Selahattin Yusuf'tan yeni kitap!

Selahattin Yusuf, okuma ummanında selam verdiği insanları yazdı!

Selahattin Yusuf'tan yeni kitap!

Selahattin Yusuf Zihnimizi Yumrukluyor!

 

İstiklal'den Cağaloğlu'na…

Geçtiğimiz cumartesi Cesur Küçük'le önce İstiklal Caddesi'nde kalabalığa karıştık. Ardından taşı toprağı matbuat olan Cağaloğlu'na geçtik. Timaş Yayınlarında, yeni çıkanların olduğu vitrine bakarken Selahattin Yusuf'un yeni kitabını gördük: “Niçin Ağlıyorsun Elisabeth, Mutlu Değil miyiz?” Selahattin Yusuf ismini görünce kitabı almamak olmazdı tabi. İlk olarak ilgimi başlık çekti, Friedrich Nietzsche ile kızkardeşi Elisabeth Nietzsche arasında geçmiş bir diyalogdu bu, hatırlıyordum o yazıyı...

 

Niçin Ağlıyorsun Elisabeth Mutlu Değil miyiz?

Bu kitabında, yıllar boyunca yaptığı okumaları,  sevdiği yazarların bazılarıyla kurduğu yakınlıkları anlatan Selahattin Yusuf, “… modernizmi hayatları pahasına terk etmiş veya hayatlarıyla terk etmek üzereyken yakaladığım o yazarları okumaya, onların yazdıklarını ve hayatlarını birer yas evrakı olarak didiklemeye götürdü” diyor. “… yıllar geçtikçe, kağıtları karıştırmayı, arka cebimden ara sıra çıkarıp okumayı, yine yerli yerine yerleştirmeyi ve sonra yine çıkarıp okumayı alışkanlık haline getirdim.” dediği ve yazarın okuma serüveni boyunca tuttuğu notlardan oluşuyor. Ludwig Wittengenstein, Fyodor Mihail Dostoyevski, Friedrich Nietzsche, William Faulkner, Andrei Tarkovski, Goethe, Paul Klee, Oğuz Atay, Leonardo Da Vinci, Arthur Rimbaud, Herman Melville, Orhan Pamuk, J.R.R. Tolkien, Oscar Wilde ve Emil Michel Cioran'dan yaptığı okumalar ve izlenimler üzerine tuttuğu notlardan oluşuyor.

 

Selahattin Yusuf'un Poetikası

Bir yazarın görme yeteneğini en çok “kitap okuma” suretiyle güçlendirebileceğini ifade eden Selahattin Yusuf, yazarı bir “göz” olarak nitelendirmekte ve yazarın bütün varlığıyla, birikimiyle nereden kaynaklandığı sorununun; bir kere kaynaklanmış olduğu gerçeği tarafından gereksizleştirilmiş bulunduğu dikkatiyle, “bakmakta” olduğunu dile getiriyor. Selahattin Yusuf'a göre gerçek yazar bu kimsedir. Ya da bu kimsenin yakın akrabalarıdır. Selahattin Yusuf yazmaya başladığından beri iki şeyi hem tutkuyla ve hem de gelişmesinin asıl itici gücü olan okumanın ayrılmaz parçası kabul ediyor. Bunlar; başkalarının meselesinin ne olduğu ve başkalarının meselelerini nasıl ifade ettiğidir. Buradan hareketle, sanat söz konusu olduğunda kendi yolunun, meselenin ne olduğundan çok; meselenin nasıl ortaya konduğunu, nasıl bir duyarlık tarafından nasıl ifade edildiğini anlamaya çalışmak olduğunu söylüyor.

 

Kimbilir, daha kitabın başında artık uzak bir kıtada kalmış memleketi Uruguay'ın düzlüklerini, vahşi ormanlarını ve doğasını sayıklamış Isidore Ducasse'la, Mayakovski'nin Rus kırıyla Devrim'i birşetirmeye çalıştığını söyleyip alay ettiği Yesenin'le, Chateaubriand'ın doyumsuz kahramanları Atala ve Rene'yle, Werther'le ve Cahit Külebi'nin “Kavun Taşıyan Kamyonları” ile nasıl taşıdığının cevabı da sanata ilişkin bu algısından kaynaklanmaktadır.

 

Yaşam Filozofu Wittengenstein

Wittengenstein ile ilgilenmeye başladığında Selahattin Yusuf'un ilgisini en çok etkileyen şey, yazdığı metinlerden ziyade Wittengenstein'in yaşamıdır. Wittengenstein'i bütün yan anlamlarından arındıktan sonra, Anlam'ın geriye kalanının izindeki münzevi olarak görüyor. Engels'ten mülhemle, “dışarıdan katkı almamış” yalın gerçekliği aramanın cüretli emektarı. Selahattin Yusuf, Wittengenstein'le ilgili olarak yazdıklarının sonunda ağzındaki baklayı çıkarıyor: “Gelin vahye, tasavvufa gidelim; orada insan gurbettedir, yalnızdır, hüzün içindedir, umutsuz değildir.”

 

Toprak İlahiyatçısı Dostoyevski ve İmge İlahiyatçısı Nietzsche

Rus yazar Dostoyevski'yi toprak ilahiyatçısı olarak niteleyen Selahattin Yusuf, onun yazarlığından çok Türkiye'de nedense hiç konuşulmamış olan Rusya için ifade ettiği siyasi değeri inceliyor. Ve Dostoyevski'nin ideolojisinden dolayı çekmiş olduğu sıkıntıları “Ne gülüyorsun! Bu anlattığım senin hikayendir” diye. Şimdi burada anlattığımız hikayenin, bizim, Türkiye'nin hikayesi olduğunu söyleme gerek var mı” diyerek bir paralellik kuruyor.

 

İnanmak için yeteneksiz olarak gördüğü Nietzsche'yi imge ilahiyatçısı olarak adlandırarak muazzam bir ironi ortaya koyuyor Selahattin Yusuf.

 

Sinemanın Üstadı: Tarkovsky

Tarkovsky'nin sanat anlayışını bir filozofunkini andırdığını söyleyen Selahattin Yusuf, Tarkovsky'nin sanatla olan ilişkisinin aynı zamanda diğer insanlarla ve evrenle olan tutarlı ilişkisinin bir parçası gibi gözüktüğünü ileri sürüyor. Zira, Tarkovski manen duyarlı bir insanın sanat eseri karşısındaki duygulanımını, kendini aşma meselesi olarak görüyor ve onu bu yönüyle ibadete benzetiyor. Selahattin Yusuf, buradan hareketle Tarkovsky'nin sanatı dinsel arınmayla eş tuttuğunu ifade ediyor.

Kitapta ayrıca, William Faulkner, Goethe, Paul Klee, Oğuz Atay, Leonardo Da Vinci, Arthur Rimbaud, Herman Melville, Orhan Pamuk, J.R.R. Tolkien, Oscar Wilde ve Emil Michel Cioran üzerine tuttuğu notları okuyabilirsiniz…

 

Selahattin Yusuf'un Okuma Evreni

Kitabı okurken kitapta geçen yazarları üşenmeden not aldım. Peki kimler kimler var bu sayfalarda?

Isidore Ducasse, Mayakovski, Yesenin, Chateaubriand, Forrest Carter, Borges, Jack London, Herman Melville, Shakespeare, Hemingway, Nietzsche, James Joyce, Kurt Vonnegut, Franz Kafka, Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud, Paul Verlaine, Hölderlin, Kierkegaard, Dostoyevski, Vincent Van Gogh, Albert Camus, Andre Breton, Tristan Tzara, Freud, Giacometti, Georg Trakl, Robert Musil, Weininger, Schönberg, Klimt, Schopenhauer, Ludwig Wittgenstein, Sartre, Bertrand Russell, Boltzman, G.E. Moore, Fogelin, Paul Engelmann, Roland Jaccard, Karl Popper, Engels, Tagore, Gottfried Keller, Gorki, Ines Armanda, Tarkovsky, Turgenyev, Puşkin, Gogol, Stefan Zweig, Sergeyeviç Aksakov, Gustav Flaubert, Cervantes…

 

Bitmedi devam ediyor… Schiller, Goethe, Pierre Lassarre, Thomas Mann, Derrida, Karl Jaspers, Adorno, Stendhal, Faulkner, Philip Stone, Charles Dickens, Stephan Mallarme, T.S. Eliot, Oscar Wilde, Conrad Aiken, Nathaniel Hawthorne, Sinclair Lewis, Sebastian Bach, Verdi, Goya, Leonardo da Vinci, Vladimir Bogalomov, Andrey Konçalovski, Andrey Rublov, Marcel Proust, Ovchinnikov, Sergei Einstein, Michalengelo, Jean Genet, Picasso, Paul Klee, Oblomov, Henry James, Virgina Woolf, Octavio Paz, Rafaello, Tolstoy, Jan Van Eyck, Victor Hugo, Lacan, Paul Claudel, Hawthorne, Boris Pasternak, Necip Mahfuz, Salvador Dali, J.R.R. Tolkien, Roland Barthes ve Cioran Selahattin Yusuf'un yeni kitabında bir şekilde geçen isimler. Selahattin Yusuf'un çıkmış olduğu yolculukta bir şekilde selam verdiği kişiler olarak görebiliriz bunu.

 

Peki Türk yazarlardan kimlere selam vermiş bu kitapta?

İlk olarak üzerine yazmış olduğu Oğuz Atay ve Orhan Pamuk'u en başa alabiliriz. Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Turgut Uyar, Cahit Külebi, Berna Moran, Murat Belge, Abdullah Cevdet, Yıldız Ecevit, Ömer Naci Soykan, T. Sait Halman ise kitapta bir şekilde ismi geçen yazarlar.

 

Selahattin Yusuf'un Gayri Resmi Biyografisi

İlk olarak Ülke'de okumuştum yazılarını. Daha sonra Yeni Şafak'ı hatırlıyorum ama ilgimi Gerçek Hayat Dergisinde yazdıklarıyla çekmeye başladı. Keskindi üslubu. Eleştirel bakışın, sorgulamanın ve ayrıntıların yazarıydı benim için. En çok da askerdeyken yazdıklarını sevdim. Eruh kütüphanesini bir anlatışı vardı ki, eğer bir gün oralara gidersem mutlaka uğrayacağım! Askerden döndükten sonra onu görüntülü medyada görmeye başladık. Önce İsmail Kılıçarslan'dan Kırkambar adlı programı devralarak bir süre yürüttü, ardından Lodos adında bir program yaptı. Ana haber bültenini sundu. En son askerlik anıları ve kendi iç dünyasındaki hesaplaşmaları içeren “Şafaktan Çok Önce” adlı bir anı/günce çıkardı. Halen Meksika Sınırı adlı programda popüler kültürü yumruklayan üç delikanlıdan birisi.

E. Fatih Bilge

“Niçin Ağlıyorsun Elisabeth, Mutlu Değil miyiz?” Selahattin Yusuf

Yayın Tarihi: 03 Nisan 2009 Cuma 16:37 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 21:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf karateke
yusuf karateke - 14 yıl Önce

timaştan kitap çıkar. sonra kapitalizm falan de ismet özel de. gülüyorum sadece.

hakan nimet
hakan nimet - 14 yıl Önce

selahattin yusuf yeni kitap çıkarır, fatih bilge tanırsa; bize de alıp okumak düşer...

Asım Öz
Asım Öz - 14 yıl Önce

Bence bu kitapta yer alan Orhan Pamuk ve Nobel yazısı kitabın iç mimarisine uygun düşmemiş...

Halis İğne
Halis İğne - 14 yıl Önce

Selahattin Yusuf'un bu kitapta okuma evrenini anlatırken Türkiye'ye ilişkin yapmış olduğu çıkarımlar oldukça önemli. "... ben de bir çok Müslüman gibi bugünlerde içimden "Daha çok ruh, Tanrım!" diyenlerdenim. Şu anda önümüzde duran Türkiye'nin, şevkli bir yurttaşı olmaya karşı direnmek, kendimize ihanet etmemek terbiye sini takınmak zorundayız.

Halis iğne
Halis iğne - 14 yıl Önce

Türkiye'nin köpüklerini takip etmekten artık bitap düştüğü vapurun içinden yüz yıl önce yükselmiş olan, 'Bizi takip etmeyin, biz de kaybolduk!' seslerini artık ciddiye almak zorundayız. Bu toprakların bize sunduğu ruhun asıl gücüne, asıl yürek atışına kulaklarımızı dayamalıyız. Kim yapacak bunu? Gücün kof kabuğu altında tükenmiş kültürü kim diriltecek?

Halis İğne
Halis İğne - 14 yıl Önce

Bunu, bu konuda şu ana kadar yeterli duyarlılığı gösterememiş, bu duyarlılığı kurumsallaştırmayı becerememiş olan yerliler başaracaktır. Şimdiye kadar ki aksaklıklardan, eklem kireçlerinden, beyin romatizmalarından arınacak olan yerliler.

sabri ünal
sabri ünal - 14 yıl Önce

asım öz abimiz kitabı okumuş bile. kapitalizm timaş yayınevi ile ilgili bir konudur, yazarı ile ilgili değildir. timaş yayınlarından çıkan bir kitap her zaman daha fazla okura ulaşır karateke kardeşim. (dün) Bugün erhan yayınevine uğradığımda Haram Lokma kitabının baskısının olmadığını esefle duydum... Yıllardır Haram Lokma kitabının bir filmini yapmayan camiamızı esefle kınıyorum, selahattin bey kardeşimizin yeni kitabını ilk fırsatta hatmedeceğiz inşallah.

kitaphaber.net, sabri ünal

Cemil Derin
Cemil Derin - 14 yıl Önce

Bence Selahattin Yusuf bu sitede görünmeyi, bahsedilmeyi utanç vesilesi sayar. Bence bu haber silinsin. Ya da ne bileyim Haşmet Babaoğlu filan bu kitaptan bahseden bir yazı yazarsa oradan alıntı ile buraya koyalım. Üzmeyelim sayın sevgili Selahattin abimizi.


banner19

banner36