Recep Şükrü Güngör: Anadolu'dan Sesler

Abdullah Harmancı, 250 kelimeyle Recep Şükrü Güngör'ün 'Kayıp Kahramanlar' kitabına değindi.

Recep Şükrü Güngör: Anadolu'dan Sesler

Kayıp Kahramanlar (İncir, 2017) Recep Şükrü Güngör’ün yedinci öykü kitabı. Güngör, Anadolu’yu ve Anadolu insanını yakından tanıyor olmasının avantajıyla günümüz genç öykücülerinin pek de vakıf olmadıkları bir dünyanın öykülerini kaleme getiriyor. Üstelik gene günümüz genç öykücülerinin zayıf oldukları bir noktada, yani Türkçeyi deyimleriyle, atasözleriyle kullanabilme noktasında ustalık gösteriyor. Daha çok, kahramanlarından birini konuştururken, hem Anadolu insanını hem de bu insanların Türkçesini öykülerine bir artı puan olarak taşıyabiliyor.

Kitabın ilk bölümünde yer alan bu öyküler kendi başlarına bir bütünlük oluşturmuşken, yazar, daha hacimli bir öykü kitabı oluşturmak amacıyla belki de, kitaba üç bölüm daha eklemiş. Bu bölümlerde, şair ruhlu bir memurun iş arkadaşlarıyla ya da çevresiyle geçinemeyişi, anlaşamayışı, sanatçı ruhunun sorunlu bir kişilik olarak anlaşılmasına sebep oluşu üzerinde durulan öykülere rastlıyoruz. Haliyle dosyada bir bütünlük sorunu meydana geliyor.

Kitabın ilerleyen öykülerinde ise şiirsel anlatımın yükseldiği, protest, cinnete yakın duran bir bireyin iç dökümü olan öyküler, daha yaşantısal metinler var. Bir sanatçının iç dünyasını bize açan metinler… 

Kitap, daha iyi bir ayıklama ile çok daha başarılı bir öykü dosyasına dönüşebilirdi. Sadece Anadolu’yu değil, Suriye iç savaşının ülkemizdeki sonuçlarını veya Rusya’nın Türklere uyguladığı zulümleri öyküleştirme noktasında oldukça başarılı olan Güngör, öykü seçimleriyle dosyayı biraz dağınık hale getirmiş. (Bu arada “Güzellik Takvimi”, bir kadının iç dünyasını bize detaylarıyla sunabilen çok iyi bir öykü. “Kadın”ın, “kadınsı”lığın anahtarlarını biliyor, öyküleştiriyor yazar.)

Bir çift sözüm de yayınevine olacak: Ancak bir gazetecinin politik, aktüel bir araştırma kitabına konabilecek türden son derece somut ögeler içeren bu kapak bir öykü kitabına olmamış. Daha sade ve soyut bir kapak olmalı ikinci baskıya.

Recep Şükrü Güngör, Kayıp Kahramanlar, İncir Yayınları

 

Abdullah Harmancı

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 11:18
YORUM EKLE

banner19

banner13