Peru'dan Türkiye'ye İlham Verici Bir Hayat

Sonradan Müslüman olanların hayatlarına baktığımızda en dikkat çekici noktanın bir arayışı ısrarla sürdürmek olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Neşe Kutlutaş da 'Companero Rosita' kitabında böyle bir insanın 'gerçek olamayacak kadar güzel' diyebileceğiniz gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Mehmet Ali Başaran yazdı.

Peru'dan Türkiye'ye İlham Verici Bir Hayat

Sonradan Müslüman olanların hayatlarına baktığımızda en dikkat çekici noktanın bir arayışı ısrarla sürdürmek olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Söz konusu olan hakikat arayışıdır ve hayatın esas amacına tekabül eder.

Müslümanlığın hazır bulunduğu bizim gibi toplumlarda ise bu arayış ya hiç yoktur, ya cılızdır ve sürdürülemez, ya da istisnalar arasında kendine yer bulacak kadar azdır. Ancak çok azımız kendimizi içinde bulduğumuz mevcut dini algıyı sorguluyoruz. Çoğunlukla, “çoğunluğa uyuyor” ve atalarımızın Müslüman olduğuna güvenerek, miras aldığımız şekliyle yaşıyoruz Aziz İslam’ı.

Öyle insanlar var ki İslam onlar için, miras değil alın teri. İslam’ın yaşanmadığı bir toplumdan çıkagelen Malcolm X bu anlamda bilinen kıymetli bir örnektir. Malcolm Little’dan Malcolm X’e, oradan da Malik El Şahbaz’a varan, İslam’la buluşan hayatını şehadetle taçlandırmıştır. (Roger Garaudy, yine hemencecik akla gelen örneklerden bir diğeridir.)

Companero Rosita” da öyle insanlardan biri. Vadi Yayınları’ndan çıkan, Neşe Kutlutaş’a ait roman “Perulu Komünist Bir Gerilla’nın Gerçek Hayat Hikâyesi”ni anlatıyor.

Gerçek olamayacak kadar güzel

Kitap, okuruna öylesine “inanılmaz” olaylar anlatıyor ki gerçek olduğunun altını çizmek gerekmiş. Hem kapakta hem de ilk sayfada. Hakan Albayrak, kaleme aldığı minik takdim yazısında şöyle diyor: “Hikâyenin sonunu okurken ‘gerçek olamayacak kadar güzel’ diyebilirsiniz, ama ben şimdi bunun önüne geçiyorum: Gerçekten yaşanmış bir hikâyenin gerçek finali bu… Biliyorum, çünkü hikâyenin kahramanını şahsen tanıyorum.”

Hikâyenin kahramanı Rosa, kızıyla birlikte yaklaşık dört yıl önce Türkiye’ye geldiğinde Hakan-Emira Albayrak çiftinin evlerinde kalmış bir süre. Anne kız Türkiye’de gözlerden uzak bir hayat yaşıyorlar şimdi.

Kitabın adı İspanyolcada yoldaş anlamına gelen “Companero” kelimesi ile babasının küçük kızına atıfla yazılan “Rosita” ile oluşturulmuş.

Perulu bir kızın tek başına çıktığı yolda yoksulluğa, zulme, derde, davaya, kavgaya, gerilla savaşına, dağlara, özgürlük türkülerine, zindanlara, ihanetlere, işkencelere, maceradan ağır basan kan ve gözyaşlarına şahit oluyorsunuz. En çok da halis niyetine, iyi ve güzel olanı arayışına, ilahi yönlendirmeye ve evet, mucizelere…

Kitapta insanı fazlasıyla duygulandıran, ancak mucize kelimesiyle izah edilebilecek olaylar var. Sanırım okuyan herkes, “olaylar sahiden de anlatıldığı gibi mi, yaşanmış mı” diye soracaktır. En azından ben sordum. Kitabın yazarı ve sonlarına doğru da parçası olan, Rosita’nın yeni “Companero”su diyebileceğimiz Neşe Kutlutaş’ı telefonla aradım. “Yaşananların tamamı gerçek; hatta dahası var, kitaba almadığımız.” dedi.

İman etmek ne demek?

“Companero Rosita” ilham verici bir hayat hikâyesinin yanı sıra cezaevlerindeki siyasi tutsaklık ve mültecilik konularını ele alması dolayısıyla, fazlasıyla Türkiye meselesi içeriyor. Nitelikli bir hidayet romanı olmanın çok ötesinde bir anlam ifade ediyor.

İthaki Yayınları’ndan çıkan “Malcolm X - Arayışlarla Dolu Bir Hayat” adlı kitapta okumuştum: Malcolm X’in şehadetinin ardından Alex Haley’in kaleme aldığı biyografisi Amerika’da 10 yılda 5 milyondan fazla satmış ve pek çok lisede ders kitabı olarak okutulmuş.

Bazı kitaplar bazı insanların kaderidir. “Companero Rosita” da Türkiyeli Müslüman okurların kaderi niteliğinde bir kitaptır dersem çok mu olur? “Tanrı misafiri” bir kitap, demek istiyorum.

Her halükarda ciddi bir ilgiyi hak ediyor. İman etmenin -imana erişmenin!- ne demek olduğunu capcanlı, dopdolu hissedebilmek için.

Neşe Kutlutaş, Companero Rosita, Vadi Yayınları

 

Mehmet Ali Başaran

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2017 Çarşamba 14:45 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 17:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 4 yıl Önce

Ben okumaya başladığımda, anne ve babam çoktan bitirmiti bu kitabı.Kitabın yarısındayken onları telefonla aradım ve dedim ki:- Bu kitabı bitirdiniz ve hala oturuyor musunuz? Bir şeyler yapmanız gerekmiyor mu? ---Çileli yoldaş Rosita'ya selam ve hürmetle...

Abdullah
Abdullah - 4 yıl Önce

Kitabı bitirdiğimde ilk aklıma gelen Neşe Kutlutaş Ablayı aramak/mail atmak, emeği ve 'tanri misafiri' kitabı için teşekkür etmek, Rosita Abla'ya da selam söylemekti. Kaldı öyle...Belki de çeşitli vesilelerle kitap, yazar ve kahraman hakkında haber aldığımdan dolayı böyle bir şeye gerek kalmadı. Mehmet Ali kardeş'e emeği ve samimiyeti için teşekkürler."Arayışımızı ısrarla sürdürmeye devam etsek" ne güzel olacak herşey...

nusret özendi
nusret özendi - 1 yıl Önce

tez zamanda okuyacağım inşAllah

banner26