Osman Yüksel Serdengeçti hakkında kim ne yazdı?

Hakkında çok söylenilmiş, az yazılmış Osman Yüksel Serdengeçti’nin. Yazılı kaynakların azlığı, efsanelerin çokluğu Serdengeçti’yi hakkıyla tanımamızı pek mümkün kılamıyor. M. Murtaza Özeren ona dair kitapları derledi.

Osman Yüksel Serdengeçti hakkında kim ne yazdı?

Bugün 10 Kasım, Osman Yüksel Serdengeçti’nin vefat yıl dönümü. İronik bir tarih bu, Serdengeçti’nin hayatı, kime, neye karşı savaştığı göz önüne alındığında. Günümüze kadar birçok eseri kalmış, yaşamının bazı sayfaları yer yer menkıbevi bir hal almış, toplum hafızasında önemli bir şahsiyet olarak bulunmakta Serdengeçti.

Bütün bu ağırlığına rağmen, hakkında çok söylenilmiş, az yazılmış Serdengeçti’nin. Yazılı kaynakların azlığı, efsanelerin çokluğu Serdengeçti’yi hakkıyla tanımamızı pek mümkün kılamıyor. Bu sebeple hakkında, az sayıda yazılmış başvuru niteliğindeki eserler Osman Yüksel Serdengeçti’yi tanımak isteyenler için muazzam bir değer taşımakta.

Bu kitaplar hangileridir, kimler yazmıştır, ne anlatmaktadır? Buyurun kısa bir Serdengeçti kaynakçası:

Osman Yüksel ve Serdengeçti Dergisi – Ali Özcan / Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları

Ali Özcan’ın yüksek lisans tezi olan bu eser Osman Yüksel’in hayatını vakfettiği Serdengeçti dergisini irdelemekte. Dergi ayrıntılı şekilde inceleniyor: Kimlerin imzası mevcut, yazı dizileri, bölümler vesaire... Ali Özcan’ın eserini hazırlarken Osman Yüksel’in yeğenleri ile görüşmesi kitabı daha değerli kılmakta.

Deli Rüzgar: Osman Yüksel Serdengeçti – Cemal Kurnaz / Kurgan Edebiyat

Torosların hırçın çocuğu Serdengeçti’nin içinde daima bir deli rüzgâr uğuldar. Ankara’da önüne kalın duvarlar koyarlar. Şartlar onu Serdengeçti yapar. Kalemini silah olarak kullanır, gazi dervişler gibi yaşar. Türk milletinin değerleri kaybolmasın diye, yalın kılıç cepheye koşar. O, milletinin manasında yok olmuş bir millet mistiğidir. Kendini tamamıyla milletine adar.

Kitapta Serdengeçti’yle alakalı her şeyi bulmak mümkün: Hayatı, eserleri, yayıncılığı, kitapçılığı, politik deneyimleri, mahkemeleri… Onun oldukça renkli bir kişiliği var. Hiçbir ideolojik kalıba, anonim tanıma sığmaz. Daima bir yanı açıkta kalır. O “çerçevesiz adam”dır. Edebî kişiliği de aynı ölçüde zengin. Şairliği, yazarlığı, mizahçılığı, hatipliği…

Kaynakça bölümüne bakıldığında eserin nasıl zahmetli bir çalışmanın ürünü olduğu anlaşılır. En başta kendi yazıları olmak üzere arşiv belgeleri, gazeteler ve dergiler, kitaplar, tezler, makaleler, röportajlar ve haberler titizlikle araştırılmıştır.

Dava Dergiciliğinde Bir Örnek: Serdengeçti Dergisi – B. Zakir Avşar / Kurgan Edebiyat

Bu kitap ilk olarak Kurgan edebiyat dergisinin, dergi incelemeleri serisinden biri olarak verilmişti. "Dava Dergiciliğinde Bir Örnek: Serdengeçti Dergisi", 1947’den 1962’ye sadece 33 sayı yayınlanabilen, siyaset merkezinde edebiyat, mizah, sanat, din, felsefe, sosyoloji gibi konularda yazı yayınlanmış, Osman Yüksel’in ömrünü vakfettiği dergiyi ele alıyor. Kitap üç bölümden müteşekkil: Yazarın Serdengeçti ile dergi hakkındaki yazısı, Serdengeçti dergisinin içeriği (dergide yayınlanan yazıların adları), dergiden seçilmiş yazılar. Serdengeçti dergisine dair değerli bir kitap.

O. Yüksel Serdengeçti – Hakkı Öznur / Alternatif Yayınları

"Ülkücü Hareket Ansiklopedisi", "Derin Sol" gibi eserlerin muharriri Hakkı Öznur, Osman Yüksel Serdengeçti’yi milliyetçi hareketin önder bir “alpereni” olarak ele alıyor. Bu eser, Serdengeçti’nin Türk İslam Ülküsü’ne hizmetlerini, kavga adamlığını ve zulme karşı koyuculuğunu irdelemekte.

Toros Yüzlü Adam, Osman Yüksel Serdengeçti – Rasih Yılmaz / Timaş Yayınları

Osman Yüksel Serdengeçti’nin biyografisini sunan bu eser, çok hoş bir benzetme ile okuyucusunu selamlıyor: Toros yüzlü adam. Osman Yüksel Serdengeçti’nin hayatına Toroslar muvacehesinden bakan bu eser de meraklılara duyurulur.

Osman Yüksel Serdengeçti - Abdurrahim Balcıoğlu / Timaş Yayınları

Bu kitap, tek parti ve "Mili Şef Dönemi"nde, millet yolunda, Hak ve halk uğrunda anadan, babadan, yardan ve serden geçen büyük dâvâ ve iman adamı ateşli bir Türk milliyetçisi olan Osman Zeki Yüksel’in yoğun acılarla, türlü çilelerle geçmiş fırtınalı hayatını anlatmaktadır.

M. Murtaza Özeren derledi

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2022 Cuma 13:00 Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2022, 17:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alperen Gençosmanoğlu
Alperen Gençosmanoğlu - 7 yıl Önce

Serdengeçti üzerine yapılan çalışmalara ilişkin bir yazı olduğunu görünce heyecanla açtım okudum, piyasada var olan 6 eseri bir araya getirmesi bağlamında derleyici bir yazı olmuş, yazanın eline sağlık.Ancak gördüğüm bazı eksikleri de not etmek isterim. Yazının başında Serdengeçti hakkındaki yazılı kaynakların azlığı vurgulanıyor, ardından 6 adet biyografik çalışmaya yer veriliyor. Türkiye'de kaç isim hakkında yazılmış 6 eser bulmak mümkündür, emin değilim?Tabi yazıda vurgulanan...

Alperen Gençosmanoğlu
Alperen Gençosmanoğlu - 7 yıl Önce

Tabi yazıda vurgulanan kemiyet değil de keyfiyete ilişkin bir durum olabilir. Yani yapılan incelemelerin içerik bağlamında yetersizliğinden bahsedilebilir belki ancak, yazıda kitapların içeriği pek tartışılmıyor. İçeriklere dair ayrıntılı değerlendirmeler olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Bir de yazıda sıralanan kaynaklara bir ilave yapmanın iyi olacağını düşünüyorum. Yine zamanında dünyabizim sitesinin duyurduğu üzere Serdengeçti dergilerinin tüm sayılarına Kubbealtı'ndan ulaşmak mümkün

banner19

banner36