Şehzadeler şehri bir başka güzeldir

Özkan Yalçın’ın Yedinci Şehir adlı kitabı, bir zincirin halkası olmayı hak etmiş çalışmalardandır.

Şehzadeler şehri bir başka güzeldir

Beş Şehir her şeyin başlangıcıydı Altıncı Şehir

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sırasıyla; Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul’u anlattığı ve artık klâsik bir şehrengiz tadındaki kitabı Beş Şehir, birçok yazara ilham olmuş bir çalışmadır. Ele alınan şehirlerin güzelliğinin bazen bir şair gözüyle bazen bir hoca bakışıyla anlatıldığı bu eser, daha önce Ahmet Turan Alkan’a ilham olmuş ve Alkan Altıncı Şehir adlı kitabında Sivas’ı dillere destan olacak bir güzellikte anlatmıştı. Alkan’ın kitabı da çok ilgi görmüş, şehir kitapları kategorisindeki yerini almıştı. Özkan Yalçın’ın Yedinci Şehir kitabı da her ne kadar “Bu kitap Altıncı Şehre eklenecek bir halka değildir.” dese de bu kitap da sırayı bozmayacak değerde bir çalışmadır.

Sivaslı ama Amasya’yı yazmış

1998’de kaybettiğimiz Özkan Yalçın; Sivaslı bir yazar, şair ve aynı zamanda eğitimci idi. Yaşadığı şehri benimseyen bir yazar olma özelliğini, onun yazdıklarından çıkarmak mümkündür. Üniversiteyi okuduğu Bursa merkezli romanı Çok Çiçekli Senfoni ödüllü bir romandır. Yaşadığı şehri her şeyiyle yaşamayı seven bir yazar olan Özkan Yalçın belki memleketini anlatan bir kitap yazmayı düşünmüştür ama Ahmet Turan Alkan ondan önce davranıp Altıncı Şehri yazınca Özkan Yalçın’a da yaklaşık on yıl görev yaptığı Amasya’yı yazmak kalmıştır.

Amasya; tarihiyle, coğrafyasıyla, Ferhat’ıyla, Şirin’iyle gözde şehirlerimizden biridir. Tarihte, “Şehzadeler Şehri” olarak anılan Amasya, Kral Mezarları’yla, Ferhat’ın aşkı uğruna dağlara açtığı su kanallarıyla, Yeşilırmak’ın şehri ikiye bölen nazlı nazlı akışıyla ayrı bir güzelliğe sahiptir. Özkan Yalçın kitabında bu güzellikleri şairane bir üslupla anlatır. Bütün bu birbirinden güzel mekânlara adeta ruh vererek, bu mekânların şehre kattığı anlamları da göz önünde bulundurarak canlı bir portre sunar okuyucuya.

Bir şehri anlatmak, önemlidir

Özkan Yalçın, Yedinci ŞehirÖzkan Yalçın, Yedinci Şehir kitabıyla ilgili kendisiyle yapılan bir söyleşide özellikle şehir ve insan üzerinde durur. Şehirlerin de bir canı olduğunu, önemli olan bu canlılığı göz ardı etmemek gerektiğini vurgulayan yazar, “Şehirler bir aynadır. İnsan nasıl yaşıyorsa şehirde, kendisini şehirde öyle görür.” demiştir.

Özkan Yalçın’ın Amasya’sı tarihten bir sayfadır. Şehrin her köşesi tarihin canlı birer şahididir. Şehzadelerini Amasya’ya gönderen Osmanlı, aslında büyük bir anlam yüklemiştir Amasya’ya. Yavuz gibi bir padişahın haşmeti sinmiştir şehre. Beyazıt’ın ruhu sanki hâlâ şehirdedir. Ferhat’ın su kanallarından adeta bir sevda masalı akmaktadır. Bütün bunlar ve daha fazlası Özkan Yalçın’ın şair kaleminden şiir olup damlamaktadır.

Bir şehre gitmeden önce okunması gereken kitaplar arasına Yedinci Şehri de alabilirsiniz. Bu kitap size sadece rehber olmayacak, aynı zamanda bir şehrin şiirini de sunacaktır. Bir gün yolunuz Amasya’ya düşerse, elinizde Yedinci Şehir, dilinizde Cafer Turaç’tan Amasya Mektupları olsun. Görün bakın o zaman, şehir size ne güzellikleri sunacaktır.

Mustafa Uçurum, Tokat’tan Amasya’ya giderken yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Galip Kapusuz
Galip Kapusuz - 11 yıl Önce

Şehirlerin kralı, Kralların şehri' dir Amasya..İnsanları da buna lâyık, âli cenâp bir hal üzredir.Buram buram tarih kokar."Amasyayı görmediyseniz; en güzelini henüz görmemişsiniz demektir"

Ahmet Faruk
Ahmet Faruk - 11 yıl Önce

"Amasyaya bir gelen ağlarmış, bir de giden" Şehrin dört bir yanı sarmış yalçın, sarp kayalıklar, gözünü korkuturmuş ilkin insanın.. Görev icabı şehre ilk defa gelenler; "Ben nereye geldim böyle" diye ağlarmış.. Fakat, insanının sıcaklığı ve hamiyetperverliği karşısında o kadar benimsermiş ki bu şehri, yine görev icabı başka bir yere tayin olunduğunda; bu şehirden, asil insanlarından ayrlmak zorunda kaldığı için ağlarmış diye rivayet edilir.

Uğur
Uğur - 11 yıl Önce

Mis kokulu misket elması da güzel, Kirazı da(Boyalı köyü kirazını tek geçerim)

şehzade torunu
şehzade torunu - 11 yıl Önce

Fatih Sultan Mehmetin hocası Akşemsettin hazretlerinin babası Şeyh Hamzanın türbesi Amasyadadır. Kurtboğan evliyası diye bilinir

banner36