Şehrâyin Antep'ten çıkageldi!

Anadolu, kültür dinamiklerini son yıllarda önemli ölçüde harekete geçirmeyi başardı. Buna Antep'ten bir de dergi eklendi.

Şehrâyin Antep'ten çıkageldi!

 28610

Anadolu, kültür dinamiklerini son yıllarda önemli ölçüde harekete geçirmeyi başardı. Özellikle İstanbul merkezli olarak görmeye, okumaya alıştığımız kültür sanat hareketlerine Anadolu’nun küçük bir şehrinde rastlamak, insana artık şaşırtıcı gelmiyor. Şaşırtıcı gelmek bir tarafa, çoğu zaman kültür dünyamıza yeni ufuklar açan bu tür faaliyetler, büyük şehirlerde hayat bulan ekonomik kaynaklı bahanelerin önünü tıkamaya fazlasıyla yetiyor.

Türkiye Yazarlar Birliği Gaziantep Şubesi, 2011 yılı içerisinde ses getiren, şehrin kültürel yapısına önemli katkılar sağlayan bir dizi faaliyetler gerçekleştirdi. Özellikle Gaziantep Şiirle Buluşuyor isimli faaliyeti de içine alan Necip Fazıl Kısakürek’i anma gecesi, Modern Türk Şiirinin Yarını gibi panel, söyleşi, anma gecesi dahilinde, önemli şair ve yazarları ağırladı. Şube başkanı Hanifi Akın başta olmak üzere, şubenin önemli isimlerinin canhıraş gayretleri neticesinde Gaziantep şubesi yayın organı Şehrâyin birinci sayısı ile okurun karşısına çıktı. Bütün eksikliklerine rağmen Şehrayin, Anadolu merkezli bir ağırlık noktası oluşturmak düşüncesinde değil. Derginin yazar kadrosu birkaç ismin dışında yerel bazda kalem oynatan isimlerden oluşuyor. Bununla birlikte yazıların niteliği, bir kaygının varlığını ortaya koyması bakımından dikkat çekiyor.

Ahmet Aslan’ın genel yayın yönetmenliğinde yayın hayatına atılan dergi, birinci sayısında Şehir ve Hayat dosyası ile göz dolduruyor. Modern yaşama biçiminin sosyo-politik araçlar bakımından sorgulandığı bu yazılar toplamında, insan ve şehir ekseninde başkalaşan kimliklere vurgular göze çarpıyor. Şehrayin, sadece bir şehrin değil, yaşadığımız sıcak gündemle insanın kayıp haritasına katkıda bulunmayı şiar edinerek yola koyulmuş. Bu yolculuğunda başarılar diliyoruz.

 

Arif Akçalı haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Eylül 2011 Cumartesi 00:42 Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2011, 01:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit Ahmet
Ümit Ahmet - 10 yıl Önce

Antep'te ne hikmetse hep böyle cicili bicili şeyler yapılıyor. Ahmet Ümit'e iltimas da bunlardan biri sanki!!!

banner26