Prekaz: Balkanlar'dan Göç Hikâyesi

İbrahim Selamet’in kaleme aldığı PREKAZ Balkanlardan Göç Hikâyesi ;altmış yıl boyunca kayıp olan teyzesinin bulunmasının da gerçek hikâyesidir. 1957 (Kosova / Priştine) babası ve 1959 (Kosova / Prekaz) annesinin göç hikâyelerinin birleşmesinden oluşan kitapta Balkan göçleri ve göçmenlerin duyguları anlatılmaya çalışılmış ; Arnavut kültürü tanıtılırken ırkçılık reddedilmektedir.

Prekaz: Balkanlar'dan Göç Hikâyesi

İbrahim Selamet’in kaleme aldığı PREKAZ Balkanlardan Göç Hikâyesi ;altmış yıl boyunca kayıp olan teyzesinin bulunmasının da gerçek hikâyesidir. 1957 (Kosova / Priştine) babası ve 1959 (Kosova / Prekaz) annesinin göç hikâyelerinin birleşmesinden oluşan kitapta Balkan göçleri ve göçmenlerin duyguları anlatılmaya çalışılmış ; Arnavut kültürü tanıtılırken ırkçılık reddedilmektedir. Göç sonrasında ailenin yerleştiği Adapazarı’nda yaşadığı mahalle ve konak hayatının yanında Tozlu Cami ve Uzunçarşı civarında geçen çocukluk hatıralarına yer vermiştir. Kitapta tasavvuf geleneğimize ait değerlere işaret edilmiştir. Her ne kadar Kosova özelinde yazılsa bile, Bosna’dan Bulgaristan’a kadar olan coğrafyamızın genel kaderi anlatılmış, Sırpların Müslüman ve Türk düşmanlığına ait örnekler verilmiştir.

Yaşam tarzını kökten değiştiren fikirsel yolculuğuna örnekler veren yazar İbrahim Selamet; kitabın sonuna ek olarak 1957 yılına ait ailesinin göç vesikalarını eklemiştir.

Yazar kitabının konusuna değinirken şu ifadeleri kullanıyor:

Kitap, 60 yıl boyunca kayıp olan teyzemi ararken ortaya çıkan gerçek hikâyedir. 1957 (Kosova / Priştine) Babamın ve 1959 (Kosova / Prekaz) Annemin göç hikâyelerinin birleşmesinden oluşan kitapta, Balkan göçleri ve göçmenlerin duyguları anlatılmaya çalışılmıştır. Arnavut kültürü tanıtılırken, ırkçılık reddedilmektedir. Göç sonrasında ailemin yerleştiği Adapazarı’nda yaşadığımız mahalle ve konak hayatımızın yanında Tozlu Cami ve Uzunçarşı civarında geçen çocukluk hatıralarına yer verilmiştir. Kitapta Tasavvuf Geleneğimize ait değerlere işaret edilmiştir. Her ne kadar Kosova özelinde yazılsa bile, Bosna’dan Bulgaristan’a kadar olan coğrafyamızın genel kaderi anlatılmıştır. Sırpların Müslüman ve Türk düşmanlığına ait örnekler verilmiştir. Yaşam tarzımı kökten değiştiren fikrî yolculuğuma örnekler verilmiştir. Kitabın sonuna ek olarak 1957 yılına ait göç vesikalarımız eklenmiştir.

Kitabın arka yüzünde yer alan Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’ın  takriz yazısı oldukça ilgi çekicidir:

“Tarihçiler Osmanlı İmparatorluğunun büyük nisbette Rumeli kültür ve zihniyet dünyasına dayandığını söylerler. Bu coğrafyanın elden çıkma sürecinin peşinden oluşan yeni cumhuriyetle bu eksen Anadolu’ya kayacaktır. Geri çekilmeyle dışarıda kalan Müslüman halklar bir zamanlar efendi oldukları topraklarda baskı ve zulümler görmeye başlayınca daha fazla dayanamayarak kafileler halinde merkeze doğru hicret etmeye başladılar. Yaşlı, kız, kızan aç perişan hallerde yollara düştüler. Yolda ölen sevdiklerini bir mezar taşı dahi yapamadan oracıkta gömerek yanlarından ayrıldılar. Dünyanın görmezden geldiği Balkan trajedisi kökleri oralara dayanan her ailenin bir hüznüdür. Geldikleri yerlerde kendilerine kısaca ‘Mâcır’ denilen bu muhâcirler gözyaşlarını içlerini akıttılar ve hayat yolculuklarına devam ettiler. Her zaman iyimser ve umut dolu bu Balkan muhâcirleri; çocukları, torunları etkilenmesin diye yaşadıklarını onlara anlatmadılar. Çalışkanlığı ve onurlu bir şekilde kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğrettiler sadece. İşte bu ailelerden birisi olan Selamet ailesinin Kosova’dan başlayıp Sakarya’ya uzanan hikâyesini ailenin bir ferdi olan İbrahim Selamet kaleme almış. Dinlediklerini, gördüklerini, okuduklarını akıcı bir uslûpla yazılı hale getirmiş. Batıda mikro tarihçiliğin bir parçası olan aile tarihleri makro tarihçilik için mühim bir araçtır. Bizde de son zamanlarda bu çalışmaların çoğaldığını görmek ümit veriyor. Kitapta adları geçen aile ferdlerinden vefat edenlere rahmet, kalanlara selamet, yazarın kalemine kuvvet niyaz ederim.”

Yayın Tarihi: 27 Eylül 2022 Salı 09:00
YORUM EKLE

banner19

banner36