Öykücüler AİDS'liler için buluştu!

Pan Yayınları'ndan bir öykü seçkisi yayımlandı: Hayatın Seyri. Seçkide iki öykü Zeki Dursun'un dikkatini çekti: Yıldız Ramazanoğlu ve Sema Kaygusuz'un öyküleri.

Öykücüler AİDS'liler için buluştu!

2009'un son günlerinde Pan Yayıncılık'tan Dile Kolay adlı bir öykü seçkisi yayımlanmıştı. Pan, sadece müzik yayımcılığı yapmıyor; aynı zamanda sosyal projelere de destek oluyor. Dile Kolay öykü seçkisi, AIDS Savaşım Derneği yararına hazırlanmıştı. Seçki, çeviri bir çalışmaydı. 1991'de Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Nadine Gordimer öncülüğünde öykülerini bağışlayan dünyalı yazarlar bu seçkiyi oluşturmuş.

Hayatın Seyri
(+)

Pan Yayıncılık yeni bir sosyal sorumluluk projesini daha gerçekleştirdi. Bu sefer Türkiyeli yazarların öykü seçkilerini bir araya getiriyor. Yeni seçkinin adı: Hayatın Seyri. Kitap, Türkiye'nin son 50 yılında ürün vermiş bir yazar ekibiyle zengin bir içeriğe sahip.

Yıldız Ramazanoğlu ve Sema Kaygusuz’dan iki önemli hikâye

Elbette yaşları, edebiyat anlayışları, kültürleri hatta ırkları bile birbirinden farklı 12 öykü yazarının bir araya gelmesi, ortak bir paydada buluşması önemlidir. Yazarların ortak paydaları Türkiyeli ve toplumsal sorunları dert ediniyor olmalarıdır. 21 öykü içinde iki öykü, konusu itibariyle diğerlerinden farklı bir yerde duruyor. Sema Kaygusuz'un öyküsünün adı: Engereğin Oğlu. Yıldız Ramazanoğlu'nun öyküsünün adı: Kırmızı. Bu öyküler mekân ve konu bakımından düşünüldüğünde beraber okunması gereken öyküler olarak kitapta yer ediniyor.

Sema KaygusuzSema Kaygusuz'un “Engereğin Oğlu” adlı öyküsü köydeki bir evde geçiyor. Betimleme bakımından öykünün bütün unsurlarıyla hesaplaşma süreci yaşamış Sema Kaygusuz. Öykünün bütününde köy hayatı bütün olağanlığıyla ortaya konuyor.

Yıldız Ramazanoğlu'nun “Kırmızı” adlı öyküsünde, "köyden indim şehire" tarzında şehrin varoşlarında yaşam mücadelesi veren bir aile anlatılıyor. Aslında öykü bildik bir öykü. “Engereğin Oğlu”nda, oğlunu korumak için ölümü ve öldürmeyi göze alan Zilver Hanım'ın oğlu Azem sanki Yıldız Ramazanoğlu'nda yeniden diriliyor. Ramazanoğlu hesaplaşıyor, köy ve şehrin varoş gerçeğiyle.Yıldız Ramazanoğlu

İki öykü birbirinin devamı olarak okunabilir.

Vicdanda buluşan yazarları takdir etmemek elde değil

Yazarların vicdanın ortaklığında buluşmaları daha sık karşılaşılması gereken bir durum aslında. Dünyada “ne oldum” diye değil, “ne olacağım” diye yaşamak gerekir. AIDS bugün dünya gündemi kadar Türkiye gündemini meşgul etmiyor olabilir. Ama her geçen gün artıyor AIDSli sayımız. Bu soruna duyarlı yazarlarımızı takdir ediyorum. Pan Yayınları’nı da, imza attıkları sıradışı işleri ile izlemeye devam ediyorum.

Zeki Dursun sosyal sorumluluğu önemseyerek yazdı

Yayın Tarihi: 08 Temmuz 2010 Perşembe 17:26 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 01:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
seyhan canan s.
seyhan canan s. - 12 yıl Önce

yıldız ramazanoğlu'nun aids hakkında derlenen bir kitapta öyküsünün olmasından mutluluk duymadım.

banner19

banner26