Rachel Corrie Şiiri Kitaplık'ta

Kamil Eşfak Berki'nin Dünya Vicdan Gününde okunan Rachel için yazdığı şiiri Kitaplık dergisinin Haziran sayısında yayımlandı.

Rachel Corrie Şiiri Kitaplık'ta

Rachel öldürüldüğünde henüz 23 yaşındaydı. Onun genç idealizmini, cesaretini, öldürülüşünü ve inançlarını unutmayacağız, diyen şairler içinde Kâmil Eşfak Berki’de var. Rachel Corrie şiiri Kitap-lık dergisinin Haziran(2009) sayısında yayımlandı.  

Rachel CorrieRachel Corrie’nin hatırası için devam eden bir mücadele var. Onu ve eylemlerini, inançlarını, katledilmesini hafızalardan, kayıtlardan, tarihten silmek isteyenler var. Bunun karşısında ise onun övgüye değer parıldayan ilkelerini, üstün cesaretini ve iç burkan ölümünü içinde hissedenler var. Onun  kahramanlığının  soylu, cesurluğunun takdire şayan ve başkalarına merhametinin ahlâkın en temel biçimi olduğuna ilişkin karakter özelliklerini işleyen şiirler de  var. Bu şiirler onurun, vicdanın,  erdemin ve direnişin gür sesi Rachel Corrie’nin  asla unutulmayacak olduğunu da kanıtlıyor. 

Kıyıma Karşı Kıyam!

Rachel Corrie elinde megafonu, ölüm ve zulüm saçan kıyım makinelerinin karşısında duruyordu, tereddütsüz. Siyonist İsrail’in katlettiği bir Filistin dostuydu Rachel Corrie. Filistin halkı ve Filistinli çocuklar için omuz vermişti Filistin intifadasına. Şöyle diyordu: "...Oraya geldiğimde deli saçması şeyler söylersem ya da İsrail ordusu beyazları vurmama konusundaki ırkçı eğilimlerinden vazgeçip bir şey yaparsa şu yargıya varmakta hiç tereddüt etmeyin: Dolaylı olarak desteklediğim ve hükümetimin başlıca sorumlusu olduğu bir soykırımın göbeğindeyim." Filistin dostu olmanın, işgale ve katliamlara hayır demenin bedelini, vatandaşı olduğu ülkeye ait bir buldozerin (CaterPillar) altında can vererek ödemişti.  

Rachel'i Unutmayacağız

O İsrail tarafından öldürüldü. 16 Mart 2003'te Gazze'de iki İsrail askeri, buldozerle üzerinden iki defa geçti. Diğer beş insan hakları savunucusuyla birlikte Rachel Filistin'de bir aileye ait evin önünde oturuyor ve İsrail askerlerinin bu aileye ait evi yıkmalarını engellemeye çalışıyordu. Evi yıkmadılar ama onu ezip geçtiler. Corrie'nin ölümünden sonra, onun Uluslararası Dayanışma Hareketi'nde görev yapan 2 erkek arkadaşı da aynı kaderi paylaştı. Amerikalı Brian Avery ve İngiliz Thomas Hurndall, İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından kafalarından vurularak öldürüldüler. Onu anma merasimi İsrail güçlerince basıldı ama ABD bunu görmezden geldi. İsrail onun ölümünü araştırma konusu bile yapmadı. ABD'de bir kongre üyesi, ölümün tam, adil ve hızlı bir şekilde araştırılması için Washington'a çağrıda bulundu ama bu göz ardı edildi.

Kitap-lıkRachel öldürüldüğünde henüz 23 yaşındaydı. Onun gösterdiği insani tavır ve erdemlilik,  küresel direnişe örneklik oluşturmaktadır.

Onun genç idealizmini, cesaretini, öldürülüşünü ve inançlarını unutmayacağız, diyen şairler içinde Kâmil Eşfak Berki’de var. Emperyalizmin kalbinden, Amerika'dan, Filistinli çocuklar için koşup gelen Corrie için yazılan bu şiir oldukça değerli. 

İnsan İnsanının Yurdudur!

Her şeyden önce karşılık görmeyen zalimlikten ve doymak bilmez şiddet çağrılarından bıktık diyen bir şiir bu. Aynı zamanda onun hayatını ortaya koyduğu çocukların dilinden yazılmış. Filistinli çocuklara bir ruh annesi oluşuna da değinen şiir kör ve sağır toplumun bireylerine ebedi hakikatleri de hatırlatarak şiirin uyarıcı damarını da besliyor. Şiirin ilk dizelerini burada yeniden okumak gerekiyor:

 “yeni çocuklar gelecek

 dönüp geriye bakacak

Rachel Corrie yi görecekler

anne, bana Rachel'ı anlat diyecekler 

anne, "şey" diyecek: "şey tatlım, biz babanla..." diyecek

çocuk, annesini süzecek!.. 

ve çocuk, diyecek:

-anne, Rachel yaşıyor!.. 

ben, Rachel'ı bildim anne

ben, Rachel'ı sevdim anne” 

Rachel Corrie şiiri anlatımı duru, berrak bir ifadeye büründürerek, vicdani alanı büyütüyor. Allah'tan, şairin yüreğine ve kalemine güç katmasını diliyorum

Merhum Özlem Hicran Özyurt’un  Haksöz dergisinde yayımlanan “Rachel Corrie: İnsanlığın Öze Dönüşünü Yeşerten Çiçek” yazısının son  cümleleriyle bağlamak istiyorum bu haberimizi: “Dünya tarihinde yeni bir sayfa daha açtın Rachel. Tüm dünyada erdemli yüreklere bir kahraman olarak yerleşirken, o vatandaşı olduğun için kendini suçlu hissettiğin ülkenin de korkulu düşü oldun. Artık senin yolunu sürdürecek binlerce gönüllü olacak senin yaşadığın yerlerden ve zulmün önünü kesmek için yollara düşecek onbinlere onbinler katılacak ve sürdürecek bu kavgayı omuz omuza. Direnişinle ışık saçtın insanlığa Rachel, insanlık sana daima minnettar kalacak.”

Rachel'i unutmayacağız ve bizi durduramayacaklar. Çünkü “Rachel geçmişte değil gelecekte kaldı”

 

Asım Öz

Yayın Tarihi: 20 Haziran 2009 Cumartesi 13:13 Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2009, 13:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Habil Sağlam
Habil Sağlam - 13 yıl Önce

Türkçe şiirde Rachel Corrie deyince akla gelen iki şiir daha var. Âdem Turan'ın "Ateş Böceği ile Kanaviçe" ve Said Ercan'ın "Raşel".

beytullah emrah
beytullah emrah - 13 yıl Önce

rachel, tasfiye dergisinin filistin özel sayısında da anılmıştı...

rachel bizim vicdanımız olan bir kızdı, öyle kalacak...

türkçe
türkçe - 13 yıl Önce

türkçe şiir ne demek yahu?
türk şiiri mi

banner26