Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'den Hediye Edilecek Kitaplar

Bir hediye seçiminin dahi yıllar sonrasını düşündürecek, belki ebediyete kapı aralamaya vesile olabilecek şekilde seçilmesi ne iyi olur. Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin bu kitapları bu hayra ne güzel vesile…Eslem Nilay Koşucu yazdı.

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'den Hediye Edilecek Kitaplar

Hangi sebeple olursa olsun hediye almak ve vermek her zaman hoşumuza gider muhakkak. Bazen de düzenlediğimiz programlardan hatıra kalması hasebiyle katılımcılara bir armağan vermek isteriz. Program gününe özel bir hatıra olacağı düşünülen hediyenin, davet konusu ile ilgili olmasını ve yıllar sonra da hatırlamamız için kalıcı olmasını isteriz.

Öyle hediyeler de vardır ki, maddi değerlerinden çok manevi kıymetleri ön plana çıkar. Bunlar kitaplar, kartelalar hatta kitap ayraçları dahi olabilmektedir. Hem ifa edilen merasimin feyzini arttırmak, hem de gelen konukların mana yönlerini takviye etmek açısından bu tarzda hediyeler oldukça önemli. Günümüzde de özellikle düğün, nişan ve kına gibi merasimlerde evliliğe dair kitaplar hediye edilmektedir. Tabii bu organizasyonlarda konuk sayısı fazla olduğu için biraz daha ince ve cep boy dediğimiz kitapların tercih edilmesi sıklıkla görülmektedir.

Huzurlu aile yuvası dünyadaki cennettir

Bunlardan biri ve bana da katıldığım düğün ve kına merasimlerinde en çok hediye edilen, Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin İslam’da nikah ve aile ile ilgili konularda sorulan soruları cevaplandırdığı Huzurlu Aile Yuvasıadlı eseri. Erkam Yayınları’ndan çıkan bu kitap, evlilikte kadın ve erkeğin, ailede dikkat edeceği hususlara önem gösterdiği surette dünya hayatının cennete döneceği müjdesini veriyor.

Aile müessesesine verilen kıymetin azaldığı, dünyevi ve nefsani arzuların ön plana çıktığı yuvalarda böyle kitapları bir kere okumaktan ziyade belki de başucu kitabı yapmak ihtiyacımız olan. Cennet’in anahtarı olan aile hayatında da şeytan görevini mesaisine ara vermeden sürdürüyor. Buna karşılık eşler arasındaki muhabbeti, saygıyı diri tutmak ve öncesinde birbirlerine verdikleri sözü hatırda tutmak için böyle kitaplara tutunmamız gerek.

Nikah, Rasulullah’ın sünneti, peygamberlerin yolu, neslin baharı, erkek ve kadının şerefi iken, sosyal medyanın da etkisiyle nasıl da gösteriş yarışına döndü. Çağın sebep olabileceği olumsuz etkilerden korunmak amacıyla, bizi hayra teşvik edecek, hatta sadaka-i cariye olabilmesi sebebiyle de nikah akidlerinde verilebilecek en faydalı hediyenin böyle kitaplar olabileceğini düşünüyorum.

Saliha hanım dünyanın en önemli varlığı

Yine Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin bu tarz organizasyonlarda hediye edilen bir diğer kitabı da ‘Saliha Hanım’ adlı eseri. Osman Nuri Topbaş hocanın “toplumu abad eden de, berbat eden de kadındır” sözü üzerinden düşünülecek olursa, Yüzakı Yayıncılık’tan çıkan bu eserin bu söze geniş anlamda bakılarak yazıldığı anlaşılacaktır. Saliha hanımların vasıfları ve Efendimiz (s.a.v.)’in sahabe hanımları eğitim metotlarını da içinde barındıran kitap, düğün ve kına gecelerinde zarif bir hediye olarak ikram ediliyor. Kitapta en etkilendiğim kısımlardan biri de ‘Asil bir annenin kızına nasihatleri’ başlıklı, Ümame bint-i Haris’in kızını evlendirirken ona yapmış olduğu tavsiyelerinden oluşuyor. Yine günümüzde de çokça tartışılan diğer dinlerin ve İslam medeniyetinin kadına verdiği değerdeki farkı belirtmesi açısından da oldukça mühim bir kitap.

Eğitimciler için kıymetli iki eser

Yüzakı Yayıncılık’tan çıkan ve bilhassa eğitimciler için düzenlenen seminerlerde hediye edilebilecek “O’nun (S.A.V.) Eğitim Lisanı” ve “O (S.A.V.) Nasıl Öğretirdi?” kitapları da öğreticiler için başucu niteliğinde iki eser. Öğretmenin öğrenciyi yani muhatabını iyi tanıması gerektiğine, güçlü ve etkili anlatımın nasıl olacağına, yaşayarak öğretme metoduna, batıla karşı nasıl tavizden kaçınacağımıza Sünnet ışığında değinmiş Osman Nuri Topbaş Hocaefendi. Yazarın Yüzakı Yayıncılık’tan çıkan ‘Nesil Endişesi’ isimli kitabı da eğitimciler için güzel bir hediye olabilir.

O’nu (s.a.v.) daha iyi anlamak için

Efendimiz (s.a.v.)’i daha iyi anlamak amacıyla düzenlenen programlarda Erkam Yayınları’ndan çıkan ‘Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ ve Yüzakı Yayıncılık’tan çıkan ‘Hidayet Güneşi’ kitapları da Osman Nuri Topbaş Hocaefendinin hediye edilebilecek cep boy ve ince kitaplarından. Rasulullah Efendimiz’in (s.a.v.) güzel ahlakından, Sünnet-i Seniyyenin ehemmiyetinden ve peygamber âşıklarının gönül ikliminden deryalara daldıran bu kitaplar, yıllar sonra belki de nesilden nesile fayda sağlayacak bir armağan olabilmek için ne güzel seçimler.

Bir hediye seçiminin dahi yıllar sonrasını düşündürecek, belki ebediyete kapı aralamaya vesile olabilecek şekilde seçilmesi ne iyi olur. Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin bu kitapları bu hayra ne güzel vesile…

Eslem Nilay Koşucu

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2016 Salı 11:46 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 22:00
YORUM EKLE

banner19

banner26