Özgün Düşünce için ne dediler?!

Özgün Düşünce Dergisi, üç aylık periyotla yolculuğuna başladı.

Özgün Düşünce için ne dediler?!

Ümit Aktaş'ın yayın yönetmenliğinde Özgün Düşünce'nin çıkışını heyecanla karşıladık. Ümit Aktaş ilk defa bir dergi yönetiyor bildiğimiz kadarıyla. Ve bu iyi bir şey!

Özgün Düşünce'nin çıkışı nasıl karşılandı, bunu da merak ettik ve sorduk!

 

Yıldız Ramazanoğlu: Ne kadar dışlayıcı tekinsiz hatta düşmanca yaklaşılsa da, dünyanın ve Türkiye'nin en önemli gündem maddesi aslında İslam'ın nasıl bir toplum tasavvuru olduğudur. Arkaik olduğu iddia edilen bir inancın Türkiye'li müntesipleri neden hala bu kadar heyecanla ayakta. Nasıl besleniyor, hangi süreçlerden geçerek ahlaki ve adil bir alem üretmeye çalışıyoruz, nerelerde yere kapaklanıyoruz. Bir iddiamız vaadimiz var mı gerçekten. Bunların gündelik telaştan biraz geri çekilerek derinleştirilmesi lazım. Özgün Düşünce tam zamanında geldi. Sağlam bir birikime yaslanarak çok iyi şeyler yapacağına inanmam için işin başındaki insanları yakından tanıyor olmam yeterli.

 

Bekir Fuat: İslamî kaygılar denilince akla diğer taraf da gelmeli, annemizin babamızın cennete gidip gidemeyeceğine kafa yormalıyız asıl. Kökü dışarıda bırakmak olmuyor, bu topraklarda daha bir kökleşmeliyiz. Ümmetçi ve İslamcı olmalı. Bosna'dan bahsettiğimiz kadar Yozgat'tan da bahsedelim. Yalnız Yozgat'tan bahsedersek de perişan oluruz. Özgün Düşünce ikinci sayısında Yozgat'la Şam'ı anlatsın bize; vahyin muhatap aldığı şehirleri anlatsın.

 

Ali Ayçil: Özgün Düşünce dergisinde yazan kalemlerden kimini şahsen, kimini gıyaben tanıyorum. Hiç tanımadığım isimler de var. Bu tanışıklığı vurgulamamın sebebi şu, tanıdığım insanlar zihin yapılarını Türkiye'nin siyasi albenisinden mümkün olduğunca koruyabilmiş isimler. Vahdettin Işık'la mesela defalarca bu ülkeyi, rotasını konuştuk ve çoğunlukla ortak kanaatlerimiz olduğunu gördük. Derginin, yalnızca islamcılığın bizdeki tarihi seyrini değil, 28 Şubat'tan bu güne geçirdiğimiz macerayı ve dünyanın halihazırda geldiği noktayı da hesaba katarak, yeni sözler söyleyebileceğini düşünüyorum.

 

Sibel Eraslan: Ümit Aktaş ağabeyin genel yayın yönetmenliğinde olduğu bir dergi hiç kuşkusuz entelektüel çevrelerde ilgi uyandıracaktır. Dergi olarak okunup bırakılacak bir sayı gibi gözükmüyor, islamcılık dosyası. Sanırım Özgün Düşünce'nin her sayısı saklanıp arşivlenecek bir yapıda gelecektir. Başarılar dilerim.

 

Nihat Nasır: Öncelikle, İslâmîliğin yeniden 'entelektüel düzeyde' ele alınmış olması hayli mühim... Zira geçirdiğimiz meşum süreç sonunda, tabir caiz ise, yaprak bile kımıldamayan bir vasat tüm iç karartıcılığı ile hüküm sürmüştü. Açıkça ifade etmek gerekirse, yaşanan bu savrulma, inanılmaz ölçüde menfi bir değişime hatta müstekreh bir dönüşüme neden oldu. Bu bedbaht sürecin akabinde, 'yeniden İslâmîlik' tartışmalarının başlıyor olması hayli ümit verici bir gelişme... 'İslamcılığa' rezerv koyup 'İslâmîliğe' dikkat çeken birisi olarak bu güzide derginin geçmişteki birtakım marazi yaklaşımları mercek altına alan ve 'İslâmîliğe' gönderme yapan bir yayın çizgisi izlemesi yegane temennimdir. Umuyor ve diliyorum ki, bu yeni dergi, Müslüman entelijansiyanın sadra şifa teklifler üretebileceği bir vasata hayatiyet kazandırır. Gelişmeleri ümit ve ilgiyle izleyeceğiz. İnşaallah hayırlara vesile olur.

 

M. Fatih Kutan yazdı

Yayın Tarihi: 13 Mart 2009 Cuma 14:51 Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2011, 11:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yeniden
yeniden - 13 yıl Önce

yeniden bilgi ve hikmet. vira bismillah... yolumuz açık olsun

banner26