Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston kitabından 10 çarpıcı alıntı

Richard Bach, ilk baskısını 1970’te yapan Martı Jonathan Livingston kitabında özgürlüğü, varoluşun kaçınılmaz bir şartı olarak koyar önümüze. Kitaptan derlediğimiz 10 dikkat çekici alıntıyı paylaşıyoruz.

Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston kitabından 10 çarpıcı alıntı

Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston kitabı ilk baskısını 1970’te yaptı. Kitabın 2004 yılında yayınlanan baskısına bir bölüm daha eklendi. Kısa adıyla Martı, hacmi küçük fakat mesajı büyük bir kitap.

Yazar, kitabın ana fikrini oluşturan “Özgürlük varoluşun bir parçasıdır” düşüncesini bir martının -sürüsüne ve sürünün uymakla yükümlü olduğu kurallara rağmen- kendini bulma, yeteneklerini keşfetme tecrübesi üzerinden anlatır. Kitabın kahramanı olan martı Jonathan Livingston bu uğurda sürüden dışlanmayı ve yalnızlığı göze alır. Kitap için kısaca bir kendini gerçekleştirme hikâyesi diyebiliriz.

Kitaptan derlediğimiz 10 alıntı:

1. “Çoğu martı sırf yiyecek bulmak, sahilden ayrılıp tekrar geri dönebilmek için uçar. Bunun dışında bir şey öğrenmek için uğraşmazlar, öğrenmek istedikleri bir şey yoktur. Onlar için uçmanın tek anlamı, karınlarını doyurabilmektir. Oysa Martı Jonathan Livingston için önemli olan yemek değil uçmaktı.”

2. “Dibe doğru yavaş yavaş batarken içinde derinlerden gelen, yabancı bir ses işitti: Hiçbir çıkış yolu yok. Ben bir martıyım ve doğamla sınırlıyım.”

3. “Sürü içinde sıradan bir martı olmaya karar vermek, kendini daha iyi hissetmesine neden olmuştu. Artık onu öğrenmeye iten gücü umursamayacak, doğasına meydan okumayacak ve dolayısıyla başarısızlığa uğramaktan korkmayacaktı.”

4. “Çok geçmeden Martı Jonathan yine tek başınaydı, açık denizlerde ac, mutlu, öğrenmede.”

5. “Ama hız gücün ta kendisiydi ve hız coşkuydu ve hız saf güzellikti.”

6. “Yaşamın sırrına erilemez. Yegâne bilinen, bu dünyaya yemek ve olabildiğince çok yaşamak için geldiğimizdir."

7. "Yaşamın anlamını, daha yüce bir amacını bulan ve ona ulaşmaya çabalayan bir martıdan daha sorumlu biri olabilir mi? Binlerce yıldır balık kafaları kovalayıp durduk, ama şimdi bir yaşama nedenimiz var öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak!"

8. “Öbür martıların, önlerindeki uçuş erincine inanmayı reddetmiş olmalarıydı. Onlar, gözlerini açıp bakmaktan kaçınmışlardı.”

9. “Martı Jonathan, bir martının yaşamını o denli kısaltan nedenlerin, sıkıntı, korku ve öfke olduğunu keşfetti ve bunların zihninden silerek uzun, güzel bir yaşam sürdü.”

10. “Uçmak bir martının doğal hakkıdır, özgürlük varlığının özündedir. İster boş inançlar ve gelenekler, isterse sınırlamanın herhangi bir biçimi, özgürlüğü kısıtlayan ne varsa kaldırıp atılmalıdır."

Hazırlayan: Munise Şimşek

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 17:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26