Sanki Şam sokaklarında dolaşıyor gibi...

Mehmet Harmancı, 'Son Şam'da 2001 yılında dil öğrenmek için kaldığı Şam’ı gidenlerin gözlerinin önüne yeniden getirmeye, hiç görmeyenlerde de bir Şam tahayyülünün oluşmasına çalışmış. Sami Büyükkaynak yazdı.

Sanki Şam sokaklarında dolaşıyor gibi...

Bundan sonra gidenin göremeyeceği, arayanın bulamayacağı, anlatanın gösteremeyeceği bir Şam’dan bahsediyor Mehmet Harmancı, Son Şam isimli eserinde.

Evet Şam, tarihin kendisine kattığı değerlere sahip eski bir şehir. Şimdi ne durumda, nasıl, kendisine misafirlik etmiş medeniyetlerin bıraktığı eserleri ne halde, bilen yok. Belki de hiç bilgi alınamayacak durumda, Şam.

İşte, Mehmet Harmancı da eserinde, 2001 yılında dil öğrenmek için kaldığı Şam’ı gidenlerin gözlerinin önüne yeniden getirmeye, hiç görmeyenlerde de bir Şam tahayyülünün oluşmasına çalışmış. Kitabın ilk bölümünde, sokakları, her medeniyetten izler taşıyan eserleri, insanları, nargile salonları, kitap fuarları, ilim adamları, vs. Şam’a değer katan unsurlardan kısa kısa bahsedilmiş. Yazarın kendine has betimlemeleri, tasvirleriyle sanki Şam’ın caddelerinde, sokaklarında dolaşıyor, insanlarıyla muhabbet ediyor, nargile salonlarında nargile fokurtadıyor, lokantalarında yemek yiyor, sinema salonlarında film izliyor gibi oluyorsunuz. Şahsen ben Şam’ı gören biri olarak, kitabı okurken Şam’ı yeniden gezmiş gibi oldum.

Emevi Camii ne diyor?

Kitabın ilk bölümünün ilk sayfalarında yer alan Şam’ın kısa tarihinin kitabın içeriğine sonradan eklemlendiği belli olsa dahi, sıkılmayanlar için bilgi verecek nitelikte.

Kitabın ikinci bölümünde ise daha çok dil eğitimi ve kültürlerarası işbirliğinin gerekliliğine vurgu yapan, yazarın günlüklerinden oluşan yazılar var. Burada da yazarın iç dünyasını yansıtan bilgiler bulabiliyorsunuz. Kitabın son bölümünde ise yazarın Suriye’de bulunduğu günlerde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Bu fotoğraflarla Suriye, gözünüzde canlanıyor. Aslında her fotoğrafın bir hikayesi vardır; bu fotoğrafların hikayesi kitapta anlatılamamış olsa dahi, dikkatlice bakıldığı zaman sanki size birşeyler fısıldıyor gibiler.

Kitabın kapak fotoğrafı ise çok derinlikli. Fotoğrafta, şimdi ne halde bilinmez ama Şam Emevi Camii’nin giriş kapısı yarım açılmış, avlunun çok az kısmı görülüyor. Emevi Camii sanki “kapımı iyice aralayın, yeniden gelin” diyor. Şam’a bir daha gitmek, gitmeyenler için gitmek nasip olur mu bilinmez ama Şam’da yeniden veya ilk defa dolaşmak için Mehmet Harmancı’nın Son Şam’ı okunmalı…

Sami Büyükkaynak yazdı

Yayın Tarihi: 24 Haziran 2015 Çarşamba 16:23 Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 13:11
YORUM EKLE

banner19

banner36