“Sabah Gibi Uyandıran” şiirler

Mustafa Ruhi Şirin, toplu şiirlerini okuyucular ile buluşturdu. "Sabah Gibi Uyandıran" ismiyle Muhit Yayınları’ndan çıkan kitap hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

“Sabah Gibi Uyandıran” şiirler

Bazen kitap isimleri çok sarsıcı bir etki yapabiliyor. Daha kitabı okumadan, isimden başlanmış oluyor etki alanına girme süreci. “Sabah Gibi Uyandıran”, Mustafa Ruhi Şirin’in toplu şiirlerinin adı. Uyandıran, harekete geçiren, kalbe dokunan, acıya ortak eden, sevinci paylaştıran ve bir sabah gibi gelen şiirlerden oluşuyor.

Muhit Kitap’tan çıkan ve Şirin’in Rüya Saati, Dünya Bir Lunapark ve Elsiz Eldiven kitaplarının yer aldığı Sabah Gibi Uyandıran, şairin yüreğinin ışıltısını çok iyi yansıtan ve tebessümü çiçek açtıran bir çocuk güzelliğinde ulaştı bize.

Mustafa Ruhi Şirin ve çocuk; birbirine o kadar çok yakışıyor ki bu ikiliyi ayrı düşünmek imkânsız. Hayatını çocuklara vakfetmiş bir gönül insanı Şirin. Onun şiirlerini okurken, içinizde çocukların- hem de tüm dünya çocuklarının- sesi çınlayıp duruyor.

Coğrafyası sınırsızdır Şirin’in. Anadolu’daki çocuğun da gözlerindeki ışıltı yakalar sizi Afrika’daki çocukların mahzunluğu da.

Rüya Saati’nde 1977-1996 yılları arasındaki şiirler yer alıyor. Şirin’in ilk şiirleri de bu bölümde.

“Rüya görmeye başladığım zaman
Gece yürür ağaçlar
Yok olur orman”

Rüyalar, gerçekler ve hayaller arasında çocuk her zaman çocuktur. Bir rüya görür çocuk, kendi rengine büründürür dünyayı. Bir çiçek açar, bir kedi görünür köşe başından, bir kuş havalanır başımızın üstünden.

Dünyaya çocuk kalbinden bakmak önemli. Onların sesiyle seslenmek bir kelebeğe, onlar gibi düş kurmak ve bir çocuk sevinciyle koşmak rüzgârla birlikte.

Mustafa Ruhi Şirin şiirlerini okurken tüm bunları hissediyorsunuz. Sanki olayların içindeymişsiniz gibi bir huzurlu telaş yapışıyor yakanıza. Bir çocuk, öylece bakıyor size. Bir masal gibi, efsunlu ve çok masum.

Haydi masal toplamaya dermiş
Şemsiyeleri hayalden kızlar
Irmak aya bakarken gülermiş
Evvel zamanı süsleyen tılsımla

Anneler, Babalar ve Çocuklar

Anne-baba ve çocuk Mustafa Ruhi Şirin’in değişmez üçlüsü. Çekirdek bir ailenin dünyaya açılan ve evreni kuşatan varlığının bitmek bilmez serüvenidir bu. Sevinciyle ve hüznüyle bir anne çıkar karşımıza. Babalar vardır koruyan, gözeten ve ölümleriyle her şeyi yarım bırakan. Elbette bir de çocuklar. Bir gölge gibi takip eden her şeyi.

Bir acılar coğrafyasında savrulup gittiğimiz de doğrudur. Kısa süren sevinçler ve üzerimize kara bir leke gibi yapışan acılar. Anneler, çocuklar, babalar hep acıyla yüz yüze geliyor istemez. En çok da ölüm çöküyor üstümüze karabasan gibi. Ve ayrılık çok koyu bir gölge oluyor.

Çocuklar acıdan ölmez
Annesizlikten ölür
Ay
Denizin sessizliğinden

Baba
Gülen bir çiçeğe bakarken
Çocuk gömülür
Kırların kundağına (s.52)

Annenin içine düşer ilk
Ayrılığın narı (s.53)

Babam öldü
Koptu çalar saatlerin
Gergin yayı
Babasız evlerde
Kim susturacak
Çığlıktan doğan fırtınayı (s.49)

Sabah Gibi Uyandıran

Kitaba da ismini veren Sabah Gibi Uyandıran şiiri Dünya Bir Lunapark’ta yer alıyor. Bu bölümdeki şiirlere baktığımızda, ismine yakışan şiirler karşılıyor bizi. Sabah gibi uyanıp hayattan tebessümler toplayan şiirler var şiir lunaparkında.

Renktir çocuk

Rengiyle
Güzeldir
Her çocuk

Sabah Gibi Uyandıran şiirinde şair; yine çocuklarla uyanıyor yeni güne. Çocuklarla başlayan bir gün, iyi bir başlangıçtır hayatın tüm sahte duruşlarına karışı.


Kuşların hayvanlara. Hayvanların dağlara
Yıldızların söylediğidir geceye. Çocuktur
Dünyayı sabah gibi uyandıran…

Oylarınızı Çocuklara Verin

Böyle diyor Mustafa Ruhi Şirin kitabın son bölümü Elsiz Eldiven’de. “Bilge İnsan Aliya İzzet Begoviç’e” ithaf edilmiş bir kitap Elsiz Eldiven. Sorgulayan, çocukların sesini yükselttiği şiirler bunlar. Hatta şiirleri okurken; “Dünyaya çocuklar kurtaracak.” diye bir ses içimizde çınlayıp duruyor. Öylesine duru ve sahih bir bakış açısı var şiirlerde.

Kum saatinden
İyilikler dökülürken toprağa
Rüya şiirleri okuyacak deniz
Adı Çocuk olan şarkılı dağa

“Kömür Sesinden Bahar”, mesafesi dünya olan bir seslerin şiirini sunuyor bize. Tüm coğrafya avcunun içinde şairin. Tüm acılar ortak, tüm sevinçler gökyüzünde bir çiçek.

Annemin adını yazdığım kuşun kanadı
Değince durmuş saate
Hiç anlatılmamış masallar
Anlatacak anneler zambak çocuklara
Çocuk saatiyle
Yeniden başlayacak Bosna’da
Yeni bir hayat…

Sabah gibi uyandıran müjdelere ihtiyacımız var. Bol çocuk gülüşü, bir tutam papatya, çok güneş ve barışa yelken açmış günler…. Mustafa Ruhi Şirin’in sevgi dolu yüreğinden damlayan her harfin gönül hanemizdeki yeri çok ayrı. Muhabbetimiz, tebessümümüz ve selamımız daim olsun.

Mustafa Uçurum


 

Yayın Tarihi: 27 Kasım 2020 Cuma 13:00 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 16:41
banner25
YORUM EKLE

banner26