Romalıların uykusunu kaçıran isim: Hannibal

Hangi Hannibal efsane, hangisi gerçek? Alpleri geçmeyi nasıl başardı? Savaş tarihindeki başarısının sebepleri nelerdir; şans mı yoksa strateji dehası mı? Patrick Hunt, “Hannibal- Roma’nın Büyük Düşmanı” kitabında bu soruları cevaplıyor.

Romalıların uykusunu kaçıran isim: Hannibal

Stanford Üniversitesi’nde beşerî bilimler, arkeoloji, mitoloji ve sanat dersleri veren Patrick Hunt, gençliğinden beri hayal gücünde geniş yer edinen Hannibal efsanesinin peşine düştüğü bu eserini, uzun yıllar boyunca üç kıtada onun ayak izlerini takip ederek oluşturdu. Antik kaynaklar ve arkeolojik saha araştırmaları eşliğinde ilerleyen sayfalarda Hannibal’ın olağanüstü zorluklara karşı verdiği taktiksel karşılıkların değişkenliği ortaya çıkıyor. Bu da binlerce yıllık dönemde Hannibal’in neden büyük bir muamma olduğunu ve hakikatle efsanenin nasıl birbirine karıştığını gözler önüne seriyor.

Kitap, Hannibal’in gençlik dönemiyle ve yemin töreniyle açılıyor. Hannibal’in adım adım geçtiği İspanya, Pireneler ve Alpler arasında yaşanan coğrafi ve iklimsel zorlukların yanı sıra pusular da kitabın heyecanını çok üst seviyede tutuyor. Alplerin zirvesinden Apeninler ve Arno bataklıklarına, Roma zaferinden Zama Muharebesi’ne doğru adeta bir roman gibi sürükleyici biçimde ilerleyen kitap, Hannibal’ın sürgünüyle ve mirasıyla son buluyor.


Antik Çağ tarihiçisi Polybius, bize Hamilcar’ın oğlu Hannibali (MÖ 247-183) “eliyle çağırarak, hiçbir zaman Romalıların arkadaşı olmayacağına dair ona yemin etmesini emrettiği sunağa götürdüğünü’’ anlatır. Hamilcar, I. Pön Savaşı’nda savaşan Kartacalı bir komutandı. Kartacalılar, o savaşı kaybetmelerine rağmen imparatorluklarını yeniden kurmaya kararlıydılar. Kaynaklara göre II. Pön Savaşı’nda Kartaca’nın Roma’ya karşı olan intikamına Hannibal liderlik etmiştir.

Kitap, Hannibal’in gençlik dönemindeki yemin töreniyle açılıyor. Hannibal’in adım adım geçtiği İspanya, Pireneler ve Alpler arasında yaşanan coğrafi ve iklimsel zorlukların yanı sıra ordusuna kurulan tuzaklar da kitabın heyecanını çok üst seviyede tutuyor. Alpler’in zirvesinden Apeninler ve Arno bataklıklarına, Roma Zaferi’nden Zama Muharebesi’ne doğru adeta bir roman gibi sürükleyici biçimde ilerleyen kitap, Hannibal’ın sürgünüyle ve mirasıyla son buluyor. Stanford Üniversitesi’nde beşerî bilimler, arkeoloji, mitoloji ve sanat dersleri veren Patrick Hunt, gençliğinden beri hayal gücünde geniş yer edinen Hannibal efsanesinin peşine düştüğü bu eserini, uzun yıllar boyunca üç kıtada onun ayak izlerini takip ederek oluşturdu. Elindeki metinleri ve coğrafyayı yaptığı seyahatlerle eşleştirmeye çalışarak Antik kaynaklar ve arkeolojik saha araştırmaları eşliğinde ilerleyen sayfalarda Hannibal’ın olağanüstü zorluklara karşı verdiği taktiksel karşılıkların değişkenliği ortaya çıkıyor. Bu da binlerce yıllık dönemde Hannibal’in neden büyük bir muamma olduğunu ve hakikatle efsanenin nasıl birbirine karıştığını gözler önüne seriyor. Yazar, günümüzdeki güvenilir kaynaklara rağmen hâlâ gizemini koruyan hadiseleri bizzat Hanibal’ın kendisine sormayı ne kadar çok istediğini itiraf ediyor. 

Yayın Tarihi: 14 Haziran 2020 Pazar 09:00 Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2020, 23:35
banner25
YORUM EKLE

banner26