Sana Cemaziyelevvel'ini bildiririz!

Bugün 1 Cemaziyelevvel 1432 ve Müdahale Dergisinin ikinci sayısı çıktı!

Sana Cemaziyelevvel'ini bildiririz!

Müdahale DergisiMüslümanların Edebiyatının varlık sahalarından biri olma iddiasıyla hareket eden Edebi Müdahale dergisinin ikinci sayısı yine namluya sürüldü!

Omuz omuza müdahale!

Yıldız Ramazanoğlu, Cemal Şakar, Yunus Develi ve Güray Süngü ‘müdahaleci’ öykülerle bu sayıya destek veren yazarlar arasında. Anlaşılan Müdahale ekibi sözünü tutacak ve piyasadaki dergilerden farklı bir tonda ‘kavgamızı haykıracak’. Allah nefeslerine kuvvet versin.

‘Derin Ümmet!’

Dergi Ömer Faruk Dönmez’in ‘Derin Ümmet’ adlı yazısıyla başlıyor. Yazarın emperyalistlere cesaretle meydan okuduğu ve müminler için de sadra şifa tespitler yaptığı bu satırlar, dikkatle okunmalı  ve tahlil edilmeli.

Ayrıca Dönmez, bu metniyle düşünce yazılarının da bir ‘edebi tür’ olduğunu ve edebiyat dergilerinde rahatlıkla yer alabileceğini bize tekrar hatırlatıyor.

Müdahale DergisiPeygamberle röportaj yapılır mı?

‘Röportaj’ kelimesine takılmayın siz. ‘Söyleşi’ diyelim isterseniz; Mustafa Ökkeş Evren ilginç bir çalışmaya imza atmış. Efendimiz aleyhisselama birtakım sorular sormuş ve tabii ki cevapları da onun mübarek hadislerinden derlemiş. Böylece ‘söyleşi formatında’ bazı hadisleri bizlere hatırlatıyor. Bu söyleşi güzel bir söyleşi. Düşünmesi bile güzel.

Sıra dışı  genç yazarlar ‘Müdahale’ ediyor!

Çoğu 90 doğumlu birçok genç yazar da derginin sayfalarında kendilerine yer bulmuş durumda. İnsan henüz yirmili yaşlardaki bu yazarları okuyunca geleceğe dair umutlanıyor.

Örneğin geçtiğimiz aylarda Şeyh Sait’le ilgili bir öyküsüyle dikkatleri üzerine çeken Veysel Altuntaş, Müdahale’nin bu sayısında yine oldukça ilginç bir öykü yazmış: Kürt kökenli bir Müslüman gencin yaşadığı çelişkiler ‘bildik siyasi tarafgirlikten öte’ çok hoş insani/fıtri tespitlerle aktarılıyor. Okumadan geçemezsiniz!

Müdahaleye katılın!

Siz de ‘Edebiyat müdahale eder!’ diyorsanız, dergiye şu adresten ulaşmanız mümkün: mertedebiyat@.gmail. com 

 

 

Regaib Albayrak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 23:51
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
istanbuler
istanbuler - 8 yıl Önce

idefix ve netkitap gibi sitelerde derginin birinci sayısı var acaba 2. sayısı da yakında eklenir mi?

mustafa akar
mustafa akar - 8 yıl Önce

cağaloğlunda iz yayıncılık ta dergi var bulamayan arkadaşlar oradan alabilir.

Limoni
Limoni - 8 yıl Önce

ben dün Fatih'teki ağaç kitabevinden aldım.

banner19

banner13