banner17

Paris'te parkta ağaçlar tutsak!

Nuri Pakdil Ustanın Batıya bakışını kaç düşünürümüz yakalayabilmiştir?

Paris'te parkta ağaçlar tutsak!

Alanya'ya son gelişimde elime geçen Nuri Pakdil'in Batı Notları kitabını heyecanla okudum ve altını çizdim. Her bir cümlesi bir medeniyet ufkuna sahip olan yazarımızın kitabı hakkında uzunca düşünülmesi gerekir. Ancak ben notlarımı kısa kısa paylaşmak istedim.

Nuri Pakdil, Batı Notları

Nuri Pakdil de Batı’yı görenlerden birisi

Tanzimat Dönemi intelijansiyası Batı'ya gidip Batılı geldiklerini anlatıp dururlar. “Masal” şiirinde de Üstad Sezai Karakoç Batının tek gücünün karşısındakini değiştirmek olduğuna vurgu yapar. Avrupa'ya gidip de değerlerine sadık kalan aydın çok az sayıdadır. Bunlardan ilk akla gelenler Said Halim Paşa ve Mehmet Akif... Batı Notları kitabını okuduğumda Nuri Pakdil Ağabeyin de bu münevverlerden birisi olduğu zihnimde yer edindi.

Trakya’yı ve Kudüs’ü düşündü

Pakdil, Paris'te bir dizi seminere katılmak üzere Ankara'dan biner uçağına. Edirne'yi geçince "Trakya'yı nasıl yitirdik?" sorusu içinde durmadan çınlar. Sonra uçak boyunca Kudüs'ü düşünür. Çünkü peygamberin miracı Kudüs'ten başlamıştır.

Üstadın asıl gözlemleri Batı'yı gördükten sonradır:

* 1 Nisan 1972 günü Le Monde gazetesinin Türkiye'ye değinen bütün yazılarından, âdeta, yurdumuzun bölünmesini, ulusumuzun parçalanmasını istiyorlarmış anlamı çıkarılabilir.

* Şimdi İstanbul'da ne kadar güvercin varsa belki Paris'te de o kadar köpek vardır.

* Direniş, varoluşun deneyidir.

* Osmanlı yıkılınca Ortadoğu da sözcüsüz kalmıştır.

* Ortak dille aynı inancın eylemindesiniz. (camide söylemiştir)

* Renkleri çeşitli, giyimleri çeşitli, dilleri çeşitli insanların arasında olmak...

* Parklara, ağaçlardaki özgürlük tutkusunu seyretmek için gideriz. Paris'teki parklarda, ağaçların özgürlüğü makine düzenine göre kısıtlanmıştır.

* Kişilerin ve hükümetlerin gösterdiklerine karşı, tarihin de tayin ettiği bir yön vardır.

* Türkiye'ye dönerken 4 gün kaldığım Roma: Put kuyusu.

Altını çizdiğimiz her kelime, cümle ve paragrafı bu sayfaya sığdıramayacağımı düşündüm. Ayrıca altı çizilmesi gereken yerleri siz kendiniz keşfedin diyerek bu kitabı okumanızı ve kütüphanenize acilen eklemenizi hararetle diliyorum.

Mehmet Samet Sönmez bahsetti

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 12:26
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
burak tekiner
burak tekiner - 8 yıl Önce

yüreğine sağlık... önemli tesbitler

eşref uyanık
eşref uyanık - 8 yıl Önce

Sait Mermer'in, Hece'nin Nuri Paktil özel sayısında Batı Notları ile ilgili bir yazısı var. Dikkatlerinize... Belki işe yarar...

banner19

banner13

banner20