Rüya Gören Adam'ın Şiirleri Var 'İrade'de

Kelimelere yüklediği anlam yoğunluğu ve öznel bir dünyadan evrensele açılan çok renklilikle Şenol Korkut’un şiiri okuyucuyu sık sık sorguya çeken bir şiir. Şenol Korkut’un ilk kitabı İrade hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Rüya Gören Adam'ın Şiirleri Var 'İrade'de

Şiiri çeşitli argümanlarla beslemek, şiirin anlatımına güç kattığı kadar anlam yoğunluğuna da farklı açılımlar getirir. Sosyal hayatın bir parçası olarak kendine yer açan şiir, felsefeden, tarihten, gelenekten kendine paylar alarak zengin bir içeriğe kavuşur.

Günümüz şiiri diye adlandıracağımız şiir; söz yoğunluğu bakımından okuyucunun zihninde birçok farklı çağrışıma sebep olacak bir yapıya sahip. Şairin okuma ve araştırma alanları, ilgi alanları çeşitliliği şiirine de sirayet etmekte ve karşımıza söyleyişi rahat görünen ama içeriği yoğun bir şiir çıkmakta.

Şenol Korkut’un Hece Yayınları arasında çıkan şiir kitabı İrade’yi okurken aklınızda o kadar çok farklı geçit töreni canlanıyor ki tarihi sahnelerin bir bir aklınıza hücum ettiğini hissediyorsunuz.

Şenol Korkut, ilahiyat mezunu bir şair. İslam Felsefesi üzerine çalıştı. Şiirini felsefeyle besledi. Osmangazi Üniversitesi’nde Yard. Doç. Dr. olarak görevini sürdürüyor.

Adresi belli şairlerden Şenol Korkut. Onun yeni şiirlerini Hece dergisinde bulmak mümkün. İrade, Şenol Korkut’un ilk kitabı.  

Rüya gören adamın halleri

Şenol Korkut, İrade’de yoğun bir dünyaya çağırıyor okuru. Rüya âleminden geçen ve gerçek âlemin karmaşasına yol açan bir davet bu. Kitabın ilk şiiri: Rüya Gören Adam. Bir sakinlik bekleniyor aslında bu girişle ama şiirleri okudukça çok sesli bir senfoniye teslim ediyorsunuz kendinizi.

Şimdi
Gökteki yatağıma gidiyorken
Toprağa uzayan sakallarım
Kaldırmıyor tavşanları banknotlardan

Aklın sınırlarını zorlayan imgelerle karşı karşıya kalıyoruz. Şairin söylemek istediği ne kadar söz varsa oylumlu bir felsefeden süzülüyor ve şiirde kendine yer buluyor. Şair rüya görecek ama kendisine yatak olarak gökyüzünü seçiyor. Bu tercih, nasıl bir rüya ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor bize. Uçsuz bucaksız bir rüya âleminin eşiğindeyiz.

Yirmi bir şiir var İrade’de. Şiirlerin birinci tekil kişisi şair. Rüya gören adam, birkaç şiir sonra karşımıza uçan adam olarak çıkıyor. Dünya üzerinde kendine yer arayan bir adamın şiirleri var İrade’de.

Kâh atılmış varlık kâh uçan adamım

 Avrupa Birliği’ne “hayır" diyen şair

Yaşayan bir şiiri var Şenol Korkut’un. Hayatından izler buluyorsunuz onun şiirinde. Her ne kadar kapalı bir anlatımla bunu yapsa da dizelerin altı biraz kurcalanınca ortaya şairin kendisi çıkıyor. Köyüyle, şehriyle, çocukluğuyla kendi.

Yöresel kullanımlar, tek caddeli şehir, çocukluğa dair ipuçları hep şairin kendisini işaret ediyor. Doğup büyüdüğü ve hayata atıldığı şehrin izleri var şiirlerde.

Ver elini Tokat ver elini Ankara
Yazmacılar bilmeden taşhanlarda uzanıp
Oturdum da yıkıldım, yıkıldım da oturdum

“Beş Vakit” şiiri Tokat’ın beş camisinin serinliğini sunuyor bizlere. Her vakitte ayrı bir camide soluklanıyor şair. Meydan Cami, Behzat Cami, Garipler Cami, Alipaşa Camii, Ulu Cami.

Ve Avrupa Birliği’ne “hayır” diyor şair. Bizi biz olmaktan çıkaran her şeye “hayır” diyor. Tavır net, Avrupa içimizi acıtarak çiziyor ve yüzümüze kendi boyasını çalıyor. Bunu kendi silahımız ile yapıyor. Şairin duruşu sağlam; dinler arası diyalog yalanına hiçbir zaman inanmayanlardan: “bir dinlerarası diyalog, geceleri Vatikan’da dolaşan bir sansar

“Mavi Marmara” şiiri de şairin olup bitenlere karşı tutumunu net olarak ortaya koyan bir şiir olarak yer alıyor kitapta.  

Kelimelere yüklediği anlam yoğunluğu ve öznel bir dünyadan evrensele açılan çok renklilikle Şenol Korkut’un şiiri okuyucuyu sık sık sorguya çeken bir şiir. Ayakta kalmak için sağlam bir irade ve donanımlı bir duruş istiyor şair.

Harfi medden sonrası gür sarmaşık uzasın
 Açmadan yar yüzünü besmeleyle susarak

Şenol Korkut, İrade, Hece Yayınları

Mustafa Uçurum

YORUM EKLE

banner36