Roman tadında bir siyer kitabı

İskender Pala'nın 'Bülbülün Kırk Şarkısı' kitabı, Hz. Muhammed Mustafa (SAV) Efendimizin hayatını anlatırken, o dönemde yaşanan olaylar hakkında da okuyucuya bilgiler vermekte. Feyza Dalaylı yazdı.

Roman tadında bir siyer kitabı

Son peygamber, nebiler nebisi, örnek insan Hz. Muhammed (SAV) hakkında bugüne kadar yazılmış olan sayısız kitap bulunuyor. Bütün bu kitaplar biz Müslümanlar için adeta bir rehber niteliğindedir. Çünkü Hz. Muhammed (SAV) bütün dünya için örnek insan olarak gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de çeşitli ayetlerde Allah (CC) bu sözü doğrulamaktadır. "Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21). "Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb'inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin" (Kalem, 68/ 1-4). Görüldüğü üzere Kur’an-ı Kerim ayetlerinde de insanların örnek alması gereken şahsiyet Hz. Muhammed Mustafa (SAV) efendimizdir. İnsanların da Hz. Muhammed’i örnek alması ancak onun hayatını ve yaşayışını en iyi şekilde bilerek olur. İşte bu yüzden onu ve hayatını anlatan kitaplar bütün inananlar için oldukça önemli olmaktadır. Dönemin iyi yazarları arasında yerini alan İskender Pala da bütün bunları göz önüne alarak roman tadında bir siyer kitabı ortaya koyarak Hz. Muhammed (SAV) efendimizi anlatmıştır.

Bülbülün Kırk Şarkısı, Hz. İbrahim’in son dönemleriyle başlıyor. Ardından Hz. Muhammed (SAV)'in dedesi Abdülmuttalip ile devam ediyor. Hz. Muhammed (SAV) Efendimizin doğumuna gelinceye dek, annesi Âmine ve babası Abdullah hakkında da kitapta ayrıntılı bilgi veriliyor. Bütün bu bilgiler bir siyer kitabı inceliğinde ve doğruluğunda verilirken, kitabın aynı zamanda sürükleyici bir roman olduğu da hiçbir zaman unutturulmuyor.

Kitap İskender Pala tarafından yazılmış fakat çok fazla ilahiyat profesörü de kitabın ortaya çıkışına destek vermiş. Kitabın önsöz kısmında da İskender Pala kitaba destek veren kişilerden bahsediyor. “Bu kitap için bilimsel hatalarımızı gideren Diyanet İşleri Reisi Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Prof. Dr. Mustafa Küçükaşçı’ya, üslup ve anlatımda bize rehberlik eden Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. Fatih Andı ve Dr. Âlim Kahraman” diyerek kitaba destek veren isimleri önsözde zikretmiş. Bu anlamda kitap sadece bir roman değil, aynı zamanda, Hz. Muhammed Mustafa (SAV) efendimizin hayatının öğrenildiği bir siyer kitabı olarak da her yaştan kimseye okutulabilir niteliktedir.

Bülbülün Kırk Şarkısı aynı zamanda, Hz. Muhammed Mustafa (SAV) efendimize inen ayetlerin hangi olaylar üzerine indiğini de eşzamanlı olarak okuyucusuyla paylaşmaya çalışıyor. Böylece ayetlerin çoğu hakkında okuyucu, Hz. Muhammed Mustafa (SAV) efendimizin dönemi hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyor. Kitabı çok ayrıntılı bir şekilde kaleme alan İskender Pala’nın Bülbülün Kırk Şarkısı kitabını okuyan herkes mutlaka bilmediği bir şey öğrenecektir.

İskender Pala'nın üslubu her zamanki gibi etkileyici

Bülbülün Kırk Şarkısı, Hz. Muhammed Mustafa (SAV) Efendimizin hayatını anlatırken, o dönemde yaşanan olaylar hakkında da okuyucuya bilgiler vermekte. Aynı zamanda kitap tam bir tarih kronolojisine göre yazıldığı için, bu anlamda kitabı okuyan herkes, dönemin olay sıralamasını da en doğru şekilde öğrenecektir.

Kitabın belki de en güzel taraflarından biri de, İskender Pala’nın o güzel dilidir. Oldukça ince ve zarif bir dil kullanan Pala, okuyucularını oldukça duygulandırıyor. Divan edebiyatı ve tasavvuf hakkında çok fazla eser vermiş olan İskender Pala, Bülbülün Kırk Şarkısı kitabıyla yine okuyucularından tam not almayı başarıyor. İskender Pala her kitabında yapmış olduğu gibi Bülbülün Kırk Şarkısı kitabında da hikâye içinde hikâye oluşturmayı başarıyor. Belki de bu yüzden Bülbülün Kırk Şarkısı kitabı için, Gül ile Bülbül hikâyesi denebilir. Kitaptan aldığım şu kısımda kitabın hem dili hakkında hem de tarzı hakkında bilgi almak mümkün oluyor: “Avizesi cevza, ışığı dolunay idi gecenin. Yaklaşmakta olan, bir gül olup açtı ve yeminler edildi ömrüne. Gül açınca taşırdı insanlığın sevinç ırmaklarını ve dünya ilk kez dünya olduğunu hissetti. Bir bülbül gülün aşkına yanmış, yanmaktan kana boyanmıştı. Anlatıyordu. ‘Zaman o gül gibi gül görmedi zaman olalı, gülün güzelliği dillerde dasitan olalı.’”

Kâinatın Efendisi Peygamberimiz (SAV)‘in hayatını anlatan bir kitap yazmak oldukça zordur. Bunun hakkını mutlaka vermek gerekmektedir. İskender Pala da Bülbülün Kırk Şarkısı kitabında bunun hakkını vermek için, kitabı ince ince sözleriyle adeta işlemiştir. Hz. Muhammed Mustafa (SAV) efendimizin hayatını bir de bülbülün gözünden ve İskender Pala’nın dilinden okumak her okurda çok güzel bir tat bırakacaktır. Kitabın her bir sayfasını hem merakla çevirecek ve bir an önce kitabın sonuna ulaşmak isteyeceksiniz, hem de bülbülün Hz. Muhammed (SAV) Efendimiz için sürekli olarak şakımaya devam etmesini dileyeceksiniz.

https://www.ktpkitabevi.com/urun/hzmuhammed-sav-iin-blbln-kirk-sarkisi-roman-tadinda-bir-siyer-121230294

Feyza Dalaylı yazdı

YORUM EKLE