Öyküde kamusal alan olur mu?

Bu kitabın baskısı yok ama söylediği şey hala geçerliliğini koruyor…

Öyküde kamusal alan olur mu?

Kapalı Öyküler, Cihan AktaşEdebiyat ne olursa olsun hayatın içerisinden neşvünema buluyor.  Oradan bir yol buluyor kendine. Hayatın içinden bir konu ya da tema seçiyor. Şiir bazen hayatın bir anını karşılayan ifade biçimi olurken romana sokağa tutulan ayna diyor bazı edebiyatçılar. Özetle edebiyat hayatın, olup bitenlerin bir şekilde dışavurumu, başka bir şekilde kaydı  olarak görülüyor.

Tarih bir kendi kaynaklarından okunurken bir de edebi eserler dönemin tarihine ilişkin veriler sağlıyor bize. Şimdi size bahsedeceğim kitap tam da bu duruma örnek olabilecek bir kitap.cihan_aktas2_1.jpg

Başörtüsü  yasağı kayda düşüldü…

Ülkemizde ne yazık ki hala bir şekilde uygulanmaya çalışılan başörtüsü yasağının ne ilkel ne taş kafa bir uygulama olduğunu elbette tarih yazacaktır. Bundan şüphemiz yok. Ancak bu durumun bir de edebiyata akseden, bir de edebi verimler tarafından yazılan tarafı var ki bunun için tarihin düşeceği notu beklememize hiç gerek yok. Çünkü edebiyatçılarımız başörtüsü yasağının kaydını edebiyata düştüler, düşüyorlar.

Kapalı  Öyküler

Başörtüsü yasağını  ve bu orijinde yaşananları kayda düşen bir eser de Kapalı  Öyküler kitabı. Kapalı Öyküler, Birun Yayınları tarafından 2004 yılında basılmış bir kitap. Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Fatma K. Barbarasoğlu, Gökhan Özcan, Sadık Yalsızuçanlar gibi yazarlar kitaba katkı yapan isimlerden birkaçı. Yani kitap birçok edebiyatçının öykülerinden meydana geliyor. Ve kitapta belirtilmese de Selçuk Orhan’ın önsözüyle açılan bir kitap Kapalı Öyküler.

Gökhan ÖzcanBaşörtülü  öykü olur mu?

Kapalı Öyküler isminin zihinde uyandırdığı ilk çağrışım elbette “başörtülü  öyküler”  oluyor kitabın içeriğini bilenler için. Bu minvalde bir de bilinçaltından bir tepki veriyor bu kitap yasak koyuculara. Kamusal dedikleri alana alınmayan başörtüsünün öyküye nasıl isim teşkil edebileceğini gösteriyor bana kalırsa.

Başörtüsü yasağının nasıl tutarsız bir yasak olduğunun bir şerhi oluyor bu öyküler. Öykülerden birinde geçen konuyu anımsarsak ne demek istediğimi daha iyi anlayabiliriz. Başörtüsü yasağı sebebiyle okuluna giremeyen bir öğrenci saçlarını sıfıra vurdurur. Bu şekilde okula giden ve girişte görevlilerin müdahalesiyle başını açan kızın saçlarının olmadığını gören görevliler şaşkındır. Hemen fakültenin dekanına durum bildirilir. Ve özel bir fakülte olmasına binaen dekan bu durumun medyada okul açısından olumsuz bir tesir uyandıracağını söyleyerek öğrencinin başörtülü okula girmesine müdahale edilmez.Kapalı Öyküler, Cihan Aktaş

Baskısı  yok ama…

Kapalı Öyküler kitabının sanırım baskısı yok, 2004’te yayınlanmış ve tükenmiş. Kitabın önsözünde kitabın yayınlanmasından muradın  “edebiyata bir not düşmek” olduğu söylenmiş ve eklenmiş:  “Kapalı Öyküler’in hiç değilse, ‘başörtüsü yasağı sorunu’ konusunda bir hatırlatma işlevi görmesini, belki buna benzer daha kapsamlı çalışmalara ilham vermesini diliyoruz.”

Yasak sürüyor, not düşmekle yetinmeyelim…

Kapalı Öyküler edebiyata başörtüsü yasağı sorunuyla ilgili 2004 yılında düşülmüş bir not. Dileriz ki bu yasakla ilgili daha çok notlar düşülür edebiyatımıza. Tarihin yargılayacağı bu yasağı bir de edebiyatın mizanında görürüz.

 

Besim Bal yasağa inat tarihe not düştü. 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 11:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
derda
derda - 9 yıl Önce

Bu kitabı bilmem neden geç duydum ,geç okudum.Türkiyedeki başörtüsü yasağı sorununa karşı takındığımız sessiz tavır,belkide,edebiyatın çığlığına karşı bile sağır ediyor bizi.Kitaptaki öykülerin bir tanesi hariç tamamı kadınların ağzından yazılmış.başörtüsü sorununun kahramanları kadınlar olsa bile ,arka planda okadar çok kahraman varki.Acılarımızı hatırlamak ve anlamak isteyenlere kapalı öyküler tavsiye edilir.Bu kitabı duyup okumama vesile olan dünyabizime teşekkürler.

sufeyra
sufeyra - 9 yıl Önce

çok güzel bi düşünce ile yazılmış ancak maalesef mücadelenin kapıda kalanlar yönünden değerlendirilişi değil de ,sadece içeri de olanların üzerinden anlatması köşeye bi not düşmeye sebep oluyor...

banner19