlamasına çok ihtiyaç duyduğumuz Nurseli Abla.

Otoyol Uykusu’nda sizi daha ne kadar acının, neşenin, koşturmanın, çiçek kokusunun, kalbe dönüş şarkısının beklediğini trafikte seyre bir başlayın, göreceksiniz.

 

Emine Şimşek Süren

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 14:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salim Başol
Salim Başol - 7 yıl Önce

Ne çok sevildiği söylenen kitap yani Otoyol Uykusu İz Yayıncılık'da basılmışdı. Sevilen kitap 'o'dur. Timaş'da basılan kitap değildir. Yani biz biraz kitabı yayınevine göre okuruz da..

banner19

banner13