Şairin derdi ne ki?

Ünsal Ünlü, sert duruşun ama aynı zamanda mert duruşun şiirini yazıyor..

Şairin derdi ne ki?

Şair kimdir?

Savaşlar Kararında, Ünsal Ünlü
(+)

Her şairi ya da yazarı birebir tanıma imkânına sahip olamayız. Şair şiiriyle, yazar da romanıyla yahut denemesiyle kendisine dair şeyleri bildirmiş olur okura. Okur, şairin yazdıklarından hareketle onun kimliği hakkında bilgi sahibi olur. Onun hayata bakışı, tutunuşu, kavgası, çilesi hep eserindedir.

Derdi olan adamdır şair

Ünsal Ünlü’nün şiir kitabı Savaşlar Kararında’yı okurken bunları düşündüm. Mevlana’nın “Küp, içinde neyi barındırıyorsa onu sızdırır dışarıya” diye bir sözü vardır. Öyle ki; dert, dağlardan yüce ise şiir o derece sert ya da o derece kırılgan oluyor ya da gizli bir hüznü barındırıyor.

Ünsal Ünlü’nün Okur Kitaplığı’ndan çıkan şiir kitabı üç bölümden oluşuyor: Alçak Rakım, Asal Duruş, Yüksek Gerilim. Dizelerinde savaşın sert sesini duyabileceğiniz gibi beklemelerin verdiği dayanılmaz sıkıntıyı da hissedebiliyorsunuz. Şu kelimeler onun şiirini işaret etmemiz adına ipuçları: kıyamet, savaş, Ortadoğu, Afrika, kaos, bekleme, adaletsizlik… Ünsal Ünlü’nün şiiri; zalim zamanlara, zalim adamlara bir dur deyişin sesi oluyor aslında. Adl olana sığınıp şiiriyle ses veriyor.

Sözün kıymeti

Ünsal Ünlü şiirinde söz (dolaysıyla şiir) nimettir ve bu nimetlerin her an gelişi şairin sözü boğmamasına bağlıdır. O bakımdan dünyanın tüm kirine pasına rağmen nimet ile ödüllendirilen, söz söyleme cevheri içine konulan şaire dalgaları tuzundan arındırmak, deniz olmak, serinlik olmak, rüzgârla gelen yağmur olmak düşmektedir. Bu nimete şükrün gereğidir. Böyle böyle yepyeni atlaslara ekleyecektik nefesinin erdiği coğrafyaları.

Bin bir talanın, acının tam ortasında yüreğini bırakan adamdır şair. Duyarsız kalamaz olup bitene. Ünlü’nün şiiri bu duyarlığı dile getiriyor. Bir Filistinli çocuğun sapanındaki taş olup ağıyor karanlık suratlarına.

Okur KitaplığıTadımlık

Herkes biraz iyidir masumluk nöbetinde

Uykusunu alamamış biri gibi hırçın da

Olabilirdim, ama uykum yok, kaygılarım

Uymuyor size; uyumsuzun biriyim ben

Kendini yedekleyecek kadar uluorta

Yılmaz Yılmaz daha duyarlı bir nesil diledi

Yayın Tarihi: 29 Mart 2010 Pazartesi 13:34 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 00:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yunus e.
yunus e. - 12 yıl Önce

dik duran mert bir şair.

muvazane
muvazane - 12 yıl Önce

okur kitabın kapakları hiç güzel değil. insan biraz daha güzel kapak tasarlayabilirdi. sırf kapaktan kitabı alası gelmiyor insanın...

Adem
Adem - 12 yıl Önce

Sahi mi? İnanalım mı?

özgür ünlü
özgür ünlü - 12 yıl Önce

muvazane rumuzlu kardeşim elma yerken dışınımı yiyorsun tabiki kabuğunu soyup yiyorsun,bence sizde böyle düşünün :)

senusi abi
senusi abi - 12 yıl Önce

sert duruş mert duruş he, hadi ya....

Kerem Aydıner
Kerem Aydıner - 12 yıl Önce

OKUR KİTAPLIĞI hayırlı olsun. Bu yayınevinden edebiyat ve düşünce merkezli nitelikli, güzel eserler yayımlandı. Ünsal ÜNLÜ'nün şiir kitabı edebiyat-sanat alanında uzun yola hüküm giymiş bir şairin ilk kitabı. Güzel bir başlangıç oldu. Devam etmesini dilerim.

müezza
müezza - 12 yıl Önce

serti merti bilmem ama iyi şairleri kötü eleştiren bir mantığı var. en son ikindi yağmurunda şahit olduk buna. eleştiri adıyla genç şairleri kösteklemekte iyidir...

ünsal
ünsal - 12 yıl Önce

Müezza kim? Burada bir eleştiri yapıyorsun kardeşim ve adını vermekten kaçınıyosun. Madem, eleştiri yapıyorsun adını yaz. Ve nedenini de bir cümleyle de olsa yaz. Öyle ya, o yazılar senin ha! diye yazdığın gibi yazılmıyor. Boş boş yazmışsın! Boş işlerle uğraşma kardeşim!

banner19

banner26