banner17

Risale Yayınları'nın Çizgi Romanlarıyla Yetişti Bir Nesil

Risale Yayınları’nın 1991 yılında çıkardığı, bir gazetecinin savaş bölgelerinde yaşadığı zorlukları konu alan 'Gazeteci Mehmet' serisinden, Cahit Zarifoğlu’nun 'Yürekdede ile Padişah'ına kadar hem gençlik ve çocuk hem de toplumsal konuları ele alan çizgi romanları hatırlamaya ne dersiniz?

Risale Yayınları'nın Çizgi Romanlarıyla Yetişti Bir Nesil

Risale Yayınları’nın 1991 yılında çıkardığı, bir gazetecinin savaş bölgelerinde yaşadığı zorlukları konu alan “Gazeteci Mehmet” serisinden, Cahit Zarifoğlu’nun “Yürekdede ile Padişah”ına kadar hem gençlik ve çocuk hem de toplumsal konuları ele alan çizgi romanları hatırlamaya ne dersiniz?

Yürekdede ile Padişah - Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu’nun “Yürekdede ile Padişah” kitabı, 1991 yılında Risale Yayınları tarafından çizgi roman olarak çocuklara sunulmuştu.

Zarifoğlu, kitabında, iyilerin her zaman galip geldiğini anlatır. Kitabın kahramanları, ibadet ve tefekkür içinde yaşayan Yürekdede ile eşi Ayşe Nine kendi hallerinde insanlardır. Masalın bir diğer kahramanı ise Padişah’tır.

Masalda bir yandan insanın gerçekte neye ihtiyaç duyduğu anlatılırken; samimi bir duanın, menfaat gözetilmeden yapılan iyiliğin karşılığını nasıl bulduğu da Yürekdede ile Padişah arasında yaşanan hikâyede cevabını buluyor.

Hayırsız Evlatlar - İsmail Fatih Ceylan

Kitap, köyden şehre çocuklarını okutabilmek için göç eden bir ailenin dramını ele alıyor. Yazar, toplumsal hassasiyet ile ele aldığı hikâyede, oğlu ve gelini tarafından İstanbul’dan kovulan Adil Ağa’nın doğup büyüdüğü memlekete geri dönüş hikâyesini anlatır.

Bacım - Hamit Yüksel

Kitap, üniversitelerde okuyan Müslü- man kızların mücadelesini ele alır. İnançlı insanlara yapılan haksızlıklar çizgi roman şeklinde okurlara aktarılır.

Rahmet Savaşçısı - Süleyman Alnıaçık

Risale Yayınları’ndan çıkan kitap, Afganistan gerçeğini, mücahitlerin cihadını ve kâfirlere karşı Allah’ın Müslümanlara yardımını çizgi roman üzerinden anlatmaktadır.

Gazeteci Mehmet Serisi - Fatih Emin

Risale Yayınları’nın bir gazetecinin savaş bölgelerinde yaşadığı zorlukları ve gözlemlerini konu alan sekiz kitaplık “Gazeteci Mehmet” serisinin dört kitabı Afganistan’da yaşanan konuları ele alır. Diğer kitaplar ise “Soykırım”, “İnsanlık Suçu”, “Vahşet” ve “Büyük Şeytan”dır. Kitapların yazarı Fatih Emin, çizeri ise Yüksel Akman’dır.

‘Risale Yayınları’ndan 90’lı Yılların Çizgi Romanlar Serisi, Kitabın Ortası dergisi, Mayıs 2018, sayı 14.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 12:57
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Pala
Fatih Pala - 12 ay Önce

Bu güzel çalışmalar, o gün bir ihtiyaca binaen çıktığı gibi bugün de tekrar okuyuya sunulur mu?Sunulsa ne kadar güzel olur. Özellikle Fatih Emin’in Halid İslambuli çalışmasını çok merak etmiştim ama bir türlü bulamamıştım.Çok hoş bir hizmet olacağına inanıyorum yeniden basılmalarının...

banner19

banner13

banner20