Özgün/ özgür bir siyaset kitabı!

Türk öykücülüğünün yaşayan zirve ismi Rasim Özdenören'in Siyasal İstiareler kitabı nasıl değerlendirildi?

Özgün/ özgür bir siyaset kitabı!

https://www.ktpkitabevi.com/urun/siyasal-istiareler-126240168

Kâmil Yeşil (Öykücü)

Kavram deyince Rasim Özdenören! Kamil Yeşil

Kelimeler ve kavramlar deyince aklımıza gelen önemli imzalardan biridir Rasim Özdenören üstadımız. Rasim Bey’in özellikle Kafa Karıştıran Kelimeler’i modern dünyaya ait kavramların, Müslümanların zihin dünyasına nasıl sinsice, kötülüklerini gizleyerek ve kendilerini süsleyerek girdiklerini gösteren temel kitaplardan biridir. Kur’an ı Kerim’de “Şeytanın amelleri süslemesi” olarak adlandırılan olgu, modern dönemlerde kavramlarla yapılmıştır ve yapılmaktadır. İlerleme, bilim, eşitlik, çağdaşlık bu türden “sihirli” kavramlardır. Rasim Bey, İslami dünya görüşünün verdiği derinlikle bu kavramların ne kadar ifsat edici olduğunu gösterirken aynı zamanda onların içindeki kofluğu da gözler önüne serer.

Bir edebiyat ve düşünce adamının en önemli malzemesi olarak zaten kelimeler ve kavramlardır. Siyasi İstiareler kanaatimce Kafa Karıştıran Kelimeler’in açtığı iz doğrultusunda okunacak bir eserdir. Adı üstünde metafor üzerinden gidiyor Rasim Bey. Konfeksiyon elbise gibi bir şey bu istiareler. Dışarıdan bakıldığında somut bir kişiyi göstermiyor ama giyenin üstüne hemen oturuyor. Metinler, okuyucuda, tanıdığı siyasiler kadar çoğalıyor. Bundan dolayı da çoğalacak. Edebi olanla düşünsel olanın kaynaştığı nadir metinlerden oluşuyor kitap. Tam bir Rasim Özdenören üslubu görmek isteyenler için vazgeçilmez bir eser.

Özcan ÜnlüÖzcan Ünlü (Yeni Şafak Gazetesi) :

Akıl gözün anahtarı 

Türkiye'de, siyaseti anlamak ve siyasetin dili hakkında kafa yormak nedense lüks sayılıyor. Genel anlamda hukuk, adalet, özgürlük, özeleştiri, statüko, değişim, entrika gibi siyaseti bütünleyen ve zaman zaman siyasanın önüne geçen kavramlar üzerinde çok fazla durulmaması, siyasetin sığ, derinliksiz ve genelgeçer hükümlere göre yorumlanmasına yol açıyor.

Rasim Özdenören, siyasayal algı körlüğünü tedavi etmek amacıyla, kavramlardan yola çıkarak yeni bir siyaset dilinin nasıl oluşturulması gerektiği üzerinde duruyor. "Siyasal İstiareler", onun da dediği gibi, bu ülkede yıllar yılı, belli gerçekliklere karşı, kör olmadan kör taklidi yapan bir politikanın nasıl boş bir alt zemin olarak yerleştirildiğini ortaya koyması bakımından önem taşıyor.

İnsanı merkeze alan, insana özgü iç sancıların ve varoluş gerçekliğinin izlerini süren Özdenören, eğip bükmeden ve doğrudan kör noktaya işaret ediyor ve anlamları zayıflatan, politikacılar, medya, asker, yargı, yanlış konumlanan kişisel haklar vb. gibi gerçekleri de kendi gerçekliği bağlamında anlamamızı sağlıyor.

Siyasal istiareler için fikri bir imkan sunmasının yanı sıra, kitap tüm bu kavramlara bakışımızın şifrelerini çözücü bir nitelik taşıyor.

Ve dahası, "Siyasal İstiareler", 'akıl gözümüzü'n görme kusurlarını ortadan kaldırıcı bir reçete...

 

Yunus Emre Tozal (Ayraç Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi Editörü):

Siyaset kitapları içinde özgün bir eser!

Siyaset dilini fark ederek, olgulara, kavramlara ve metaforlara siyaset gözlüğüyle bakabilmenin açısını düstur edinen bir dile ihtiyacımız var. Fotoğrafın bütününü görebilmek için kör noktadan ayrılmak, imgeleri siyaset dilinin üzerinden değerlendirerek perspektif sorunlarından sıyrılmak gerekiyor. "Siyasal İstiareler" Tanzimat döneminden Adnan Menderes'e, Tevfik İleri'den Turgut Özal'a, yasakçılardan darbecilere bu ülkenin yaşadığı siyasi süreci izleyerek soruyor, soruşturuyor, Özgün bir siyaset dili oluşturma gayreti içinde bulunarak, olayları, yaşananları siyaset dili üzerinden değerlendiriyor. "Halka rağmen halk için" tabirini farklı açılarla farklı gözlüklerle sorgulaması, Siyasal İstiareler'i siyaset kitapları arasında özgün kıldığı aşikâr.

 

Bünyamin YıldızBünyamin Yıldız (Şair):

Öpüp başıma koyuyorum!

Rasim Özdenören bakışı ile, tahlilleri ile, analitik düşünüşü ile yol açıcı, öncü, büyük bir yazar. Çeteci yazarlara benzemez o hiç! Kalemi ile büyük bir yazardır ama kalemi ile hayatı çelişmeyen ender tutarlı yazarlardan biridir. Edebiyatçı kimliğini bütün derinliğiyle taşıyan büyük bir kalem sayın Özdenören. Zengin bir tahlil gücünün siyaseti okuması okura dünyada çok nasip olamamıştır, olamıyor kolay kolay. Ya siyasiler derin kuşatıcı, kapsamlı ve yol açıcı tahlillerden mahrumiyetle malüldürler ve ülkelerinin, halklarının hayatlarını da güdükleştirirler ya da edebiyat çevreleri amansız bir siyasetdışılıkla, hayattan kopuklukla kendinin, sanatının ve toplumunun hayatî canlılığını, diriliğini yaralamaktadır, daraltmaktadır.    

Sayın Özdenören'in Siyasal İstiareler kitabını tam da bu noktada büyük bir hürmetle öpüp başımın üzerine koyuyorum! Ve onun bu ufuk açıcı tavrının başka edebiyat adamlarınca da örnek alınmasını temenni ediyorum.

 

Eyyüp Akyüz ve Yılmaz Yılmaz sordu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adsız
Adsız - 14 yıl Önce

En az kapağı kadar güzel ve düşünrücü cümleleri ile vurucu ve vurgulayıcı bir eser. Siyaset Bilimi öğrencileri olarak kitap üzerinde konuşup, değerlendirmeler yapmaya çoktan başladık. Rasim Özdenören'e bu güzel eseri için teşekkür ediyoruz. Engin ufkunun bu güzel eseri herkese hayırlı olsun. Hayırlı okumalar cümlemize...

ismail
ismail - 14 yıl Önce

Rasim Beyin kitaplarına vurgunum. Allah ona hayırlı ömürler versin. Onun eserlerindeki zenginliği medyada parlatılmış isimlerin onunu yirmisini biraraya getirseler yakalayamazlar.