Selahattin Yusuf Ki Şafaktan Çok Önce...

Selahattin Yusuf adını çoklarımız gibi ben de Gerçek Hayat dergisinden duydum.

Selahattin Yusuf Ki Şafaktan Çok Önce...

Selahattin Yusuf adını çoklarımız gibi ben de Gerçek Hayat dergisinden duydum. Derginin en parlak günlerini yaşadığı zamanlarda Selahattin Yusuf; Hakan Albayrak, Gökhan Özcan gibi isimlerin yanında derginin beyin takımındaydı.

 

Gerçek Hayat'tan önce Yeni Şafak'ta yazmış Yusuf. Ama herhalde en büyük kazanımlarını Gerçek Hayat sayesinde elde etmiştir. Yeni kitabı çıkan bir yazarın, kitabından önce neden yazdığı yerleri gündemime taşıdım diye kendime sorduğumda, uzun yıllar satır satır okuduğum bir dergiye olan özlemimi anlatmak istiyorumdur belki de diye bir cevap geldi içimden...

 

O özlemini duyduğum dergiden geriye kalan en iyi kalemlerden biriydi Selahattin Yusuf. Birazdan bahsedeceğim yeni kitabındaki iskeleti oluşturan yazıların birçoğunu Gerçek Hayat'ta yayımlamıştı. Türkiye'nin doğusu bende hala bir gizem olarak durur. O yazılarla Siirt'in kurak topraklarına atılmış bir yol üzerinde kamyon izlerini görmemiş miydim? Sözü uzatmayayım. Selahattin Yusuf, Siirt Eruh'ta askerlik yaparken zamana "şirk" koştu ve yazılar kaleme aldı.

 

Günlük... Uzun zamandır günlük yayımlanmadı edebiyatımızda. Bilhassa bizim camiada günlük çok kullanılan bir tür değil. Belli yazarların tekelinden Yusuf sayesinde çıktı günlük. Salah  Birsel tadında, samimiyet, edebiyat, asabiyet... Şafaktan Çok Önce, geçtiğimiz günlerde Timaş Yayınları'nca yayımlandı.

Bugünlerde haftalık bir dergide yazan ve Ülke TV'de program yapan Selahattin Yusuf, Bir Masal İsmet Özel'inden sonra, onun kadar kaliteli bir kitapla geri döndü.

Hayatının tamamına yakınını edebiyata ve düşünceye ayırmış bir yazarın, Türkiye'nin doğusu gibi sıcaklığını asla yitirmeyecek bir şehre asker olarak gitmesi ve daha ilk nizamiye kapısından "aklımda edebiyat var" diyerek girmesi bana oldukça ilgi çekici geldi.

Nasıl denir? Selahattin Yusuf iyi bir iş yapmış, şüphesiz.

 

 Yakup Öztürk yazdı

Şafaktan Çok Önce, Selahattin Yusuf

Yayın Tarihi: 13 Kasım 2008 Perşembe 23:29 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
ben sen o
ben sen o - 14 yıl Önce

En son pipo içerken görmüştüm yazarlar birliğinde. Enterasn bir adam azimli de diyebilirim...

mustafa arasan
mustafa arasan - 14 yıl Önce

kendisini ben meksika sınırından tanıdım.kendisi ve diğer kankileri.muhteşem üçlü.

mustafa davulcu
mustafa davulcu - 14 yıl Önce

ben senin orta 1. sınıfdan mustafa, ilk okuldan yberi azılarını zaman buldukça okuyorum başarılar diliyorum.

y. t. günaydın
y. t. günaydın - 14 yıl Önce

selahattin yusuf'un soyadını merak ediyorum. bibliyografya hazırlarken lazım oluyor.

banner19

banner36