Rüzgâr bir çocuğa neler söyler?

Edith Nesbit'in 'Büyülü Dünya'sında, fantastik türlerden bildiğimiz cadıların, büyücülerin yaptığı büyü, sihir gibi şeyler yok. Okurun hayal dünyasına hitap eden büyüleyici bir dünya var. Meryem Uçar yazdı.

Rüzgâr bir çocuğa neler söyler?

Bir dünya klasiği olan Demir Yolu Çocukları’nı okumayan neredeyse yoktur. Edith Nesbit deyince başka bir eser kimin aklına gelir? Kaç eseri olduğunu tam bilmemekle birlikte Demir Yolu Çocukları dışındaki beş kitabını Şule Yayınları’nın Türk okurla buluşturduğunu biliyorum.

Çocukların ilgiyle okuyacağını düşündüğüm Edith Nesbit eserlerinden Büyülü Dünya’dan bahsetmek istiyorum. Bu eser 1910 yılında basılmış ilk kez. Böyle bir eserin o yıllarda basıldığını bilmek Edith Nesbit’in, “dünya edebiyatında ilk modern çocuk kitabı yazarı” unvanını hak ettiğini de gösterir kanaatindeyim.

Büyülü Dünya’da, fantastik türlerden bildiğimiz cadıların, büyücülerin yaptığı büyü, sihir gibi şeyler yok. Okurun hayal dünyasına hitap eden büyüleyici bir dünya var. Büyülü Dünya’nın içindeki hikâyelerde hem fantastik hem de masalsı unsurlar bulunuyor. Hikâyelerden biri tamamen masal. "Prenses ve Kirpi" başlıklı masalda bir prenses babasının kaybettiği krallığı kurtarıyor.

Biz artık arkadaşız

Diğer bir hikâyede rüzgârın her gün kendisine “Uyan, Septimus Septimusson, uyan haydi! Sen yedinci oğlun yedinci oğlusun. Sen perileri görebilir, hayvanların konuşmalarını duyabilirsin... ve talihini aramak için yollara düşmelisin.” diyen bir çocuktan bahsediliyor. Bu cümleler size ne çağrıştırır bilmem ama bana Hz. Süleyman kıssasını, Sezai Karakoç’un "Masal" şiirini, "Yedi Kardeş" masalını hatırlattı. Masalda annesi çocuğa rüzgârı dinlememesini söylüyor ve Sep rüzgârdan korkmaya başlıyor. Sep, midyeleri kurtarmak için rüzgârdan yardım istemek zorunda kalıyor. Midyeler kurtulduğunda Sep’le rüzgâr arasında şöyle bir konuşma geçiyor:

Sep: “Ama neden senden artık hiç korkmuyorum?”

Rüzgâr: “Tabii ki korkmayacaksın, biz artık arkadaşız. Zira ikimiz, başka biri için iyilik yapmak üzere bir araya geldik. Kişilerin birbirleriyle dost olmalarını sağlamak için bundan daha güzel bir şey bulunamaz.”

Çocuk rüzgârın çağrısına uyuyor ve talihini aramak için yola düşüyor, okur da Sep ile birlikte yola düşüyor.

"Maurice Bir Gün Kediyke"n adlı hikâye de çok ilginç. Kendisine eziyet çektiren çocuğa ders vermek isteyen kedi, çocuğu kediye dönüştürüyor. Aslında yer değiştiriyorlar. Kedi çocuk oluyor, çocuk da kedi.

Diğer bir hikâyede, bakıldığı nesneleri büyütme özelliğine sahip bir dürbünü bulan çocukların başına gelenler, sonuncu hikâyede ise macera yaşamak isteyen çocuğun binlerce yıl öncesine gitmesi anlatılıyor.

İçinde 5 hikayenin olduğu kitabın, hayal gücünü geliştirmenin yanında empati kurma, yardımlaşma, dostluk, cesaret gibi konularda çocuklara ufuk açıcı olacağına inanıyorum.

Kitabı 10 yaş ve üzeri çocukların sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum.

Meryem Uçar tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 15:01
YORUM EKLE

banner19