Şener İşleyen'den Bir Vahşi Romanı: Rammah

Gözünü kan bürümüş bir katilden peygamber sevdalısı bir sahabeye dönüşen Vahşi’nin hayat hikâyesinin anlatıldığı Şener İşleyen’in 'Rammah' romanı hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Şener İşleyen'den Bir Vahşi Romanı: Rammah

Tarihi romanlara karşı okuyucuların yoğun bir ilgisi olduğu aşikârdır. Yaşanan dönemden çok geçmişte yaşananları merak etmek insanın fıtratıyla ilgili bir durum olsa gerek. Aslında sadece geçmişle sınırlamamak gerek bu çizgiyi. Gelecek de bir gizem barındırdığından fantastik romanlar da okurların gözdeleri arasındadır. Geçmiş ile gelecek ilgisi hiçbir zaman biteceğe benzemiyor.

Şener İşleyen, ikinci romanı Rammah ile okuyucuların karşısında. Birinci romanı Pîrahen’de bir Hz. Yusuf güzellemesi yapmıştı İşleyen. Şimdi Vahşi’nin doğumundan ölümüne uzanan bir hayat hikâyesi sunuyor bizlere.

İslam tarihine Uhud Savaşı ile giriş yapıyor Vahşi

Pîrahende olaylar bir gömleğin dilinden aktarılıyordu. Yusuf kokulu gömlek. Diyarlardan diyarlara sürüklense de sevdasında en küçük bir kayıp, değişme olmayan gömlek.

Rammah’ta ise karşımıza bir rüzgâr çıkıyor. Emrini Mikâil’den alan bir rüzgâr olayların akışına göre poyraz, meltem, fırtına, muson olan rüzgâr.

Vahşi ile ilgili elimizde çok büyük kaynaklar yok. Vahşi’yi anlatan kitapların sayısı da oldukça az. İslam tarihine Uhud Savaşı ile giriş yapıyor Vahşi. Savaş sonrası Vahşi’nin varlığı hakkında bilgilere ulaşmak mümkün. İslam tarihindeki dönüm noktalarından birisine damgasını vuran Vahşi’yi her yönüyle tanımakta fayda var. Özellikle “değişim” denen cenderede sıkışıp kalan ve sorgulamama hastalığına muzdarip olanların yakından tanınması gereken bir isim Vahşi.

Rammah’ta rüzgâr önce Mekke’de esiyor. Yıllar 571’i gösterirken gerçekleşen doğumun huzuruyla tatlı tatlı esiyor rüzgâr. “Sakin bir bekleyişle estiğim ve tüm sakinliğime rağmen arıların bal yapmak için çiçek bulmakta zorlandığı dönemler. İsa (AS)’nın milâdından 571 yıl geçmiş.”

On iki yıl sonra Vahşi doğar. Ona da şahittir rüzgâr. “Kâinatın Sertacı on iki yaşındayken başka bir doğumun sesini işitiyordum… Öyle bir yer ki gölgelerinden bile koyu insanların yaşadığı bir coğrafya. O zamanki adı Habeşistan’dı.” Bir rüzgâr var ve Mekke, Habeşistan, Yemen ellerinde esip duruyor.

Şener İşleyen, anlatımı akıcı ve olaylara hâkimiyeti oldukça sağlam olduğundan iç içe geçen olaylar zincirini iyi yönetiyor. Kitap her ne kadar Vahşi üzerine kurulu olsa da Peygamber Efendimiz’in hayatı da bir siyer hassasiyeti ile doğumundan vefatına kadar kitapta yer buluyor kendine.

Vahşi’nin doğumu, adının verilişi, babası Harp ile olan ilişkileri ayrıntılı olarak anlatılıyor kitapta. Bu ayrıntılarda yazarın kurgusal yeteneği ve romanını yazarken aldığı destek de anlatılanları kabul görür bir mecraya çekiyor.

Vahşi, Bilal, Veysel Karani

Kitap her ne kadar Vahşi’yi anlatan bir roman olsa da Peygamber Efendimiz’in doğumu, hayatı, mücadelesi, Vahşi’nin doğumu, yaşantısı, Bilal-i Habeş’in doğumu ve mücadelesi, çektiği sıkıntılar, Veysel Karani’nin hayatı ve peygamber sevgisi, imanındaki samimiyet de kitapta önemli yer tutuyor.

Peygamber Efendimiz’in hırkasını Veysel Karani’ye götürmek için yola çıkan Hz. Ali ve Hz. Ömer’in yanındaki yol gösterici üçüncü kişinin Vahşi olduğu anlatılıyor romanda. Bu olayın gerçekliği düşünülecek olursa; yaşadığı dönemde peygamberin gözüne görünmemek için kıyı köşe kaçan Vahşi’nin bu vasiyeti yerine getirmek için yollara düşüyor olması kabul görür bir bilgi olarak not edilebilir diye düşünüyorum.

“Rammah”, Allah’a ram olan anlamında da kullanılan bir sıfattır. Ayrıca rammah, ram- mızrak anlamından yola çıkarak “attığını vuran” anlamında da kullanılmakta.

Vahşi’yi tanımak, gözünü kan bürümüş bir katilden nasıl olup da peygamber sevdalısı bir sahabe olabileceğini görmek isteyenler için Rammah sürükleyici anlatımıyla okuyucuları bir rüzgârın ıslığı eşliğinde diyardan diyara savurmaya çağırıyor.

Altmış üç yaşında haddi aşmadan ömrünü teslim eden Vahşi’yi tanımak ve kalplerin yumuşaması için bir vesile olabilecek bir kitap. Sevginin, sadakatin hayatımızdan çekilişine ister istemez şahit olduğumuz bu günlerde Rammah bir meltem esenliği sunacak gönüllere.

Şener İşleyen, Rammah, AZ Kitap

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 23 Ocak 2018 Salı 14:15 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 14:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26