Petrole Hakim Olma Çabaları Nelere Sebep Oldu?

William Engdahl’ın 'Petrol Para İktidar' adlı kitabında sadece petrol konusu değil, emperyalist kan emicilerin kendi yönetim sistemini kabul etmeyen ülkeleri ekonomik baskıya alma, ülkeler arasında savaşlar çıkarma, darbe çığırtkanlığı yapma ve daha birçok şeytanlıklar anlatılıyor. Mustafa Köseoğlu yazdı.

Petrole Hakim Olma Çabaları Nelere Sebep Oldu?

Son zamanlarda gerek ülke olarak, gerekse ümmet olarak zor günler geçiriyoruz. Terörle mücadeleler ve verdiğimiz şehitler, mazlum halkların direnişi, Ortadoğu’da bitmeyen savaşlar… Bir de sosyal medya araçları… Tam bir yalan deposu ve vakit öldürme aracı. Gerek yalan gerekse üzücü haberlerle canımı sıkmak yerine politik kitapları okumaya başladım. İlk okuduğum kitap William Engdahl’ın Petrol Para İktidar adındaki kitabı. Petrol uğruna dünyada yapılan ihanetleri anlatan harikulade bir eser. Bu kitapta sadece petrol konusu değil, emperyalist kan emicilerin kendi yönetim sistemini kabul etmeyen ülkeleri ekonomik baskıya alma, ülkeler arasında savaşlar çıkarma, darbe çığırtkanlığı yapma ve daha birçok şeytanlıklar anlatılıyor.

Bana göre kitaptan çıkartılması gereken en önemli ders ülkeni süper güç yapmaktır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya inanılması güç zararlara uğramış. Öyle ki 15 Kasım 1923’te 1 Dolar 4,2 trilyon Alman Mark’ı (4.200.000.000.000) olmuş. Dahası İkinci Dünya Savaşı’nda da ağır kayıplar veren, bu da yetmezmiş gibi yıllarca Doğu ve Batı diye ikiye ayrılan Almanya günümüzün söz sahibi ülkelerinden. Almanya ile II. Dünya Savaşı’nda aynı cephede savaşan ve 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, 9 Ağustos 1945’te Nagasaki’ye atılan atom bombaları sonucu 200 binden fazla insanını kaybeden Japonya günümüzün süper güçlerinden. Peki, Almanya ile I. Dünya Savaşı’nda aynı cephede savaşan, Sevr’i imzalamayıp Kurtuluş Savaşını kazanan ve II. Dünya Savaşı’na girmeyen Türkiye neden Almanya’nın ve Japonya’nın gerisinde? Tamam, sanayi alanında geri kalmış olabilirsin. Hiç olmadı maarif sistemimizi geliştirerek süper güç olabilirdik.

Petrole hakim olma çabaları nelere sebep oldu?

Kitapta anlatılan en önemli konulardan biri de şu: 7 Kasım 1918’de İngilizlerin ve Fransızların yayınladığı bildiride “Türkler tarafından onca zaman baskı altında tutulmuş halkların tam ve kalıcı kurtuluşu ve yetkisini yerli halkların girişim ve özgür iradesinden alan devletler kurulmalıdır.” denilerek halk galeyana getirildi ve Arap İsyanı çıkarıldı. Bunun sonucu Arap devletleri kuruldu, ancak Ortadoğu coğrafyasında huzur kalmadı. Bir yanda lüks ve sefa içerisinde yaşayan, israfın âlâsının yaşandığı Birleşik Arap Emirlikleri, diğer yanda Suudi koalisyon güçleriyle, İran destekli Şii Husiler arasında iç savaşın devam ettiği Arap Yarımadası’nın en fakir ülkesi Yemen… Ayrıca Filistin topraklarında İsrail denen işgalci devlet kuruldu ve bu toprakların sadece güney batı ucunda Gazze ve iç tarafta bölük pörçük topraklar kaldı, her gün burada Filistinliler zulme uğruyor, İsrail denen devlet illegal yerleşim yerleri kuruyor. Irak 2003 yılında ABD işgaline uğradı. Şu an Irak deyim yerindeyse paramparça. Suriye’de altıncı yılına giren iç savaşta 300 binden fazla insan öldü, milyonlarcası komşu ülkelere ya da başka ülkelere sığındı. Lübnan 1975’li yıllarda iç savaş geçirdi. Günümüzde ise uzun süredir cumhurbaşkanı seçilemiyor. Birçok Arap ülkesini kuklalar yönetiyor ve bu kukla krallar mazlum halka karşı duyarsızlar. Dahası bazı kukla krallar sırf krallıkları düşmesin diye mazlum halkı katleden firavunları savunuyor. Yüzyıl önce Araplara vaat edilen özgür ve bağımsız devlet anlayışı bu kez Kürtlere verilmek isteniyor. Eğer ki bağımsız devlet kurulursa Arap ülkelerine uygulanan zulmün aynısının Kürtlere yapılması aşikârdır. Rabbim bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat vermesin. Emperyalistlerin planlarını başlarına yıksın.

Kitapta dikkatimi çeken en önemli konulardan birisi de birçok insan tarafından çevreyi katleden bir enerji denilerek kötülenen nükleer enerjinin, petrole kıyasla daha etkili, temiz, ekonomik ve geleceğin önemli bir enerji kaynağı olduğu, fakat petrolün ağababası ABD ve Britanya (İngiltere) ve bu ülkenin petrol lobileri tarafından kötülenen bir enerji sistemi olduğu aktarılıyor.

1912’deki Balkan Savaşlarından I. Dünya Savaşı’na, Vietnam Savaşı’ndan, İran Devrimi’ne, Yakındoğu halklarını mezhepsel olarak ayrıştırma çabasından Irak-İran Savaşı’na, Avrasya bölgesine yapılan ağır yaptırımlara, Yugoslavya İmparatorluğunu parçalamaktan Irak Savaşı’na kadar yapılan zulmün sebebi tek: Petrole hâkimiyet. Hatta kendi petrolünü ulusallaştırmak isteyen ülkelere yapılan ağır yaptırımlar, kendi emirlerine uymayan ülkelerin liderlerini kötüleyerek indirmeye kadar varan zulümleri yapmak hangi akla ve vicdana sığar? Petrol uğruna milyonlarca insanı katletmeye varacak kadar adilik olur mu? Bütün petrolleri sadece ABD ve Britanya mı alacak? Petrolü de veren Allah, suyu da veren Allah, her şeyi veren Allah. Eğer herkes hakkına razı olsa petrol 3000 yılına kadar yeter. Allah kimsenin ummadığı yerlere bile petrol nasip eder. Yeter ki hakkımıza razı olalım.

İnsanların barış, mutluluk ve huzur içinde yaşayacağı, adaleti gözeten devletlerin “süper güç” olmaları temennisiyle…

William Engdhal, Petrol Para İktidar, Alfa Yayınları.

Mustafa Köseoğlu

Yayın Tarihi: 17 Ekim 2016 Pazartesi 12:28 Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 15:15
banner25
YORUM EKLE

banner26