Orta Asya'da SSCB Sonrası Türklerin Hayatına Tutulan Ayna

Okuması kolay ve insana yol boyunca eşlik edecek, farklı insanların hikâyelerini, okurunu farklı coğrafyalara götürerek yaşatacak bir kitap olmuş Özer Ravanoğlu'nun 'Doğudan Batıdan Hikâyeler'i... Sedat Palut yazdı.

Orta Asya'da SSCB Sonrası Türklerin Hayatına Tutulan Ayna

Coğrafi olarak Orta Asya’ya yakın olmakla beraber edebiyat olarak bu bölgeye uzak olduğumuzu düşünüyorum. Cengiz Dağcı ve Aytmatov dışında bu topraklarda tanınan Türk dünyasından bir yazar ne yazık ki pek yok. Bu coğrafyanın hikâyeleriyle ne yazık ki Batıdaki ya da Uzakdoğu’daki hikâyeler kadar karşılaşmadık. Bunun ciddi bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.

Bu eksikliği kapatma konusunda örnek bir yayınevi var: Ötüken Yayınları. Cengiz Aytmatov ve Cengiz Dağcı’nın da kitaplarını yayınlayan Ötüken Yayınları, bir kısmı Orta Asya Türk devletlerinde bir kısmı da Anadolu coğrafyasında geçen bir hikâye kitabı yayımladı: Doğudan Batıdan Hikâyeler. Kitabın yazarı Özer Ravanoğlu. Yazar, Silifke doğumlu aslında. Ticaretle ve siyasetle ilgilenen, Avrasya Yazarlar Birliği üyesi yazar 1994 yılından itibaren Kazakistan ve Kırgızistan’da çalışıyor. İşte elimizdeki bu hikâye kitabı yazarın bölgede yaşadıklarının izdüşümü…

Yirmi üç hikâyeden oluşan kitabı yazar Ravanoğlu ikiye ayırmış. Kitabın ilk hikâyeleri Orta Asya Türk devletlerinde geçen hikâyelerden oluşmuş, “Batıdan” başlıklı kısımda ise Anadolu’da ve büyük şehirlerde geçen hikâyelere ayırmış.

Yazar, hikâyelerinde lirik ve akıcı bir dil kullanmış. Karakterlerin halk ağzıyla konuşması ve yazarın uzun tasvirlerden kaçınması kitabı daha kolay okunur kılıyor. Hikâyelerinin “Doğudan” başlıklı temasının temelinde SSCB sonrası Türklerin yaşadığı zorluklar, gündelik hayatın sıkıntıları yer alırken; “Batıdan” başlıklı kısımda ise yazar, yaşadığımız anların küçük detaylarını hikayeleştirmiş.

“Doğudan” başlıklı kısımda yazar, “Ayakkabı” hikâyesiyle okuyucusuna selam veriyor. Yazar, hikâyesinde Dombra’nın trajik durumunu aktarıyor okuyucusuna. Son parasını çocuğuna ayakkabı almak yerine içkiye veren adamın ailesinin dağılmasının hikâyesi… Sonraki hikâyesinde, “Bir İnsan Kaç Defa Müslüman Olur”da, SSCB’de yaklaşık yetmiş yıl sünnet olmanın yasaklanması ve bu yasağın kaldırılmasının ardından küçük bir çocuğun bazı sebeplerle ikinci kez sünnet olması hikâyesini ironik bir dille paylaşmış… “İhtiyar Kadın” öyküsünde çöp karıştıran birisine para verdikten sonra yemek ısmarlamadığı için pişman olan kahramanımızın hikâyesi var.

“Batıdan” başlıklı hikâyelerde atına eş bulmaya çalışan kahramanın, durakta otobüs beklerken tanıdık birisi hakkında tanımadığın insanlarla dedikodu yapanların, sonradan Müslüman olan bir Ermeni kadının Azrail ile mücadelesini anlatan hikâyeleri var.

Hikâyelerin önemli bir kısmında Orta Asya Türklerinin hayatında önemli bir yer teşkil eden atın ve yerel dile yerleşmiş, bizim de çok uzak olmadığımız kültürün detaylarının satır aralarında yer aldığı Doğudan Batıdan Hikâyeler kitabı sıcak hikâyeler anlatıyor.

Okuması kolay ve insana yol boyunca eşlik edecek, farklı insanların hikâyelerini, okurunu farklı coğrafyalara götürerek yaşatacak bir derleme olmuş Doğudan Batıdan Hikâyeler.

Yazıma kitap kapakları konusunda hassas olan Ötüken Yayınları’na bir selam vererek bitireyim. Lütfen bu hassasiyetinizi kaybetmeyin ve bu şekilde devam edin.

Özer Ravanoğlu, Doğudan Batıdan Hikayeler, Ötüken Neşriyat.

 

Sedat Palut

[email protected]

Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2017 Salı 14:11 Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 17:58
YORUM EKLE

banner19

banner36