Rüyada oruç görmek neye işaret?

Lâle Bahtiyar'ın hazırladığı "Ramazan ve Oruç" derlemesi, bu meseleler üzre en kapsamlı çalışmalardan biri oldu.

Rüyada oruç görmek neye işaret?

Rüyada oruç görmek. Akla biraz zor gelebilecek bir konu, tabiri aranacak bir rüya. Lâle Bahtiyar’ın hazırladığı İnsan Yayınları'ndan yeni çıkan Ramazan ve Oruç” (İnsan, 2011) isimli derleme eserde, Seyyid Kutub’un, Seyyid Hüseyin Nasr’ın, Kandehl28212evî’nin ve daha bir çok ismin yazılarının üzerine bir de bu başlıkta bir yazıya da rastlayınca, kitap hakkındaki kanaatim iyice pekişti: Çok sıkı bir derleme olmuş “Ramazan ve Oruç”. İbn Sîrîn’den (ö. 729) kitaba alınan “Rüyada oruç görmek” bahsinde, oruç görmenin genellikle olumlu tezahürleri olduğunu görüyoruz.

Şifa bulursun!

Basralı rüya müfessiri İbn Sîrîn, rüyaları “nefsani, şeytani ve rahmani” diye tasnif eder. Bu meseldeki yorumunda, rüyada Ramazan orucunu tuttuğunu görmenin de, orucun mahiyetiyle aynı şeyi taşıdığını, yani o insanı kötülüklerden korumaya ve günahkârın tövbe edeceğine işaret ettiğini öğreniyoruz. Bunun yanına, “Rüyayı gören hasta ise, şifa bulur.” “Rüyayı gören gaflet içindeyse, hidâyete erer.” “Rüyayı gören borçlu ise, borcunu öder.” yorumları da eklenebilir.

Seyyid Kutub Kadir Gecesi’ni anlatıyor!

“Ramazan ve Oruç”ta, oruç hakkındaki klasik metinlerden modern zamanlarda yaşayan âlimlerin yorumlarına değin geniş bir çerçeveyi kapsayan yorumlar mevcut. Gazzâlî’nin “Dünya İlgisi”, Muhammed Zaferhan’ın “Oruç: Tarihsel Bir Değerlendirme” ve Seyyid Kutub’un “Kadir Gecesi” yazıları ayrıca işaret edilmesi gereken yazılar.

 

M. Fatih Kutan bu kitabı hararetle tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 18:22
YORUM EKLE

banner19

banner13